Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Spis Powszechny obowiązkiem każdego Polaka. Jaka kara za odmowę wzięcia udziału? Nawet 5 tys. zł! Od kiedy badania? O co zapytają?

Mateusz Bąk
Mateusz Bąk
Z początkiem kwietnia 2021 roku rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. W ramach akcji Główny Urząd Statystyczny (GUS) zbiera dane o Polakach. Udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy dla każdego! Na pytania można odpowiedzieć przez Internet bądź telefon. Jeśli jednak tego nie zrobimy, do naszych drzwi mogą zapukać rachmistrzowie. W tej sytuacji będziemy zobowiązani odpowiedzieć na kilka pytań. W przeciwnym razie możemy zostać ukarani! Co jeszcze trzeba wiedzieć o Narodowym Spisie Powszechnym 2021? Jakie pytania zadają rachmistrzowie? Jak ich rozpoznać? Sprawdźcie! Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Z początkiem kwietnia 2021 roku rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. W ramach akcji Główny Urząd Statystyczny (GUS) zbiera dane o Polakach. Udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy dla każdego! Na pytania można odpowiedzieć przez Internet bądź telefon. Jeśli jednak tego nie zrobimy, do naszych drzwi mogą zapukać rachmistrzowie. W tej sytuacji będziemy zobowiązani odpowiedzieć na kilka pytań. W przeciwnym razie możemy zostać ukarani! Co jeszcze trzeba wiedzieć o Narodowym Spisie Powszechnym 2021? Jakie pytania zadają rachmistrzowie? Jak ich rozpoznać? Sprawdźcie! Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Mikołaj Suchan / Polska Press
Kara za odmowę udział w Spisie Powszechnym. Z początkiem kwietnia 2021 roku rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. W ramach akcji Główny Urząd Statystyczny (GUS) zbiera dane o Polakach. Udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy dla każdego! Na pytania można odpowiedzieć przez Internet bądź telefon. Jeśli jednak tego nie zrobimy, do naszych drzwi mogą zapukać rachmistrzowie. W tej sytuacji będziemy zobowiązani odpowiedzieć na kilka pytań. W przeciwnym razie możemy zostać ukarani! Co jeszcze trzeba wiedzieć o Narodowym Spisie Powszechnym 2021? Jakie pytania zadają rachmistrzowie? Jak ich rozpoznać? Sprawdźcie!

Zobacz wideo: Spis powszechny w 2021 roku będzie możliwy online

Narodowy Spis Powszechny 2021. Jakie będą pytania?

Narodowy Spis Ludności i Mieszkań odbywa się co dziesięć lat. Kolejny zostanie przeprowadzony w 2021 roku. Główny Urząd Statystyczny będzie zbierać dane już od kwietnia. W pierwszej kolejności rachmistrzowie poproszą o dane osobowe.

  • Nazwisko
  • Imię
  • Drugie imię
  • Numer PESEL
  • Płeć
  • Data urodzenia

Polecamy

Urzędników interesuje także nasze miejsce zamieszkania i liczba domowników, liczba pomieszczeń, wygody, posiadane urządzenia gospodarstwa domowego, czy rodzaj ogrzewania lokalu. Pytania dotyczą też obywatelstwa, narodowości, języków, wyznania, stanu cywilnego, poziom wykształcenia, zawodu.

- Formularz do samospisu zaprojektowany został w taki sposób, aby przejście do kolejnego pytania zależało od odpowiedzi udzielonej na pytanie poprzednie. Tym samym nie należy utożsamiać liczby pytań w przedstawionym na stronie wykazie pytań z liczbą wszystkich pytań, na które dana osoba będzie udzielała odpowiedzi, ponieważ będzie to wynikało z indywidualnej sytuacji respondenta - czytamy na stronie spis.gov.pl.

Wielkanoc 2021 zbliża się wielkimi krokami. Do świąt pozostały zaledwie dwa tygodnie. Mimo to rząd nadal nie przekazał oficjalnych rekomendacji dotyczących Wielkanocy. Bardzo możliwe jednak, że czeka nas kolejny lockdown, a wśród wprowadzonych obostrzeń pojawi się również zakaz przemieszczania się. Mogłoby to pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa. Tym bardziej że sytuacja epidemiczna jest coraz gorsza. W ostatnich dniach liczby zakażeń przekraczały 20 tys. Koronawirus, mimo rozpoczętego w styczniu programu szczepień, wciąż jest z nami i raczej nie zniknie przed Wielkanocą. Niewykluczone, że rząd wprowadzi zakaz przemieszczania się. Wszystko po to, by zapobiec kolejnym zakażeniom.Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Wielkanoc 2021. Czy będzie zakaz przemieszczania się na świę...

Odmówisz udziału w Narodowym Spisie Powszechnym? Dostaniesz karę grzywny!

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy dla każdego! Na pytania można odpowiedzieć przez Internet bądź telefon. Jeśli jednak tego nie zrobimy, do naszych drzwi mogą zapukać rachmistrzowie. Jeśli odmówimy odpowiedzenia na kilka pytań, możemy zostać ukarani!

- W przypadku odmowy spisania się może grozić kara grzywny. O tym jednak zawsze decyduje sąd - mówi money.pl Karolina Banaszek, rzeczniczka GUS. Ta może wynieść maksymalnie 5 tys. zł.

Warto przeczytać

Narodowy Spis Powszechny 2021 przez Internet

W związku z pandemią koronawirusa Główny Urząd Statystyczny zachęca do tzw. samospisu przez Internet. Na stronie spis.gov.pl pojawi się aplikacja, która ma zostać uruchomiona z początkiem kwietnia. Wersja demo formularza online dostępna jest TUTAJ. To decelowa forma Narodowego Spisu Powszechnego 2021. Metody uzupełniające to spis telefoniczny lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza spisowego.

Polecamy

Do kiedy potrwa Narodowy Spis Powszechny?

Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 roku zostanie przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku do 30 czerwca 2021 roku. Nieoficjalnie zakłada się jednak, że ze względu na koronawirusa cała akcja może wydłużyć się do 30 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska