Odkrycie naukowców zrzeszonych w organizacji eLife doprowadziło do rozpoczęcia badania klinicznego przeprowadzonego we współpracy z Ginekologiczną Służbą Kliniki Szpitalnej w Barcelonie. Celem badania było sprawdzenie, czy THC (główna substancja psychoaktywna zawarta w konopiach indyjskich, dostępnych w Polsce jako medyczna marihuana) może mieć zastosowanie w leczeniu endometriozy.
Spis treści
Czym jest endometrioza?
Endometrioza jest częstą, przewlekłą i bolesną chorobą, w przebiegu której wyściółka macicy – endometrium – wyrasta poza macicą. Wzrosty te wpływają na narządy rozrodcze i mogą powodować ból, bezpłodność, niepokój, depresję i mieć znaczący wpływ na jakość życia chorego. Dostępne metody leczenia obejmują operację lub terapię hormonalną, ale nie zawsze są skuteczne i nierzadko związane są z dotkliwymi skutkami ubocznymi.
Przez brak skutecznego leczenia, kobiety z endometriozą zwykle polegają na nieinwazyjnych sposobach łagodzenia objawów choroby, takich jak zmiana diety lub ćwiczenia. Chociaż zażywanie medycznej marihuany wiąże się z wieloma potencjalnymi skutkami ubocznymi, jej właściwości lecznicze mogą łagodzić ból towarzyszący endometriozie oraz w przypadku innych dolegliwości.
Medyczne THC jest już dostępne w niektórych krajach, dlatego wyniki naszych badań mogą być interesujące dla ginekologów i lekarzy innych specjalizacji, którzy prowadzą leczenie kobiet z endometriozą. Należy jednak podkreślić, że stosowanie konopi indyjskich w nieuregulowany sposób powinno być odradzane ze względu na poważne ryzyko związane z ich zażywaniem - powiedział prof Rafael Maldonado, Uniwersytet Pompeu Fabra w Barcelonie.[/cyt]
Leczniczy wpływ THC na endometriozę potwierdzony na myszach
Na potrzeby badania, w celu naśladowania endometriozy u ludzi, myszom z grupy kontrolnej w okolice miednicy wszczepiono tkankę endometrium, by imitowała ogniska endometriozy. W porównaniu do osobników z grupy badawczej, myszy z implantami endometrium były bardziej wrażliwe na ból w miejscu wszczepienia implantu. Naukowcy łączą to również z pojawianiem się zmian poznawczych, podobnie jak ma to miejsce u niektórych kobiet z endometriozą.
Przez okres 28 dni myszom podawano dawkę 2 mg/kg masy ciała na dobę THC. W rezultacie, w grupie kontrolnej zaobserwowano zmniejszenie wrażliwości na ból w miednicy, ale nie miało to wpływu na ból w innych obszarach, co wskazuje na to, że leczenie było specyficzne dla objawów endometriozy. Ulga w tej dolegliwości występowała również niezależnie od tego, kiedy leczenie zostało rozpoczęte.
Nie wykazano natomiast żadnego wpływu THC na łagodzenie objawów lękowych, jakich doświadczają niektóre kobiety z tym schorzeniem.
Ponieważ wiadomo, że endometrioza upośledza funkcje poznawcze, zespół badał również wpływ THC na pamięć. Zwierzętom przedstawiono dwa identyczne przedmioty i pozwolono im się z nimi zapoznać. Następnie zastąpiono jeden z obiektów i ustalono czas, przez jaki myszy badały nowy przedmiot. Okazało się, że u gryzoni z endometriozą, w porównaniu z tymi, które nie miały tej choroby, pamięć była zaburzona. U myszy leczonych za pomocą THC nie wykazano tego upośledzenia, co sugeruje, że THC może mieć pod tym względem działanie ochronne.
Na koniec zespół zbadał wpływ THC na endometrium wewnątrz i na zewnątrz macicy. Stwierdzono, że myszy z endometriozą, które przez 32 dni były leczone za pomocą THC, miały mniejszy wzrost endometrium.
Powyższe odkrycia pokazują, że THC ogranicza rozwój i objawy endometriozy w modelu eksperymentalnym. Potwierdzenie hipotezy badawczej i pomyślne wyniki przeprowadzonej próby są uzasadnieniem do prowadzenia dalszych badań w celu zapewnienia bezpieczeństwa i korzystnych efektów leczenia endometriozy za pomocą kannabinoidów u ludzi.
Źródło: Cannabinoids improve symptoms in mice with endometriosis
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?