Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z UMK stworzyli pionierski program komputerowy

Alicja Cichocka-Bielicka
Toruński wynalazek podbija kraj
Toruński wynalazek podbija kraj Grzegorz Olkowski
Zespół naukowców UMK stworzył pionierski w skali kraju program komputerowy ułatwiający diagnozę dzieci z trudnościami matematycznymi.

- Wiedza o dyskalkulii nie jest tak rozpowszechniona jak o ADHD, czy dysleksji, choć deficyty zdolności matematycznych ma 3 -10 procent dzieci - szacuje dr Małgorzata Gut, która wspólnie z kognitywistą mgr Łukaszem Goraczewskim i fizykiem, dr. hab. Jackiem Matulewskim z UMK zajęli się tym tematem i stworzyli pierwszy w kraju program komputerowy do wykrywania symptomów dyskalkulii u najmłodszych dzieci w wieku 6-9 lat.

Czym jest dyskalkulia?

- Gdy dziecko ma trudności z prostym szacowaniem, czy porównywaniem zbiorów, rodzicom powinna zapalić się czerwona lampka - uczula dr Małgorzata Gut, psycholog i biolog. - Dyskalkulik nie potrafi szybko określić, który zbiór jest większy ten z ośmioma obiektami czy z czterema. Musi oba przeliczyć. Spytany ile dzieci było z nim na przedstawieniu poda nierealną liczbę, a nie przybliżoną. Ma też kłopot z zasadą kardynalności, po przeliczeniu zbioru elementów nie wie, że wynikiem jest ostatnia wymieniona liczba.

Zamiast ołówka i papieru

Gdy do poradni trafia rodzic z dzieckiem z podejrzeniem takich deficytów diagnosta sprawdza predyspozycje testem papierowym.

- Stworzyliśmy znacznie dokładniejsze i bardziej zobiektywizowane narzędzie komputerowe, które eliminuje błędy ludzkie, a dla małych dzieci jest atrakcyjniejsze niż papier i ołówek - mówi dr Gut.

Zobacz także: Tajemniczy klienci sprawdzili, które banki najlepiej obsługują. Toruński w czołówce!

Program „Prokalkulia 6-9” nie jest prostym testem na ponad 100 zadań, choć z pozoru tak wygląda na ekranie komputera.

- Wskazuje nie tylko poprawność odpowiedzi, mierzy również czas reakcji dziecka. Dlaczego jest to tak ważne?Czas potrzebny dziecku do rozwiązania zadania pokazuje, czy ma z nim problem, czy też nie - jak wyjaśnia doktor Małgorzata Gut to bardzo istotne dla prawidłowej interpretacji rezultatów testu.

Co więcej, program nie podaje prostego wyniku, a więc liczby dobrych i złych odpowiedzi, ale porównuje go z przeciętnymi rezultatami dzieci w tej samej grupie wiekowej. Dopiero wówczas wskazuje ewentualne odstępstwa.

Toruńskie „Prokalkulia 6-9” zyskało uznanie specjalistów w całej Polsce. Program kupiło już kilkanaście poradni psychologiczno - pedagogicznych w Polsce.

W regionie korzystają z niego diagności w placówkach Bydgoszczy, Świeciu, Sępólnie Krajeńskim.

Kolejna będzie gra

Naukowcy na laurach nie spoczywają, pracują nad kolejną wersją programu Prokalkulia tym razem dla dzieci w wieku 10-12 lat.
Stworzyli też prototyp terapeutycznej gry komputerowej (Kalkulilo) dla dzieci, która rozwija umiejętności matematyczne.
Chcą ją wprowadzić na krajowy rynek.

Test udało się wydać dzięki współpracy badaczy z firmami Neurodio oraz Pomorskim Centrum Diagnozy, Terapii i Edukacji Matematycznej Promathematica.

Polecamy:

Stypendia dla najzdolniejszych uczniów w Toruniu [ZDJĘCIA]

Stypendia dla najzdolniejszych uczniów w Toruniu [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska