Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie czekaj na oferty pracy

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Dla ponad 8 tysięcy zarejestrowanych Powiatowy Urząd Pracy w Toruniu ma tylko 252 oferty zatrudnienia. W powiecie toruńskim jest jeszcze gorzej, bo dla ponad 6 tysięcy osób mają 52 propozycje.

Dla ponad 8 tysięcy zarejestrowanych Powiatowy Urząd Pracy w Toruniu ma tylko 252 oferty zatrudnienia. W powiecie toruńskim jest jeszcze gorzej, bo dla ponad 6 tysięcy osób mają 52 propozycje.

<!** Image 3 align=none alt="Image 185607" sub="W Powiatowym Urzędzie Pracy w Toruniu są 252 oferty miejsc pracy na 8115 bezrobotnych /Fot.: Grzegorz Olkowski">Początek roku, jak podkreśla Artur Janas, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, zawsze należy do trudnych. Zimą naturalny przestój notuje branża budowlana. Jak już pisaliśmy, na zwolnionych obrotach pracują też japońskie fabryki. Sharp żegnał ostatnio aż 400 osób. Jeśli będzie zatrudniał, to prawdopodobnie wiosną i latem.

<!** reklama>Dlaczego w pośredniakach jest tak niewiele ofert pracy? I czy naprawdę jest to powód do załamywania rąk?

Szefowie wystraszeni kryzysem

- Po pierwsze, nie wszyscy zarejestrowani w PUP-ach chcą pracować - zaznacza Adam Mielcarek, zawodowo zajmujący się rekrutacjami branżowymi i tak zwanymi poufnymi. - Po drugie, pracodawcy zostali skutecznie wystraszeni kryzysem przez polityków i opiniotwórcze media. Głęboko w niego uwierzyli wbrew ponad 4-procentowemu wzrostowi PKB. Efekt jest taki, że bardzo się usztywnili. Nie tworzą nowych miejsc pracy, nie zatrudniają.

Toruński pośredniak na tle regionu i kraju wcale nie wygląda najgorzej. Dokładnie 8115 bezrobotnych (styczeń br.) i 252 wolne miejsca pracy oznaczają, że jedna oferta przypada na 32 bezrobotnych. W powiecie toruńskim - jedna na 132! Jak natomiast podał GUS, średnia krajowa to 58 bezrobotnych do jednego miejsca pracy.

- Kolejka po etat wydłuży się, gdyż przedsiębiorcy tworzą mało nowych miejsc pracy. Nie mają zaufania do sytuacji gospodarczej, niepewnej przy kłopotach finansowych wielu państw Unii Europejskiej. Dlatego, nawet jeśli otrzymują dodatkowe zamówienia, wolą zapłacić już zatrudnionym pracownikom za nadgodziny, niż rekrutować nowych. A zyski lokują na kontach – oceniał niedawno prof. Zenon Wiśniewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na łamach „Gazety Prawnej”.

Sam pukaj do drzwi!

Druga strona medalu to fakt, że wielu pracodawców nawet nie próbuje szukać pracowników w pośredniakach. Albo nie wierzą, że akurat tam znajdą wartościową osobę, albo po prostu mają inne metody.

- Coraz szerszym zjawiskiem na polskim rynku jest zatrudnienie ludzi z polecenia. Coraz częściej też mówi się o tak zwanych nieujawnianych ofertach pracy. Chodzi o to, że zanim potrzeba zatrudnienia kogoś przez firmę ujrzy światło dzienne, np. w formie ogłoszenia, dojrzewa i istnieje dłużej - podkreśla Adam Mielcarek. - Jakie wnioski może wyciągnąć z tego szukający pracy? Takie, że nie warto bazować tylko na ofertach. Trzeba przygotować sobie listę firm z branży i pukać do ich drzwi. szukać bezpośredniego kontaktu z ludźmi odpowiedzialnymi za zatrudnienie.

W przypadku handlowca szukającego posady będzie to menedżer albo dyrektor handlowy w danej firmie. W przypadku budowlańca - kierownik budowy. I tak dalej. Przez cały czas warto też podnosić kwalifikacje.

Konwersacje za darmo

Wbrew narzekaniom niektórych, zdobywanie nowych umiejętności lub szlifowanie posiadanych nie zawsze musi kosztować. Do końca kwietnia, na przykład, młodzież w wieku 15-25 lat może bezpłatnie brać udział w konwersacjach językowych w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Toruniu. Języki angielski i niemiecki pomagają przyswajać wolontariusze z Niemiec i Gruzji.

W centrum też, przy ul. Poznańskiej 11/13, pytać można o oferty pracy. - Obecnie poszukiwani są kelner, barman, pracownik do rozkładania towaru, kasjer-sprzedawca, szef działu marketingu, telefoniczny doradca klienta, webmaster-programista i młodzież do roznoszenia ulotek - wyliczają w ohapowskim biurze pracy.


Warto wiedzieć

Co znajdziemy w pośredniakach?

PUP Toruń: 8115 bezrobotnych i 252 wolne miejsca pracy

PUP Chełmża: 6782 bezrobotnych i 52 oferty

PUP Golub-Dobrzyń: 4041 bezrobotnych i 21 ofert

PUP Chełmno: 4316 bezrobotnych i 41 ofert

PUP Wąbrzeźno: 3112 i 39 ofert

Średnia krajowa: 1 oferta pracy dla 58 bezrobotnych (źródło: statystyka WUP Toruń za styczeń 2012 r.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska