Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nastolatka z osiedla Na Skarpie pokazała prace plastyczne w Tokio

Jarosław Wadych
Ubrana w tradycyjne kimono Samanta prezentuje rysunki z warsztatów w Japonii.
Ubrana w tradycyjne kimono Samanta prezentuje rysunki z warsztatów w Japonii. Jarosław Wadych
Zdjęcia i multimedialna prezentacja, przywiezione przez Samantę i jej ciocię Karolinę z Japonii, pomogły przybliżyć ten kraj uczniom ZS nr 6

Plastyka to pasja Samanty Wojtas. Dziewczyna chodzi na zajęcia plastyczne Grupy Hortus do Młodzieżowego Domu Kultury. Rysuje bądź maluje w domu i szkole, gdy tylko ma możliwość.

We wrześniu 2015 roku otrzymała propozycję wzięcia udziału w konkursie „Malujemy historię - Tokyo 2016”, organizowanym przez Fundację Kochajmy Zabytki - Zabytki Dzieciom ze Słupska. Jury bardzo wysoko oceniło jej prace, kwalifikując autorkę do wyjazdu wraz z dziewięciorgiem innych dzieci i ich opiekunami do Tokio. Warunkiem było całoroczne uczestnictwo w cyklicznych warsztatach plastycznych w Słupsku, gdzie przygotowywano prace związane z zabytkami na wystawę oraz przedstawienie „Smok wawelski”.

- Samanta jest bardzo wrażliwa, a jej prace są przepiękne! - mówi Kornelia Cieszyńska, wychowawczyni uczennicy w Gimnazjum nr 19. - To dziewczyna bardzo zdolna manualnie - wiadomo, że można jej powierzyć zrobienie różnych rzeczy. Jest osobą z niedosłuchem i niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym. Wyjazd do Tokio był dla niej ogromnym wyzwaniem!

Jedenaście godzin w samolocie

Młodzi niepełnosprawni uczestnicy wyjazdu do Tokio we wrześniu 2016 roku wylatywali z Gdańska. Samancie towarzyszyła ciocia Karolina Lewandowska, będąca jej prawnym opiekunem.

- Lecieliśmy samolotem jedenaście godzin - opowiada Samanta. - Trochę się bałam. Było mi ciężko na serduszku, ale też się śmiałam. W Tokio było bardzo fajnie! Chodziliśmy na wycieczki, do sklepu, odpoczywaliśmy. Zwiedzaliśmy i oglądaliśmy bardzo interesujące zapasy sumo. Jedliśmy pałeczkami ryż, a do jedzenia były też robaki. Miasto bardzo ładne, z wysokimi domami - podobało mi się.

Prace plastyczne uczestników wyjazdu wystawiono w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Tokio, gdzie zagrali oni również przedstawienie „Smok wawelski”. Wśród widzów byli ważni japońscy goście.

Kolejna podróż do Singapuru?

W stolicy Japonii polscy uczniowie uczestniczyli też w warsztatach plastycznych - rysowali piórem i pędzelkiem na papirusie, czarnym tuszem, w sposób charakterystyczny dla sztuki Japonii.

Oglądali również przedstawienie tradycyjnego japońskiego teatru i spotkali się z mistrzem origami.

W tym roku Samanta Wojtas ma szansę na podobny wyjazd do Azji Wschodniej - tym razem do Singapuru. Rozpoczęły się do niego przygotowania.

Tymczasem jednak oddaje się zajęciom plastycznym w domu, tworząc między innymi origami. W sztuce tej korzysta z poświęconej jej książki, którą przywiozła ze swojej podróży do Japonii.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska