Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nareszcie! Wiemy kiedy rozpocznie się remont kamienicy przy ul. Bydgoskiej 50-52 [Zdjęcia]

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Kamienica się sypie, ale wciąż jeszcze stoi i od ulicy nadal robi wrażenie
Kamienica się sypie, ale wciąż jeszcze stoi i od ulicy nadal robi wrażenie Szymon Spandowski
Wreszcie udało się rozstrzygnąć przetarg na remont kamienicy przy ulicy Bydgoskiej 50-52. Wygrała firma z Torunia. Przed nią bardzo trudne zadanie, bo budynek jest w bardzo złym stanie.

Nareszcie, kamienica przy Bydgoskiej 50-52 będzie wyremontowana! Moglibyśmy to powtórzyć kilka razy. Jak długo apelujemy i zabiegamy o ratunek dla jednego z najcenniejszych zabytków Bydgoskiego Przedmieścia? Wiosną minęło 11 lat! Na rozstrzygnięcie przetargu trzeba było czekać kilka miesięcy. Zadanie zostało podzielone na dwie części: remont i adaptacja na cele kulturalne budynku nr 50 oraz remont i adaptacja na cele społeczne budynku nr 52. Oferty złożyło pięć firm, ceny wahały się od ponad 16,5 do niemal 19,5 miliona złotych.

Polecamy

Najtańsza była propozycja przedsiębiorstwa Bud-Eko z ul. Dekerta w Toruniu, opiewała na 16 milionów 515 tysięcy złotych brutto (5 milionów 490 tysięcy złotych na realizację pierwszego i 11 milionów 25 tysięcy złotych na realizację drugiego zadania). Kamienica ma być remontowana w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji, miasto przygotowało na ten cel w sumie 15,5 miliona złotych, jednak obu stronom udało się dojść do porozumienia, Bud-Eko wygrało przetarg.

- Aktualnie trwa przygotowywanie i kompletowane dokumentów do podpisania umowy, co najprawdopodobniej nastąpi w połowie czerwca - mówi Magdalena Stremplewska, rzeczniczka prezydenta Michała Zaleskiego. - Prace rozpoczną się w ciągu siedmiu dni od podpisania umowy, w pierwszej kolejności zostanie wykonane ogrodzenie i zabezpieczenia placu budowy oraz przeprowadzone będą prace rozbiórkowe na terenie obiektu. Termin realizacji zadania to 14 miesięcy. Harmonogram szczegółowy będzie dostarczony przez wykonawcę po podpisaniu umowy.

Zdechłe ryby w różnych fazach rozkładu wyrzucone na brzeg, bądź unoszące się w mocno zanieczyszczonej wodzie - takie widoki ukazały się oczom tych, którzy w czwartek wybrali się nad brzeg Wisły w Toruniu.Zobacz także:W Toruniu powstaną kolejne tężnie. Wiemy gdzieBędą nowe autobusy i tramwaje w ToruniuPoziom wody w rzece jest bardzo niski, w tej sytuacji jest ona brudniejsza niż zazwyczaj, jednak zdechłe ryby mogą budzić niepokój. Poinformowaliśmy zatem o tym Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Bydgoszczy, który zajmuje się badaniem wody w rzece.  <center><div class="fb-like-box" data-href="https://www.facebook.com/NowosciTorun" data-width="600" data-show-faces="true" data-stream="false" data-header="true"></div></center>

Co pływa w brudnej Wiśle w Toruniu? Mamy zdjęcia i wyjaśnienie

Początki kamienicy sięgają 1899 roku, co zresztą udało nam się ustalić bardzo dokładnie.
„Mistrz mularski p. K. Schwartz nabył za 42.000 marek od spadkobierców Majewskich połowę domostw przy ulicy Bydgoskiej liczba 50/52 i zastrzegł sobie prawo pierwszeństwa przy zakupie drugiej połowy” - informowała "Gazeta Toruńska 8 marca A. D. 1899.
Konrad Schwartz był toruńskim przedsiębiorcą budowlanym, specjalistą od dużych, reprezentacyjnych kamienic. W tym przypadku zaangażował berlińskich mistrzów secesji z bardzo wtedy cenionego biura projektowego Erdmann & Spindler. Ci zaprojektowali składającą się z dwóch części i zbudowaną w dwóch etapach kamienicę, którą w 1901 i 1904 roku pochwalili się na łamach literatury fachowej. Byli ze swojego dzieła naprawdę dumni, zwracali uwagę m.in. na to, że czerpali z toruńskich tradycji budowlanych.

Konrad Schwartz z rodziną zamieszkał przy Bydgoskiej 50, natomiast mieszkania przy Bydgoskiej 52 przeznaczył na wynajem. Po 1920 roku Schwartzowie pozostali w Toruniu. Budowniczy zmarł w latach międzywojennych, tuż przed wybuchem wojny (i zapewne podczas okupacji) właścicielką kamienicy była jego żona.

Kamienica była jedną z najbardziej eleganckich w Toruniu. W latach międzywojennych mieszkał tu m.in. doktor Tadeusz Sokołowski, pułkownik, weteran I Brygady Legionów, a poza tym jeden z pionierów transfuzjologii w Polsce. W Toruniu utworzył wtedy pierwszą w Polsce Wojewódzką Stację Urazową przy Szpitalu na ul. Batorego. Podczas II wojny światowej zajmował się rannymi w bitwie o Monte Cassino. Był też jednym z współtwórców Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie w Edynburgu, a po wojnie - Akademii Medycznej w Szczecinie.

Wstrzymane licytacje, rządowe projekty chroniące w pandemii dłużników przed egzekucją, zamrożone sądownictwo - czy to wszystko odebrało chleb komornikom?>>>>>CZYTAJ DALEJ

Zarobki komorników w Toruniu i regionie. Koronawirus odbierz...

W drugiej połowie lat 30. jego sąsiadem był inny wybitny lekarz w mundurze, dr Jan Korczakowski, starszy ordynator Oddziału Chirurgicznego 8 Wojskowego Szpitala Okręgowego w Toruniu, który po wybuchu II wojny światowej dostał się do sowieckiej niewoli i zginął w 1940 roku.

W 1936 roku przy Bydgoskiej 52 mieszkał także redaktor Henryk Tetzlaff, przedwojenny naczelny miesięcznika „Morze” oraz wielki miłośnik Gdyni. O nowoczesnej architekturze polskiego okna na świat, jak często nazywano budowane miasto, mógł rozmawiać z sąsiadem, Zbigniewem Wahlem, głównym architektem Torunia, któremu nasze miasto zawdzięczało m.in. budynek najnowocześniejszego w przedwojennej Polsce dworca autobusowego, gmach Domu Zdrowia przy ul. Dekerta, czy projekt siedziby Sądu Apelacyjnego przy ul. Grudziądzkiej, gdzie po wojnie wprowadzili się wykładowcy i studenci nauk ścisłych toruńskiego uniwersytetu. W tym czasie kamienica przy Bydgoskiej 50 stała się jednym z pierwszych akademików UMK.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska