Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza kochana granatowa

Marek Prabucki
Niedawno w kraju, w tym i w miastach naszego regionu, obchodzone było święto policji. A jak uroczystości takie wyglądały przed wojną?

Niedawno w kraju, w tym i w miastach naszego regionu, obchodzone było święto policji. A jak uroczystości takie wyglądały przed wojną?

<!** Image 2 align=none alt="Image 176432" sub="Policjanci na strzelnicy sportowej w Tarpnie podczas zawodów. Fotografia pochodzi ze zbiorów Marka Szajerki / Fot. Ze zbiorów Marka Szajerki">Właśnie 80 lat temu, 8 i 9 sierpnia 1931 roku, zorganizowane zostało w woj. pomorskim święto policji. Miało ono charakter sportowy, ale nie ograniczono się tylko do zawodów.

Sportowe święto Policji Państwowej odbyło się pod patronem min. spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego. Na czele komitetu honorowego stanął reprezentujący ministra wojewoda pomorski Wiktor Lamot, który przyjechał z tej okazji do Grudziądza. Oprócz wojewody w skład komitetu honorowego wchodzili też m.in. prezydent Grudziądza Józef Włodek i przewodniczący rady miejskiej Julian Szychowski.

<!** reklama>W sobotę z rana (8 sierpnia) z różnych stron Pomorza przybywali do Grudziądza przedstawiciele Policji Państwowej. Jak pisała ówczesna prasa pomorska, „obywatelstwo miasta Grudziądza zgotowało ukochanej granatowej armii wspaniałe przyjęcie, jakiego dotąd żadne miasto na Pomorzu swej Policji nie urządziło”. Policjantów-sportowców powitał gospodarz miasta Józef Włodek. W różnych konkurencjach wzięło udział 200 zawodników. Mimo deszczu zawody lekkoatletyczne, które rozpoczęły się na stadionie miejskim o godz. 14, trwały do samego wieczora.

Drugiego dnia, w niedzielę, dokończono zawody sportowe z dnia poprzedniego w dyscyplinach: pływanie w Rudniku i strzelanie na strzelnicy sportowej w Tarpnie. Po zakończonych zawodach wszyscy umundurowani i cywilni funkcjonariusze Policji Państwowej zebrali się na dziedzińcu magistratu, gdzie po złożeniu raportu skierowali się do kościoła farnego na uroczystą mszę świętą. Nabożeństwo w intencji święta policji odprawił ks. proboszcz Bolesław Partyka, który też wygłosił stosowne do okoliczności kazanie. Na mszy św. byli m.in. prezydent Józef Włodek, dowódca 16 Dywizji Piechoty gen. Włodzimierz Rachmistruk, dowódca 18 pułku ułanów płk Albert Traeger i dowódca 64 pułku piechoty płk Albin Skroczyński.

Po mszy św. odbyły się na scenie Teatru Miejskiego uroczystości święta policji połączone z dożynkami, na których przygrywała orkiestra 64 pp. Planowano, że uroczystości te odbędą się w ogrodzie Teatru Miejskiego, lecz z powodu niepogody przeniesiono je do wnętrza teatru.

Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja, podczas której przemawiał prezydent Józef Włodek dziękując wojewodzie W. Lamotowi za przybycie i przyjęcie honorowego przewodnictwa nad uroczystością. Na koniec przemówienia prezydent Włodek wzniósł okrzyk na cześć Najjaśniejszej Rzeczypospolitej i jej Prezydenta. W imieniu Komendy Policji Województwa Pomorskiego podziękowanie złożył inspektor Fleck. Jako ostatni przemówił po żołniersku wojewoda pomorski, który wręczył osobiście nagrody zwycięzcom zawodów sportowych.

Tu warto odnotować, że w biegu na 800 m zwyciężył posterunkowy Władysław Tatruck z Torunia. Toruńczycy – Wacław Ostrowski i Konstanty Bałdyga - triumfowali w skoku o tyczce i w skoku w dal. W biegach na 400, 200 i 100 m zwyciężał Leon Tawdul ze Świecia. Medale zdobywali też policjanci z Gdyni i Kościerzyny, gdyż przed wojną te miasta były na terenie woj. pomorskiego.

Po wręczeniu nagród odbyła się zabawa, na której bawiono się wesoło do samego rana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska