Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NATO przejęło kontrolę nad Mitrovicą

Przemysław Łuczak
Serbowie z Mitrovicy wciąż nie chcą się pogodzić z niepodległością Kosowa. W poniedziałek starli się z ONZ-owską policją. Wśród rannych policjantów jest również 27 Polaków.

Serbowie z Mitrovicy wciąż nie chcą się pogodzić z niepodległością Kosowa. W poniedziałek starli się z ONZ-owską policją. Wśród rannych policjantów jest również 27 Polaków.

<!** Image 2 align=right alt="Image 79032" sub="Kosowo to dziś najbardziej zapalny punkt na Bałkanach /Mapa: Archiwum">Do starć doszło wczesnym rankiem, kiedy policjanci wyprowadzali z sądu w Kosovskiej Mitrovicy Serbów, którzy okupowali gmach od piątku. W szturmie wzięło udział ponad 500 policjantów, głównie ukraińskich. Wcześniej żołnierze KFOR w pojazdach opancerzonych odcięli drogi dojazdowe do sądu. Użyto gazu łzawiącego. Zatrzymanych zostało co najmniej kilkudziesięciu Serbów. Wokół sądowego budynku zgromadziło się około tysiąca serbskich mieszkańców miasta. Najpierw na funkcjonariuszy poleciały kamienie, a potem granaty i ładunki wybuchowe domowej roboty. W wyniku ataku na konwój kilku zatrzymanych zdołało uciec. Pozostali trafili do aresztu w Prisztinie. Obok kilkudziesięciu rannych policjantów, obrażeń doznało również przynajmniej kilkunastu demonstrantów.

Efektem gwałtownych starć było również wycofanie się policji ONZ z Kosovskiej Mitrovicy. Pozostały tam natomiast wojska NATO, które przejęły kontrolę nad miastem. Sporadycznie były one ostrzeliwane z broni automatycznej, ale nie ma informacji o ewentualnych ofiarach.

Na krwawe zajścia w Mitrovicy zareagowała Serbia. Prezydent Boris Tadić wezwał siły ONZ i KFOR, by powstrzymały się od stosowania siły wobec Serbów i skrytykował akcję przed sądem. - Siły międzynarodowe w Kosowie nadużyły siły. To może doprowadzić do eskalacji niepokoju na terenie całej prowincji - stwierdził prezydent.

<!** reklama>Natomiast Slobodan Samardżić, serbski minister ds. Kosowa i Metohii, zażądał, aby siły ONZ zwolniły zatrzymanych Serbów. - Zostaliśmy w niedzielę przekonani przez specjalnego wysłannika ONZ w Kosowie, że problem należy rozwiązać pokojowo - podkreślił minister, który jeszcze w poniedziałek miał przybyć do Mitrovicy. - Ale ta umowa została złamana.

Odchodzący premier Vojislav Kosztunica ujawnił, że Serbia i jej sojusznik Rosja prowadzą konsultacje na temat wspólnych kroków w celu powstrzymania wszelkich form przemocy wobec kosowskich Serbów. Zarzucił NATO stosowanie polityki siły wobec Serbii. MSZ Rosji oceniło, że eskalacja napięcia w rejonach Kosowa zamieszkanych przez Serbów jest bezpośrednim skutkiem jednostronnego proklamowania niepodległości przez Prisztinę.

Zaniepokojenie sytuacją w Kosovskiej Mitrovicy wyraziła Komisja Europejska.

- Ubolewamy nad atakiem na policję ONZ i KFOR oraz apelujemy o umiarkowanie - powiedział rzecznik KE Amadeu Altafaj.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska