Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nareszcie! Rozpoczął się remont kamienicy przy ulicy Bydgoskiej 50-52

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Remont kamienicy przy Bydgoskiej 50-52 jest jednym z elementów Gminnego Programu Rewitalizacji
Remont kamienicy przy Bydgoskiej 50-52 jest jednym z elementów Gminnego Programu Rewitalizacji Maja Jasińska

Panie i panowie, to historyczna chwila! Po trwającej ponad 11 lat batalii o ratowanie jednego z najcenniejszych zabytków Bydgoskiego Przedmieścia możemy poinformować, że remont kamienicy przy ul. Bydgoskiej 50-52 właśnie się rozpoczął. Z czym wykonawca będzie się musiał uporać w pierwszej kolejności oraz do kiedy powinien się z zadaniem uporać?

- W budynku przy ul. Bydgoskiej 50-52 trwają obecnie prace rozbiórkowe i porządkowe. Przed zimą wykonawca - firma Bud-Eko z Torunia - chce zrealizować wszystkie niezbędne prace zabezpieczające obiekt przed dalszą destrukcją, szczególnie jeśli chodzi o naprawę i wymianę zużytych elementów dachu - wylicza Małgorzata Litwin z Urzędu Miasta Torunia. - Ze względu na stan budynku i stopień skomplikowania zadania, szczegółowy harmonogram prac jest jeszcze w trakcie opracowywania, będzie gotowy na dniach. Planowane zakończenie zadania to wrzesień 2021 roku.

Polecamy

Kiedy przed ponad dekadą miłośnicy zabytków i społecznicy z Bydgoskiego Przedmieścia zaczęli się domagać, aby władze miasta otoczyły właściwą opieką niszczejącą własność gminy, o kamienicy wiadomo było w zasadzie tylko tyle, że powstała na początku XX wieku. Dokumentacja dotycząca początków secesyjnego arcydzieła się nie zachowała. Przez ten czas udało się jednak ustalić, że kamienica rzeczywiście jest dla Torunia powodem do dumy.

Korzenie tego domu sięgają 1899 roku, kiedy to toruński przedsiębiorca budowlany kupił połowę nieruchomości znajdujących się wtedy przy Bydgoskiej 50-52. Zastrzegł sobie wtedy prawo do zakupu drugiej połowy i cel ten zrealizował. Zanim zaczął budowę, zaangażował berlińskich mistrzów secesji z bardzo cenionego biura projektowego Erdmann & Spindler. Ci zaprojektowali składającą się z dwóch części i zbudowaną w dwóch etapach kamienicę, którą w 1901 i 1904 roku pochwalili się na łamach literatury fachowej. Byli ze swojego dzieła naprawdę dumni, zwracali uwagę m.in. na to, że czerpali z toruńskich tradycji budowlanych.
Konrad Schwartz z rodziną zamieszkał przy Bydgoskiej 50, natomiast mieszkania przy Bydgoskiej 52 przeznaczył na wynajem. Po 1920 roku Schwartzowie pozostali w Toruniu. Budowniczy zmarł w latach międzywojennych, tuż przed wybuchem wojny (i zapewne podczas okupacji) właścicielką kamienicy była jego żona.

Kamienica była jedną z najbardziej eleganckich w Toruniu. W latach międzywojennych mieszkał tu m.in. doktor Tadeusz Sokołowski, pułkownik, weteran I Brygady Legionów, a poza tym jeden z pionierów transfuzjologii w Polsce. W Toruniu utworzył wtedy pierwszą w Polsce Wojewódzką Stację Urazową przy Szpitalu na ul. Batorego. Podczas II wojny światowej zajmował się rannymi w bitwie o Monte Cassino. Był też jednym z współtwórców Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie w Edynburgu, a po wojnie - Akademii Medycznej w Szczecinie.

Polecamy

Przy Bydgoskiej 52 mieszkał również Zbigniew Wahl, architekt miejski, któremu Toruń zawdzięczał m.in. budynek najnowocześniejszego w II RP dworca autobusowego, projekt gmachu Sądu Apelacyjnego (dziś Wydziału Fizyki UMK) czy bardzo efektowne przeszklone wiaty przystanków tramwajowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska