Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najwierniejsi bywalcy Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Probaltica” już pytają o jego przyszłoroczną dwudziestą siódmą edycję

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
"Tramwaj Moniuszko". Przy pianinie Robert Matusiak, śpiewa Agnieszka Olszewska. Stoją pozostali wykonawcy - Wiktoria Giza i Michał Hajduczenia
"Tramwaj Moniuszko". Przy pianinie Robert Matusiak, śpiewa Agnieszka Olszewska. Stoją pozostali wykonawcy - Wiktoria Giza i Michał Hajduczenia Piotr Giza/archiwum festiwalu
Około 5 tysięcy słuchaczy, 11 koncertów w tym jeden w… tramwaju - w Toruniu po raz 26. odbył się Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Probaltica”.

„Tramwaj Moniuszko” kursował trasą „jedynki”.
- To był odpowiednio wybrany pojazd. Nie mógł być zbyt głośny, musiało się w nim zmieścić pianino, które zresztą należało przypiąć do podłoża. Zapowiedzi przystanków trzeba było wyłączyć, za to nagłośnić zapowiedzi utworów, a na wyświetlaczach zamiast przebiegu trasy pokazywać informacje o koncercie – opowiada pomysłodawca i dyrektor „Probaltiki” Henryk Giza.

„Tramwaj Moniuszko” jeździł przez 3 i pół godziny. Byli tacy pasażerowie, którzy spędzili w nim cały ten czas.
Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu było 500 lat (licząc od rządów Zygmunta Starego) „złotego okresu” polskiej kultury. Program obejmował muzykę kilku stuleci. Grający na historycznych puzonach, występujący w strojach z epoki warszawski zespół Trombastic przedstawił twórczość renesansu, również tę, która powstała w Polsce. A na finał Sinfonia Varsovia z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem zagrała m.in. ukończony przez kompozytora zaledwie kilka miesięcy temu, poruszający koncert wiolonczelowy Pawła Mykietyna.

- Zależało nam też na tym, żeby w programie prawie każdego koncertu znalazł się utwór Moniuszki, w związku z 200-leciem urodzin kompozytora – mówi Henryk Giza.

**

Zobacz także: Cztery tony karmy dla toruńskiego schroniska**

Moniuszkowskie utwory, także te najpopularniejsze pieśni i arie, zabrzmiały więc nie tylko w wykonaniu orkiestry i śpiewaków, ale też w opracowaniu na pięć instrumentów dętych czy na… cztery kontrabasy. A zespół Terem z Sankt Petersburga „Prząśniczkę” zagrał na rosyjskich instrumentach ludowych: domrach i bajanie.

- Zależy nam na tym, by program był urozmaicony, a wykonawcy nieprzypadkowi - dodaje Henryk Giza.
Wśród wykonawców 26. „Probaltiki” byli i „starzy przyjaciele” festiwalu, jak zespół dęty Gotlands Blasarkvintett ze Szwecji, i debiutujące na nim żeńskie duo Dryades z Finlandii. Dla jednej z fińskich artystek to była pierwsza wizyta w Polsce.

- Na nasze festiwale może przyjść każdy. Tradycyjnie wejściówki są bezpłatne. Staramy się pewną pulę wejściówek rozdawać z wyprzedzeniem, a część tuż przed koncertami, z myślą o tych, którzy nie mają czasu wcześniej ich odebrać i o tych, którzy właśnie przyjechali do Torunia - mówi Henryk Giza. - Są słuchacze, którzy już pytają o przyszłoroczny festiwal…
Sponsorami 26. „Probaltiki” byli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasto Toruń, województwo kujawsko-pomorskie, TZMO S.A., a także „Nova Trading”, fabryka „Kopernik” i salon „Autoreve”.

Zobacz także:

NowosciTorun

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska