Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie całkiem ckliwa historia

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Oto jeszcze gorąca premiera - „Ruth” Elizabeth Gaskell, najświeższa pozycja w bardzo dobrze przyjętej serii wydawniczej „Pierwsze polskie wydanie”, wśród anglosaskich czytelników zyskała już wielkie grono zwolenników.

<!** Image 1 align=left alt="Image 208956" >Oto jeszcze gorąca premiera - „Ruth” Elizabeth Gaskell, najświeższa pozycja w bardzo dobrze przyjętej serii wydawniczej „Pierwsze polskie wydanie”, wśród anglosaskich czytelników zyskała już wielkie grono zwolenników.

Tytułowa Ruth jest szesnastoletnią sierotą z porządnego, lecz ubogiego domu. Pozbawiona jakichkolwiek krewnych, zostaje posłana na naukę do pracowni krawieckiej skąpej i bezwzględnej kobiety. W pewnych okolicznościach dziewczyna poznaje młodego arystokratę Bellinghama, ujętego jej wyjątkową urodą i skromnością.

<!** reklama> Znudzony swym środowiskiem, powodowany bardziej brakiem refleksji niż złą wolą, panicz doprowadza dziewczynę nie tylko do utraty pracy i domu, ale i czci. Brzemienna Ruth spotyka jednak wybawców - Bensonów, kalekiego pastora i jego siostrę, starą pannę. To w ich domu rodzi Leonarda i zmierza się z nielekkim życiem panny z dzieckiem, udającej wdowę...

W „zwykłej” fabule mógłby być to już finał historii, tu opowieść dopiero nabiera rumieńców. Dla dzisiejszej czytelniczki to będą pewnie raczej kolorki zakłopotania niż wstydu, z jakim mogły odbierać lekturę czytelniczki współczesne wiktoriańskiej autorce.

„Ruth”, poruszająca problem sytuacji nieślubnych dzieci i społecznej kondycji ich matek, w czasach swojej premiery wywołała mnóstwo kontrowersji. Nam może być tylko żal dziewczyny - Ruth, za doświadczenia niemal powszechne w naszym stuleciu, banalne dla nas, została wykluczona i napiętnowana przez otoczenie (co ciekawe, zwłaszcza przez kobiety, same będące ofiarami nierówności socjalnej).

Do roli bohaterki tego romansu awansowała zaś za sprawą pięknych przymiotów ducha, ufności w naturalną dobroć ludzi, od których naiwnie nie spodziewała się przykrości.

Elizabeth Gaskell, zaprzyjaźniona zresztą z siostrami Brontë, uprawiała podobną działalność literacką. Kto wie, poprzez pełne pasji zaangażowanie, może nawet z lepszym skutkiem? 

Napisz do autorki: [email protected]

Elizabeth Gaskell, Ruth, Wydawnictwo MG, Warszawa 2013

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska