Nasza Loteria

NFZ chce wprowadzenia zmian w uzdrowiskach? O co dokładnie chodzi? Sprawdźcie

redakcja Toruń
Centrala NFZ pewien czas temu zaprezentowała rewolucyjną koncepcję zmian w funkcjonowaniu lecznictwa uzdrowiskowego. Przeciw tym zmianom zaprotestowała Unia Uzdrowisk Polskich. Jedną z nich byłoby m.in. ograniczenie lub całkowita likwidacja bezpłatnej formy leczenia uzdrowiskowego i rehabilitacji.Jakie inne zmiany chce wprowadzić NFZ? Sprawdźcie!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Centrala NFZ pewien czas temu zaprezentowała rewolucyjną koncepcję zmian w funkcjonowaniu lecznictwa uzdrowiskowego. Przeciw tym zmianom zaprotestowała Unia Uzdrowisk Polskich. Jedną z nich byłoby m.in. ograniczenie lub całkowita likwidacja bezpłatnej formy leczenia uzdrowiskowego i rehabilitacji.Jakie inne zmiany chce wprowadzić NFZ? Sprawdźcie!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Archiwum Polska Press
Centrala NFZ pewien czas temu zaprezentowała rewolucyjną koncepcję zmian w funkcjonowaniu lecznictwa uzdrowiskowego. Przeciw tym zmianom zaprotestowała Unia Uzdrowisk Polskich. Jedną z nich byłoby m.in. ograniczenie lub całkowita likwidacja bezpłatnej formy leczenia uzdrowiskowego i rehabilitacji. Jakie inne zmiany chce wprowadzić NFZ? Sprawdźcie!

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Unia Uzdrowisk Polskich protestuje przeciw zmianom

Unia Uzdrowisk Polskich alarmuje, że koncepcja zmian w funkcjonowaniu lecznictwa uzdrowiskowego zaprezentowana przez NFZ i MZ zasadniczo odbiega od wypracowanych w szerokim konsensusie niewdrożonych do tej pory ustaleń i rekomendacji zespołu Ministra Zdrowia z 2018 r.

Polecamy

Zdaniem UUP atrakcyjna medialnie i społecznie generalna zmiana polegająca między innymi na tzw. upodmiotowieniu roli pacjenta w zakresie samodzielnego wyboru przez niego miejscowości uzdrowiskowej, zakładu lecznictwa uzdrowiskowego (konkretnego sanatorium) i terminu leczenia, z pominięciem dotychczasowej roli NFZ, na pierwszy rzut oka będzie budzić akceptację pacjentów oraz zadowolenie społeczne. Propozycja faktycznie brzmi atrakcyjnie: wybrać samodzielnie i wyjechać na kurację finansowaną w części przez NFZ – w lecie do Kołobrzegu, Świnoujścia, Sopotu, Ustki, Dąbek, w zimie natomiast do Krynicy-Zdroju, Świeradowa-Zdroju – i zamiast trzech zabiegów otrzymać pięć. Właśnie to zapowiada MZ, informując o pracach nad zmianami dotyczącymi przyszłego funkcjonowania lecznictwa uzdrowiskowego.

Jednak zdaniem ekspertów UUP nadchodzi obniżenie dostępności do lecznictwa uzdrowiskowego seniorom, emerytom, pacjentom ubogim z uwagi na likwidację bezpłatnej formy leczenia i rehabilitacji uzdrowiskowej w szpitalu uzdrowiskowym oraz wprowadzenie całkowicie rynkowej – niekontrolowanej przepisami prawa (przez MZ i NFZ) – wysokości „systemu” dopłat do kosztów wyżywienia i noclegu za pobyt w sanatorium.

Oto niektóre z zagrożeń według UUP

  1. Wdrożenie zmian w okresie potęgującego się kryzysu gospodarczego i finansowego w kraju i na świecie, galopującej inflacji i dramatycznego wzrostu kosztów działalności u świadczeniodawców oraz kosztów życia pacjentów mający wpływ na organizację leczenia i przyjazdy pacjentów do uzdrowisk.
  2. Brak wydzielonych środków finansowych, wg oświadczenia projektodawców (MZ i NFZ), na realizację reformy i zmian funkcjonowania lecznictwa uzdrowiskowego w zakresie nowej wyceny świadczeń zdrowotnych, poprawy jakości usług czy sfinansowania pięciu zabiegów zadeklarowanych przez MZ.
  3. Ograniczenie lub całkowita likwidacja bezpłatnej formy leczenia uzdrowiskowego i rehabilitacji poprzez rozważaną koncepcję likwidacji szpitali uzdrowiskowych.
  4. Obniżenie dostępności do lecznictwa uzdrowiskowego seniorom, emerytom, pacjentom ubogim z uwagi na likwidację bezpłatnej formy leczenia i rehabilitacji uzdrowiskowej w szpitalu uzdrowiskowym oraz wprowadzenie całkowicie rynkowej, niekontrolowanej przepisami prawa (przez MZ i NFZ) wysokości „systemu” dopłat do kosztów wyżywienia i noclegu za pobyt w sanatorium.
  5. Wydłużenie kolejki i zwiększenie zainteresowania pacjentów miejscowościami uzdrowiskowymi o znacznie większej rozpoznawalności, kosztem pozostałych miejscowości uzdrowiskowych o mniejszym zainteresowaniu pacjentów, ale posiadających np. unikalne, naturalne surowce lecznicze.
  6. Ograniczenia i likwidacja miejsc pracy bezpośrednio zatrudnionych w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego i w otoczeniu w miejscowościach uzdrowiskowych mniej rozpoznawalnych, będących niejednokrotnie największymi pracodawcami w okolicy. Powodem bezrobocia, likwidacji działalności leczniczej będzie niewystarczające obłożenie całoroczne.
  7. Marginalizacja lub wykluczenie (ok. 50 proc.) miejscowości uzdrowiskowych mniej rozpoznawalnych przez ubezpieczonych pacjentów w związku z nowym systemem „upodmiotowienia pacjentów” na rzecz miejscowości uzdrowiskowych – dla pacjentów relewantnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska