Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele zadają za dużo do domu?

Justyna Wojciechowska-Narloch
Młodsze dzieci część zadań domowych odrabiają w szkolnych świetlicach. O ile umieją sobie poradzić same
Młodsze dzieci część zadań domowych odrabiają w szkolnych świetlicach. O ile umieją sobie poradzić same Sławomir Kowalski
Rzecznik Praw Dziecka uważa, że to „ingerencja szkoły w życie prywatne rodzin”. I jest w tym sporo racji.

Kamila ma 13 lat, chodzi do szóstej klasy w jednej z podstawówek na lewym brzegu. Oprócz szkoły w jej tygodniowym rozkładzie jazdy są jeszcze popołudniowe zajęcia na basenie i lekcje angielskiego. Tylko w weekend dziewczynka ma trochę czasu dla siebie.

- Nie ma dnia, żeby nic nie było zadane do domu. Bywają dni, kiedy trzeba napisać wypracowanie na polski, rozwiązać zadania z matematyki, przygotować pracę plastyczną i jeszcze nauczyć się na sprawdzian z przyrody - opowiada Kamila.

Zobacz także: Toruń. Wolny Jarmark Śniadaniowy [ZDJĘCIA]

Nierówne szanse

Dziewczynka wie, że może być znacznie gorzej, bo ma brata w gimnazjum i 18-letnią siostrę w ogólniaku. Oboje każdego popołudnia zamykają się w sowich pokojach i ciężko intelektualnie pracują. Czasem także w weekendy.

To samo wie też Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. Kilka dni temu skierował on list do MEN naświetlając ten problem.

- Nauczyciel zadający obszerną pracę domową zwykle nie wie o pracach zadawanych z innych przedmiotów, czego efektem jest wielogodzinne spędzanie czasu przeznaczonego na odpoczynek, na nauce - nawet do późnych godzin wieczornych - pisze w liście skierowanym do Anny Zalewskiej, szefowej resortu edukacji.

Zbyt duże obciążenie zadaniami domowymi nazywa „nieuzasadnioną ingerencją szkoły w życie prywatne rodzin, poprzez bezpośredni wpływ na rozkład dnia w domu rodzinnym ucznia.”

Marek Michalak przytacza też wyniki badania Instytutu Badań Edukacyjnych w klasach IV-VI z 2015 roku. Naukowcy stwierdzili, że problemy z pracami domowymi dotykają zwłaszcza uczniów z mniej zamożnych rodzin - nie mają miejsca do nauki w domu, muszą wykonywać dodatkowe obowiązki domowe, brak im wsparcia rodziców. O ile dostęp do edukacji w szkole jest równy, to poza nią - już nie.

Rodzic musi pomagać

Jak się okazuje, do rzecznika od pewnego czasu zgłaszali się rodzice, którzy mieli już dość widoku swoich przemęczonych dzieci, niemających czasu na rozwijanie pasji.

Rodzinne warsztaty zdobienia jajek [ZDJĘCIA]

Rodzinne warsztaty zdobienia jajek [ZDJĘCIA]

Wielu z nich zwracało też uwagę na to, że niemal każdego dnia muszą pomagać swoim pociechom w odrabianiu zadań domowych. Bywa nawet, że robią je zamiast dzieci, bo te sobie nie radzą, bądź już nie wystarcza im czasu.

- Córka chodzi do czwartej klasy i jeszcze wszystkiego nie potrafi ogarnąć. To ja sprawdzam dziennik elektroniczny, kontroluję terminy sprawdzianów i prac klasowych, siedzę nad nią, kiedy odrabia lekcje - opowiada Agnieszka, mama 11-letniej Martyny. - Zajmuje to co wieczór co najmniej godzinę i nie znoszę tego. Ten czas mogłabym przeznaczyć na własny wypoczynek.

Zobacz także: Brutalna wojna między sąsiadami

Anna Ostrowska, rzeczniczka prasowa MEN tak skomentowała tę sprawę:

- Nauczyciel, zadając pracę domową, powinien brać pod uwagę obciążenie uczniów wynikające z realizacji pozostałych przedmiotów oraz inne kwestie, np. czy zadania zainteresują i zachęcą uczniów do pracy, czy będą dla nich ciekawe, czy wykonanie ich w domu nie będzie zbyt czasochłonne i zbyt trudne lub czy uczniowie mają dostęp do komputera czy odtwarzacza CD. Ilość zadawanych prac domowych powinna uwzględniać konieczność zapewnienia także czasu wolnego uczniom po lekcjach - na odpoczynek, posiłek, zajęcia pozaszkolne, zainteresowania oraz wykonywanie obowiązków domowych - zaznaczyła Anna Ostrowska.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska