Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowe Centrum Badan i Rozwoju rozpoczęło nabór wniosków na dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych w konkursie "Szybka Ścieżka"

Michał Fudali
Michał Fudali
Szkolenie dla przedsiębiorców w Toruniu
Szkolenie dla przedsiębiorców w Toruniu Michał Fudali
16 września ruszył kolejny nabór wniosków w konkursie Szybka Ścieżka organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W Toruniu odbyło się spotkanie, podczas którego przedsiębiorcy oraz przedstawiciele środowisk naukowych z regionu mogli dowiedzieć się, jak skutecznie aplikować o środki na dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych.

W trakcie spotkania w Business Link w Toruniu, eksperci NCBR zaprezentowali możliwości uzyskania dofinansowania na działania, które pozwolą na wprowadzenie nowatorskich rozwiązań w prowadzonej przez przedsiebiorców działalności lub udoskonalenie już istniejących produktów lub usług. Przedstawione zostały m.in. ogólne zasady udziału w konkursach NCBR finansowanych z Programu Inteligentny Rozwój (POIR), omówione zostały także szczegółowo zasady i kryteria oceny projektów.

Spotkanie w Toruniu

Na spotkanie w Toruniu przybyło kilkudziesięciu przedsiębiorców i przedstawicieli jednostek naukowych z regionu. Z roku na rok zainteresowanie konkursem rośnie. Tylko w ubiegłym roku aż 121 projektów badawczo-rozwojowych z województwa kujawsko-pomorskiego otrzymało dofinansowanie wysokości 166 milionów złotych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W tym roku przyjmowanie wniosków rozpoczęło się 16 września i potrwa do 16 grudnia.

- Umożliwiamy przedsiębiorcom, którzy chcą stworzyć zupełnie nowy bądź udoskonalić już istniejący produkt, zrealizowanie projektu, na który otrzymają do 80 procent dofinansowania. Pozostałe 20 procent musi pochodzić ze środków własnych – mówi Kamil Melcer rzecznik prasowy NCBR. - Dla przykładu jeżeli minimalna wartość projektu w konkursie Szybka Ścieżka to milion złotych, przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet do 800 tysięcy złotych bezpłatnego dofinansowania. Oczywiście nie ma czegoś takiego jak pieniądze rozdawane za darmo. Trzeba spełnić pewne kryteria i warunki formalne, ale to, co jest najważniejsze i chciałbym żeby przedsiębiorcy o tym pamiętali, to po prostu dobry pomysł i nieźle ułożony biznesowy plan.

Szybka Ścieżka

Istotą spotkania w Toruniu, tak jak pozostałych organizowanych przez NCBR w Polsce, było ukazanie przedsiębiorcom, a także przedstawicielom jednostek naukowych, czym taki projekt jest, jak się do niego przygotować. Jakiego rodzaju zasoby możemy sobie w takim projekcie przygotować.

- Mam tu na myśli personel, kadrę naukową, laboratoria, sprzęt, ale także bieżące koszty związane z obsługą księgową, finansową, zakupem różnego rodzaju rzeczy niezbędnych do zrealizowania projektu - dodaje Kamil Melcer. - Na wszystko to można uzyskać dofinansowanie. A zatem warto myśleć o tych środkach nie tylko w kontekście takich książkowych innowacji, czegoś niezwykle przełomowego, bo oczywiście istotą jest to,by być bardziej konkurencyjnym. Należy też patrzeć na te projekty z punktu widzenia prowadzenia działalności przez dwa-trzy lata po to, aby uzyskać określony cel. A zatem my staramy się wysoko stawiać poprzeczkę, ale to od przedsiębiorców od samych wnioskujących zależy na co te pieniądze chcieliby uzyskać. Nasi eksperci oceniają tylko czy są spełnione te kryteria, które mamy w konkursie Szybka Ścieżka, a po drugie czy faktycznie mamy do czynienia z czymś nowym z pewna wartością dodaną nawet jeśli jest to udoskonalenie istniejącego już produktu.

Osoby przybyłe na toruńskie spotkanie miały okazję do konsultacji swoich pomysłów z ekspertami NCBR.
- Prowadzę spotkania indywidualne dla przedsiębiorców, na które wcześniej chętni musieli się zapisać - mówi Małgorzata Kuklińska ekspert NCBR. - Nasza oferta skierowana jest do małych, średnich i dużych firm, ale także do startup-ów oraz środowisk naukowych. Myślę, że takie indywidualne spotkania często otwierają oczy i uświadamiają potencjalnym beneficjentom, że warto startować w konkursie i ubiegać się o dofinansowanie swoich pomysłów. Najwięcej problemów sprawia przedsiębiorcom techniczne wypełnienie wniosku. Jeżeli chodzi o kwestie bardziej merytoryczne tu mamy do czynienia z problemami dotyczącymi kosztów i budżetu projektu.

Wnioski do 16 grudnia

O tym, jak poprawnie wypełnić wniosek przedsiębiorcy dowiedzieli się podczas wykładu i warsztatów prowadzonych w Toruniu. Uzyskali także informacje dotyczące Funduszy Europejskich.

- Rozwijamy firmę i dlatego przyszedłem na to spotkanie – mówi Piotr Stefaniak przedstawiciel firmy Baza z Torunia. - Chcieliśmy dowiedzieć się jak pozyskać dodatkowe środki na rozwój firmy, różnego rodzaju linii produkcyjnych oraz infrastruktury komunikacyjnej. Zajmujemy się między innymi budową wież komunikacyjnych dla operatorów komórkowych. Mamy pewne pomysły, chcemy zaprojektować innowacyjne rozwiązania stąd pomysł, by wziąć udział w spotkaniu i warsztatach.

Chociaż nabór wniosków w konkursie na dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych rozpoczął się 16 września i potrwa do 16 grudnia, eksperci NCBR zwracali uwagę, by składania wniosków nie zostawiać na ostatnią chwilę, gdyż wtedy często brakuje już czasu na ewentualne korekty.

Narodowe Centrum Badan i Rozwoju wprowadziło rynkowy system wsparcia, redukujący formalności towarzyszące zgłaszaniu wniosków o finansowanie i skracający czas wydania decyzji do 90 dni od złożenia dokumentów. Celem przyjęcia takiego modelu operowania jest umożliwienie przedsiębiorcom jak najszybszego rozpoczęcia planowanych inwestycji i przedsięwzięć. Konkursy w ramach Szybkiej Ścieżki obejmują wsparcie badań przemysłowych i prac rozwojowych.

Szczegóły na stronie ncbr.gov.pl

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska