Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Nie bij, proszę!!!" Teraz sąsiedzi w Toruniu słyszą

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Osoby pozostające w przemocowych związkach podczas kwarantanny skazane są na życie pod jednym dachem ze swoim oprawcą. MOPR w Toruniu odbiera teraz więcej zgłoszeń od sąsiadów.

- Tego wcześniej nie było. Awantury domowe, krzyki, płacz dzieci za ścianą... Odgłosy przemocy umykały sąsiadom ofiar, bo po prostu nie było ich w domach. Teraz są i reagują. To największa zmiana jaką zauważyliśmy w okresie pandemii - mówi Kazimiera Podgórska, kierownik działu interwencji kryzysowej MOPR w Toruniu.

Polecamy

Jak reagują sąsiedzi? Po pierwsze, sami pukają do drzwi, wkraczają do akcji, gdy sytuacja ich niepokoi. Po drugie, zgłaszają sprawę ośrodkowi. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie ma w okresie pandemii czynny całodobowy telefon: (56) 477-00-91 i 92. Tutaj dyżurują głównie doświadczeni w sprawach kryzysowych pracownicy socjalni. Można też uzyskać poradę psychologa. Nikt nie jest pozostawiony sam z problemem, choć pomoc wygląda nieco inaczej niż normalnie. W sytuacjach pilnych, drastycznych, kontakt z policją jest jednak natychmiastowy, jak zawsze.

- Absolutnie nie ma też żadnej zwłoki z uruchamianiem procedury Niebieskiej Karty. Nowe karty zakładaliśmy już w okresie pandemii kilkakrotnie. Owszem, zebranie zespołu roboczego wygląda teraz inaczej (dominują w pracy telefony i maile), ale pomoc jest - podkreśla Kazimiera Podgórska.

Osoby pozostające w przemocowych związkach i rodzinach podczas kwarantanny często skazane są na życie pod jednym dachem ze swoim oprawcą. Światowe badania dowodzą, że sytuacje katastrof naturalnych czy epidemii skutkują eskalacją przemocy domowej. Rośnie stres, złość, frustracja, pojawia się niepewność jutra, sytuacja finansowa rodziny staje się niestabilna, pojawia się widmo utraty pracy i dochodów.

Centrum Praw Kobiet w gotowości

- Sytuacja jest też o tyle trudniejsza niż na co dzień, że wiele instytucji pomocowych nie funkcjonuje lub funkcjonuje w ograniczonym zakresie, np. zdalnie. Jeśli słyszysz lub podejrzewasz, że w Twoim sąsiedztwie ma miejsce przemoc – zadzwoń na policję: 112 lub na telefon interwencyjny Centrum Praw Kobiet 600-07-07-17. Jeśli wiesz, że w Twojej rodzinie lub u kogoś znajomego miała miejsce przemoc domowa – skontaktuj się z tą osobą, upewnij się, czy jest bezpieczna - apelują specjaliści z Centrum Praw Kobiet.

Po świętach godziny otwarcia sklepów zostają zmienione. Przed Wielkanocą sieci wydłużyły godziny otwarcia bądź nie zamykały się przez całą dobę, aby umożliwić klientom bezpieczne zakupy w związku z epidemią koronawirusa. Od wtorku, 14 kwietnia handel znów działa inaczej. Sprawdziliśmy, co się zmienia.  Przedświąteczny tydzień był dla handlu bardzo trudny. W związku z wprowadzonymi przez rząd ograniczeniami podyktowanymi względami bezpieczeństwa, klienci stali w gigantycznych kolejkach przed sklepami. I dotyczyło to nie tylko czasu w ciągu dnia, ale również wieczorów i nocy. Czytelnicy informowali nas o kolejkach tworzących się o godz. 23 czy przed 5 rano, jeszcze przed otwarciem placówek handlowych. Tak było m.in. w Lidlu czy PoloMarkecie. Czy po świętach się to uspokoi, zobaczymy. Czytaj także: Sprawdź ile Kościół traci na koronawirusie!Jak wygląda sytuacja po świętach? Jak zmieniły się godziny otwarcie sklepów Lidl, Biedronka, Auchan, Polomarket, Aldi, Tesco, Torimpex, Intermarche, Kaufland, Netto, OBI, Brico w Toruniu? SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH  STRONACH >>> opr. Justyna Wojciechowska-NarlochWażne: Ścigani przez policję!  Może ich rozpoznasz? [ZDJĘCIA]

Godziny otwarcia sklepów. Nowe zmiany! Lidl, Biedronka, Auch...

Sytuacja pokrzywdzonych przemocą domową w Polsce i bez pandemii wygląda zatrważająco. Według policyjnych statystyk 2019 roku odnotowano ponad 166 tysięcy przypadków przemocy w rodzinie. Liczba osób pokrzywdzonych może być jednak zdecydowanie wyższa, ponieważ – jak wskazują chociażby badania prof. Beaty Gruszczyńskiej z Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości – służbom zgłaszany jest średnio co trzeci przypadek przemocy domowej.

Według szacunków Centrum Praw Kobiet rocznie w związku z przemocą domową ginie nawet 400-500 Polek. W tej liczbie zawierają się zabójstwa, pobicia ze skutkiem śmiertelnym oraz samobójstwa osób poszkodowanych.

Gdzie jeszcze można szukać pomocy?

W Toruniu i miastach regionu działa podległa marszałkowi Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia, nad którą czuwa Biuro ds. Polityki Prorodzinnej i Przeciwdziałania Przemocy. Dyżury są tutaj teraz codzienne w godzinach 17-21. W czasie pandemii konsultacje psychologiczne oraz dyżury prawne w innych miastach województwa odbywają wyłącznie z wykorzystaniem połączeń telefonicznych – do odwołania. Możliwy jest też szybki kontakt mailowy: [email protected]

Za 5 złotych przy węźle przesiadkowym przy Alei Solidarności oraz przy ul. Kościuszki 32, przy pasażu handlowym, obok piekarni Bartkowscy można kupić w automacie chirurgiczne maseczki jednorazowe. Maseczkomaty w mieście pojawiły się z inicjatywy toruńskiej firmy Mikro Development, której działania w tym zakresie wspierało Centrum Wsparcia Biznesu.Firma zabezpieczyła 50 tysięcy sztuk i zapowiada kolejne partie, które trafią do dystrybucji. Przypomnijmy, że jedna maseczka kosztuje 5 złotych. Całkowity dochód ze sprzedaży maseczek dostępnych w automatach będzie przeznaczony na produkcję (druk 3D) przyłbic dla toruńskich szpitali, która to od dłuższego czasu prowadzona jest przez toruńską firmę Candellana, znaną na świecie z produkcji oryginalnych świec.- Dzięki pomocy Centrum Wsparcia Biznesu i Wydziału Gospodarki Komunalnej UMT, przychylności właścicieli piekarni Bartkowscy udało się szybko postawić dwa maseczkomaty, które będą regularnie uzupełniane przez naszą firmę - mówi Marek Kaliński, prezes Zarządu Mikro Development Sp. z o.o., właściciel marki Candellana.Przedsiębiorca deklaruje też, że jest w stanie postawić kolejne maszyny – jeśli będzie takie zapotrzebowanie.

Pierwsze maseczkomaty w Toruniu. Gdzie są i jaka cena za maseczkę?

Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia: 800 154 030

Dyżury prawne – telefony:

  • Bydgoszcz - 52 321 40 59 / 606 924 845
  • Włocławek - 54 235 67 10 / 500 173 322
  • Grudziądz - 56 621 58 16 / 500 173 322
  • Inowrocław - 56 621 59 04 (na czas zagrożenia epidemicznego) / 606 924 845
  • Brodnica - 56 491 97 71 / 500 173 322
  • Chełmno - 56 686 30 72 / 500 173 322

Poza tym można skorzystać z pomocy instytucji ogólnopolskich:

  • Centrum Praw Kobiet: 600-07-07-17
  • Niebieska Linia: 800-12-00-02
  • Feminoteka: 888-88-33-88
od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska