Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nawet 21 dni dodatkowego urlopu. Dla kogo? Takie wymagania trzeba spełnić

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Dla praktycznie każdego pracownika jest oczywiste korzystanie w pełni z przysługujących dni wolnych, w tym również z urlopu. Nie każdy z nas ma świadomość tego, że w przypadku podnoszenia kwalifikacji zawodowych może skorzystać z dodatkowego urlopu. Łącznie może to być nawet 21 dni! Kto może skorzystać z dodatkowego urlopu? Jakie warunki trzeba spełnić? Oto szczegóły
Dla praktycznie każdego pracownika jest oczywiste korzystanie w pełni z przysługujących dni wolnych, w tym również z urlopu. Nie każdy z nas ma świadomość tego, że w przypadku podnoszenia kwalifikacji zawodowych może skorzystać z dodatkowego urlopu. Łącznie może to być nawet 21 dni! Kto może skorzystać z dodatkowego urlopu? Jakie warunki trzeba spełnić? Oto szczegóły Pixabay
Dla praktycznie każdego pracownika jest oczywiste korzystanie w pełni z przysługujących dni wolnych, w tym również z urlopu. Nie każdy z nas ma świadomość tego, że w przypadku podnoszenia kwalifikacji zawodowych może skorzystać z dodatkowego urlopu. Łącznie może to być nawet 21 dni! Kto może skorzystać z dodatkowego urlopu? Jakie warunki trzeba spełnić? Zobacz!

Spis treści

Zobacz wideo: Waloryzacja 2023. Takie mają być podwyżki emerytur

od 16 lat

Komu przysługuje urlop szkoleniowy i czym są kwalifikacje zawodowe?

Szczegóły tego prawa reguluje Kodeks Pracy, a dokładnie ar. 103 par. 2 ust 1. W jego treści możemy przeczytać, że "Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługuje urlop szkoleniowy". Oznacza to, że możliwość skorzystania z dodatkowego urlopu stanowi prawo, które przysługuje wszystkim tym, którzy chcą nabyć specjalistyczne umiejętności lub wiedzę, dzięki czemu będą w stanie odpowiednio wykonywać określoną pracę na danym stanowisku. Może to wynikać m.in. z chęci awansowania lub też z racji wdrażania nowych rozwiązań technologicznych.

Polecamy

Kto decyduje o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych?

Decyzja o podniesieniu zdolności do wykonywania zawodu, a zatem do zwiększenia kwalifikacji zawodowych może wynikać z inicjatywy pracodawcy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby pracownik sam zechciał podnieść kwalifikacje. W takim przypadku ma on prawo do urlopu szkoleniowego, co wymaga zgody od pracodawcy.

Urlop szkoleniowy - na co możemy go dostać?

Istnieje katalog kwalifikacji zawodowych, w ramach których możemy się starać o przyznanie urlopu szkoleniowego. Kodeks Pracy wymienia cztery sytuacje zezwalające na wzięcie dodatkowych dni wolnych. Są to:

  • Przystąpienie do egzaminu maturalnego;
  • Przystąpienie do egzaminów eksternistycznych;
  • Przygotowanie pracy dyplomowej, a także przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego;
  • Przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie bądź też przystąpienie do egzaminu zawodowego.

Pisemne przyznanie świadczenia - obowiązkowe?

Pracodawca oraz pracownik mają prawo do pisemnego zawarcia umowy dotyczącej podniesienia kwalifikacji zawodowych, co w zapisach zawierałoby informacje o prawach i obowiązkach z każdej ze stron, a pracownik mógłby uzyskać dzięki temu dodatkowe świadczenia. To jednak nie jest obowiązkowe i zależą od dobrej woli pracodawcy. W przypadku świadczeń najczęściej pojawiają się kwestie opłat za kształcenie, zakwaterowanie oraz przejazdy.

Polecamy

Ile dni urlopu szkoleniowego?

Kodeks Pracy wyróżnia dwa wymiary trwania urlopu szkoleniowego. Mogą one trwać 6 lub 21 dni. Przyznany czas zależy od tego, czy pracownik spełni konkretne wymagania przewidziane w ustawie.

Kto może starać się o 6 dni urlopu szkoleniowego a kto o 21?

Taki wymiar trwania urlopu jest przewidziany dla osób, które przystępują do egzaminu maturalnego, egzaminów eksternistycznych lub też do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe bądź do egzaminu zawodowego. Z kolei 21 dni urlopu szkoleniowego zostało przewidziane dla osób, którzy w związku z podnoszeniem swoich kwalifikacji zawodowych przystępują do egzaminu dyplomowego (i wcześniej się do niego przygotowują). Tu uwzględnione jest również przygotowanie pracy dyplomowej.

Wynagrodzenie przy urlopie szkoleniowym

Pracownik w trakcie trwania urlopu szkoleniowego zachowuje pełne prawo do wynagrodzenia - nie może więc stracić nawet części uposażenia. Co więcej, pracodawca nie może zmusić pracownika do tego, aby też urlop szkoleniowy wykorzystał w dniach, gdy nie świadczy on pracy wobec pracodawcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska