Nauka i biznes szukają bliższych kontaktów. Efektem tego...

Nauka i biznes szukają bliższych kontaktów. Efektem tego mogą być innowacyjne firmy

Adrian Stelmaszyk

Nowości Dziennik Toruński

Nowości Dziennik Toruński

Na UMK odbyło się Forum Przedsiębiorczości Akademickiej 2018. To element projektu „KUBUS- Komercjalizacja Uniwersyteckich Badań i Usług” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Kolejna odsłona Forum skierowane była przedsiębiorców i ludzi ze środowiska akademickiego. Sergey Yatsunenko z Polskiej Akademii Nauk mówił o tym, jak efektywnie tworzyć innowacje zgodnie z metodą TRIZ (Teoria Rozwiązywania Innowacyjnych Zadań). Norbert Kowalkowski z firmy HTG Glass opowiadał o innowacjach w rozwoju firmy, a Justyna Cięgotura, wicedyrektor Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego - o adaptacji amerykańskiego modelu komercjalizacji.Forum to wydarzenie organizowane przy wsparciu zarówno Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, jak i władz miasta.
- Miasto od początku funkcjonowania Forum wspiera spółki akademickie, które mają potencjał i rozwijają działalność w Toruniu – mówił Piotr Zariczny z Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu. – Wraz z rektorem UMK prezydent Torunia funduje nagrody dla najlepszych spółek. Też w ten sposób chcemy stymulować rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw.

Uczestnicy forum wzięli też udział w szkoleniach dotyczących innowacyjnego rozwoju przedsiębiorstwa i łączenia świata nauki ze światem biznesu. Można było zapoznać się z ofertą dotacji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.Podczas Forum prezentowały się spółki SPIN OFF z UMK. To m.in. Idea Spin. Ta spółka specjalizuje się w metodzie design thinking. Kombinezon odczuć starczych stworzony przez naukowców z Idea Spin zwyciężył w konkursie „Spin na Forum” na najbardziej innowacyjny produkt. Walory kombinezony niedawno prezentowaliśmy szeroko na łamach „Nowości”.

- Cieszy nas, że został doceniony pomysł, który ma potencjał nie tylko biznesowy, ale przede wszystkim ma dużą nośność społeczną - mówi dr hab. Rafał Moczkodan z Idea Spin. - Zależy nam, by poziom empatii w społeczeństwie był większy, ale też żeby urbaniści, architekci, pracownicy instytucji publicznych, czy producenci różnych sprzętów, brali pod uwagę potrzeby osób starszych czy osób z niepełnosprawnościami.Forum Przedsiębiorczości Akademickiej dało oczywiście także możliwość nawiązania kontaktów biznesowych. Choćby dzięki kilkunastu stoiskom, na których obecne były firmy z regionu i uczelnie. Jedną z firm, które brały udział w Forum była firma Eduexpert, która tworzy innowacyjne rozwiązania dla edukacji.

- Przygotowujemy programy multimedialne dla szkół i innych instytucji – mówiła Małgorzata Litwin z Eduexpert. – Staramy się, by nasze programy nie tylko przekazywały wiedzę, ale by były też czytelne i przyjemne w użytkowaniu.

Jeździliśmy policyjnym BMW serii 3. Zobaczcie, jak przyspiesza!


Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo