Natalia Maliszewska szósta na 500 m podczas MŚ w short tracku w Montrealu

PS
Mateusz Słodkowski
Natalia Maliszewska szósta na dystansie 500 metrów, a Kamila Stormowska dwunasta na 1500 metrów – to najlepsze sobotnie wyniki biało-czerwonych podczas mistrzostw świata w short tracku, które są rozgrywane w Montrealu. W niedzielę ostatni dzień rywalizacji za oceanem.

Przyzwoita forma biało-czerwonych podczas marcowych mistrzostw Polski w Gdańsku rozbudziła nieco apetyty kibiców na sprawienie chociażby jednej niespodzianki w Kanadzie. Bliska tego w rywalizacji na 1500 metrów była przez moment Kamila Stormowska. Aktualna mistrzyni kraju na tym dystansie awansowała do półfinału, gdzie nawet jechała na drugiej, premiowanej awansem do finału pozycji. Ostatecznie Stormowska przekroczyła linię mety jako trzecia.

W finale B niespełna 22-latka była czwarta, a w klasyfikacji generalnej uplasowała się na dwunastej lokacie. Natalia Maliszewska i Nikola Mazur, inne polskie półfinalistki z tego dystansu, zajęły odpowiednio dziewiętnaste i dwudzieste miejsce. Z kolei Michał Niewiński w swoim biegu rankingowym na 1500 metrów był drugi (2:29.318) i został sklasyfikowany na dwudziestej trzeciej pozycji. Triumfowała Koreanka Minjeong Choi, a u panów najlepszy okazał się Węgier Shaoang Liu.

Na 500 metrów najlepiej poszło Maliszewskiej i Mazur, które pewnie przebrnęły przez ćwierćfinały. Później obie Polki znalazły się nawet w jednym biegu. Półfinał lepiej rozpoczęła Mazur, która niemal przez pół dystansu plasowała się na dającym finał drugim miejscu. Nie obroniła jednak pozycji wiceliderki. Do biegu o medale nie przeszła również Maliszewska, który dość długo wywierała presję na rywalki. Finisz na czwartej pozycji wystarczył 26-latce do awansu do finału B. 26-letnia białostocczanka, trzecia zawodniczka Pucharu Świata na tym dystansie była w nim druga, dzięki czemu została sklasyfikowana na szóstej pozycji. Mazur była dziewiąta. Stormowska zakończyła swój udział na ćwierćfinale, a Niewiński, jedyny ze startujących Polaków (reprezentujący biało-czerwonych Diane Sellier został wykluczony z udziału w MŚ z powodów zdrowotnych), odpadł w piątkowych eliminacjach. Złoto wśród kobiet na najkrótszym dystansie zdobyła Holenderka Xandra Velzeboer, a wśród mężczyzn – ponownie Shaoang Liu.

W zamykającej dzień rywalizacji sztafet Polki – sponsorem reprezentacji Polski w short tracku jest PGE Polska Grupa Energetyczna – w składzie Maliszewska, Mazur, Stormowska i Magdalena Zych długo utrzymywały kontakt z prowadzącymi Holenderkami oraz Włoszkami, ale ostatecznie finiszowały tuż za mistrzyniami olimpijskimi i piątą ekipą igrzysk w Pekinie. Biało-czerwone na koniec mistrzostw wystąpią w finale B z Węgierkami.

Na niedzielę zaplanowano finały sztafet, a także indywidualne starty na 1000 metrów, na 3000 metrów kobiet i 5000 metrów mężczyzn.