Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narzekali na nadmiar historii

Marcin Dutkowski
Wczoraj gimnazjaliści zmierzyli z pierwszą, humanistyczną częścią egzaminu. Jego wynik będzie miał znaczenie przy naborze do szkół ponadgimnazjalnych.

Wczoraj gimnazjaliści zmierzyli z pierwszą, humanistyczną częścią egzaminu. Jego wynik będzie miał znaczenie przy naborze do szkół ponadgimnazjalnych.

<!** Image 2 align=none alt="Image 170243" sub="Największy stres jest na chwilę przed egzaminem. Na zdjęciu: trzecioklasiści z Gimnazjum nr 4 przy ulicy Konarskiego / Fot. Gerard Szukay">- Test był dosyć trudny. Zdecydowanie za dużo było historii - ocenia Natalia Chmielewska z Gimnazjum nr 6 w Grudziądzu. - Najtrudniejsza do napisania była rozprawka o tym, że patriotą można być i w czasie wojny, i w czasie pokoju. Każdy argument należało podeprzeć po jednym argumencie z literatury, historii i własnych obserwacji. Potrzebowałam dużo czasu, by zastanowić się, o jakich postaciach pisać.

Mimo tego udało jej się zakończyć test przed czasem. Podobnie jak jej klasowej koleżance Magdzie Kruszewskiej.

<!** reklama>- Liczę na to, że poszło mi całkiem nieźle i że wystarczy mi punktów, by dostać się do II Liceum Ogólnokształcącego - przyznaje Magda.

Wyniki za miesiąc

Gimnazjaliści poznają wyniki egzaminu 15 czerwca, ale już od 23 maja będą mogli składać podania do maksymalnie trzech szkół. Rekrutacja odbędzie się, podobnie jak przed rokiem, drogą elektroniczną.

O przyjęciu decydować będzie rezultat uzyskany na egzaminie oraz oceny na świadectwie. Punktowane będą także dodatkowe osiągnięcia. Najbardziej renomowane grudziądzkie licea ogólnokształcące ubiegłym roku przyjmowały uczniów, którzy zdobyli co najmniej 90 punktów. W tym roku limity mają być jeszcze bardziej wyśrubowane.

Informacja w Internecie

- Informacje o tegorocznych progach pojawią się na stronach internetowych szkół. W chwili, gdy rozpocznie się rekrutacja, uczniowie na pewno będą je znali - zapewnia Małgorzata Tomaszewska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego.

Teraz matma

Jeszcze dzisiaj uczniowie trzecich klas gimnazjów zmierzą się z częścią matematyczno-przyrodniczą.

- Nie ukrywam, że obawiam się jej najbardziej, bo nie przepadam za matematyką - przyznaje Ariel Malinowski z Gimnazjum nr 7.

Jutro zaś ostatnia część zmagań. Tym razem z językiem obcym.

Przykładowe zadania

Autorem słów „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” był: A. Jan Henryk Dąbrowski, B. Fryderyk Chopin, C. Wacław Panek, D. Józef Wybicki

Bitwa pod Monte Cassino rozegrała się: A. we Włoszech, B. w Anglii, C. we Francji, D. w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska