MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nawet 200 tysięcy seniorów otrzyma podwyżkę emerytury? To przez niesprawiedliwie zmniejszone emerytury! Dla kogo dodatkowe 1200 złotych?

redpp
Ile budżet państwa zapłaci za te opłaty i wyrównania? >>>
Ile budżet państwa zapłaci za te opłaty i wyrównania? >>>Pixabay
Trybunał Konstytucyjny we wtorek wydał wyrok w sprawie emerytur. Uznał, że pomniejszenie kapitału u osób na wcześniejszej emeryturze było niezgodne z prawem! Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje teraz nad rozwiązaniem i regulacją prawną, która ma naprawić problem!

To koniec obniżania kapitału emerytalnego?

Zgodnie z wyrokiem TK ws. emerytur już nie można pomniejszać kapitału emerytalnego u osób na wcześniejszej emeryturze. W tej kwestii wypowiedziała się ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk:

"Wyrok TK jest dla nas bardzo ważny i będziemy go skrupulatnie analizować. Zależy nam na tym, aby emeryci mieli pewność, że ich prawa są respektowane."

W treści wyroku Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że osoby, które przechodziły na wcześniejszą emeryturę, nie mogły wiedzieć, że kapitał emerytalny w ich przypadku będzie obniżony o pobrane świadczenia.

Efekt był taki, że po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego ich świadczenia były niższe, niż powinny być.

TK w obronie emerytów

W swoim wyroku Trybunał Konstytucyjny wyraźnie stanął po stronie seniorów. Zdaniem TK niezgodne z konstytucją jest pomniejszenie świadczenia emerytalnego w wyniku przejścia na wcześniejszą emeryturę.

"Ubezpieczeni, którzy zdecydowali się na korzystanie z wcześniejszej emerytury, nie mieli - w momencie podejmowania tej decyzji na podstawie obowiązującego wówczas stanu prawnego - świadomości co do skutków prawnych, jakie może ona wywoływać w sferze ich przyszłych uprawnień z tytułu emerytury powszechnej. W szczególności nie mogli przewidzieć, że przejście na emeryturę jeszcze przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego będzie wiązało się z pomniejszeniem zgromadzonego kapitału o pobrane świadczenia" - podał TK.

Ile emeryci mogą zyskać na wyroku TK?

Zgodnie z danymi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wiemy, że na zmianie w związku z treścią wyroku może zyskać nawet 200 tysięcy osób! Mowa to o tych seniorach, którzy przed 1 stycznia 2013 roku złożyły wniosek o wcześniejszą emeryturę, a prawo do powszechnej emerytury nabyły po 2012 roku.

Kogo ma objąć zmiana przepisów?

Zmiany przepisów dotyczą około 200 tys. osób. Przede wszystkim mowa tu o:

  • kobietach urodzonych w latach 1949-1959 (poza rocznikiem 1953), które przed 1 stycznia 2013 roku skorzystały ze wcześniejszej emerytury, zaś prawo do powszechnego świadczenia nabyły po 2012 roku.

  • Mężczyznach urodzonych w latach 194901952 oraz 1954, którzy również spełnili powyższe warunki,

Ile zyskają emeryci?

Mowa tu już o około 150 tysiącach osób na emeryturze powszechnej, którzy mogliby liczyć na podwyżkę świadczenia wynoszącą średnio 1191 złotych!

Co więcej, przeciętna kwota wyrównania miałaby wynieść 64 075 zł.

Z kolei grupa 53,1 tys. osób, która byłaby objęta zmianą to osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę przed 1 stycznia 2013, ale nie są na emeryturze powszechnej!

Dla tej grupy osób podwyżka wyniosłaby 4493 złote.

Ile wyrok TK będzie kosztował państwo?

W wyniku wyroku trybunału konstytucyjnego nowe zasady obliczeń emerytur, a także kwoty wyrównania mają oznaczać dodatkowe wydatki dla budżetu państwa. Szczegółowo opisujemy to w galerii:

Koszty wyroku TK dla państwa

Ile budżet państwa zapłaci za te opłaty i wyrównania? >>>

Nowe zasady wprowadzone wstecz od 1 stycznia 2024 roku

Sprawiają one, że wydatki budżetu państwa wyniosą od 2,3 mld w 2024 roku aż do 2,6 mld zł w roku 2033.

Dodatkowy koszt

Wyrównanie za cały okres, kiedy świadczenia były niższe, ma wynieść ponad 9,5 mld złotych.

Koszt zmian dla grupy 53,1 tys. osób na wcześniejszej emeryturze wynosiłby od 3 do 3,3 mld złotych (pierwsza granica w 2024 roku, a druga w 2033 roku).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska