Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz Apator, czyli kto kręcił wieżyczkami czołgów?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Rok 2012. Ostatnie zdjęcie starego biurowca Apatora przy ulicy Żółkiewskiego przed zdjęciem firmowego napisu
Rok 2012. Ostatnie zdjęcie starego biurowca Apatora przy ulicy Żółkiewskiego przed zdjęciem firmowego napisu Jacek Smarz
Na wspomnienia i zdjęcia dotyczące Apatora czekamy do 30 maja. Część opowieści opublikujemy. Autorzy najciekawszych otrzymają nagrody.

Pan Jerzy Piwnicki pracował w Apatorze przez 45 lat, od 1952 do 1997 roku. Przysłał wspomnienia spisane na kilku stronach oraz kserokopie zdobytych dyplomów i wyróżnień. Bardzo dziękujemy!

„Zacząłem pracę już po skończeniu Technikum Elektrycznego w Toruniu, ale już jako uczeń technikum miałem praktyki wakacyjne w Apatorze - pisze nasz Czytelnik. - W tym okresie były produkowane tylko rozdzielnie okapturzone, w pierwszej oddanej do użytku hali.

Dostałem nakaz pracy, zostałem przyjęty do kontroli technicznej w dziale tzw. specjalnym produkcji wojskowej. Produkowaliśmy urządzenia elektryczne do wyposażenia czołgów, m.in. regulator obrotu wieżyczki czołgu. Praca w tym dziale nie była ciekawa, mieliśmy kłopoty, bo urządzenia te były obłożone różnymi bardzo ostrymi przepisami.

W latach sześćdziesiątych zacząłem pracę w Biurze Konstrukcyjnym - stworzyłem sekcję rozwojową, opracowywaliśmy projekty rozdzielni wolnostojących. (...)

W tym okresie, wraz z kolegą, studiowałem zaocznie na Politechnice Poznańskiej i w roku 1964 uzyskałem dyplom inżyniera. Jako młodzi inżynierowie zajęliśmy się pracą konstruktorską stojąc za deskami. (...) W latach 70. otrzymałem stypendium fundowane przez ONZ na studia podyplomowe z dziedziny układów tyrystorowych w Belgii. (...)

POLECAMY | Dołącz do grup na Facebooku:
Toruń Retro
Toruńskie Wiadomości, Ogłoszenia, Opinie
Wypadki i utrudnienia - Kujawsko-Pomorskie

W 1972 roku powstał w zakładzie Apator Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Sterowania Napędów i ja zacząłem tam pracować na stanowisku adiunkta, a w 1977 roku uzyskałem dyplom specjalizacji zawodowej w zakresie konstrukcji urządzeń energoelektronicznych. Za liczne opracowania nowatorskie uzyskałem dziewięć potwierdzeń o dokonaniu wynalazku, wystawionych przez Urząd Patentowy PRL”.

Zobacz też:

Hotel "Helios" przy ul. Kraszewskiego 1/3. Widoczne samochody osobowe - m.in.: Nysa Data: 1975-06-02Polecamy: Toruń z okresu dwudziestolecia międzywojennego [ZDJĘCIA]

Toruń w latach 70. [ZDJĘCIA]

To tylko fragmenty wspomnień pana Jerzego. Na więcej dziś nie mamy miejsca, ale po zakończeniu konkursu będzie go pod dostatkiem.

Wszystkich weteranów Apatora prosimy zatem, by sięgnęli po pióra. Wspomnienia można kierować na adres: Redakcja „Nowości” ul. Podmurna 31, 87-100 Toruń, bądź: [email protected]. Jeżeli ktoś z Państwa mógłby podzielić się zdjęciami, również czekamy na sygnał. Fotografie skopiujemy, oryginały zwrócimy właścicielom.

Na kopercie czy w temacie e-maila prosimy napisać: Apator. Na wspomnienia czekamy do 30 maja tego roku. Autorzy najciekawszych wspomnień i zdjęć dostaną nagrody.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska