Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie mogą czuć się bezkarni

Małgorzata Chojnicka
Sprawcę włamania sprzed roku zdradziły ślady zabezpieczone na miejscu zdarzenia, które zidentyfikował policyjny AFIS, czyli Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej.

Sprawcę włamania sprzed roku zdradziły ślady zabezpieczone na miejscu zdarzenia, które zidentyfikował policyjny AFIS, czyli Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej.<!** Image 2 align=none alt="Image 204932" sub="Technik kryminalistyki st. sierżant Mariusz Giera i asp. szt. Anna Kozłowska demonstrują, jak wygląda skanowanie linii papilarnych / Fot. Małgorzata Chojnicka">

Daktyloskopia stała się najgroźniejszą bronią w walce z przestępcami, gdyż wzory na opuszkach palców, zwane liniami papilarnymi są niepowtarzalne, niezmienne i nieusuwalne. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że nasze linie papilarne mogą przyjmować różne wzory: wirowy, pętlicowy, łukowy czy namiotowy.

Wydawać by się mogło, że obecnie każdy włamywacz posiada elementarną wiedzę w tym zakresie i w „pracy” używa rękawic ochronnych. Okazuje się, że wpadają na podstawie pozostawionych przez siebie odcisków palców. Przekonał się o tym niedawno pewien 19-latek, który ponad rok temu włamał się do sklepu i zapewne czuł się bezkarny.

Przełom w sprawie

Do zdarzenia doszło w nocy, w październiku 2011 roku. Wtedy policjanci z Posterunku w Dobrzyniu nad Wisłą przyjęli zgłoszenie o włamaniu do sklepu. Łupem złodzieja padły papierosy i pieniądze o łącznej wartości ponad 500 złotych. Na miejsce zdarzenia pojechali funkcjonariusze z miejscowego posterunku oraz technik kryminalistyki z lipnowskiej komendy.

Zabezpieczono ślady pozostawione na miejscu włamania. Wówczas jednak nie udało się policjantom ustalić, kto był sprawcą tego przestępstwa. - Przełom w sprawie nastąpił pod koniec minionego roku - informuje aspirant sztabowy Anna Kozłowska, oficer prasowy komendanta powiatowego policji w Lipnie. - Okazało się, że 19-latek zatrzymany w sprawie uszkodzenia mienia, może być sprawcą umorzonego włamania do sklepu. Rozwiązanie przyniosło porównanie śladów zarejestrowanych wcześniej w Automatycznym Systemie Identyfikacji Daktyloskopijnej.

Sprawca już usłyszał zarzut za kradzież z włamaniem sprzed roku. Przyznał się do czynu i skorzystał z prawa dobrowolnego poddania się karze.

W walce z przestępcami

Daktyloskopia, podobnie jak cała kryminalistyka, korzysta z nowinek technicznych. Dzięki temu jest tak groźną bronią w walce z przestępcami. Technik kryminalistyki na miejscu zdarzenia opyla określoną powierzchnię np. drzwi czy mebli proszkiem daktyloskopijnym przy pomocy pędzla. Następnie przenosi ujawnione w ten sposób odciski linii papilarnych na odpowiednia folię. Potem należy jeszcze ustalić, kto poza sprawcą mógł pozostawić w tym miejscu odciski palców. Od tych osób pobierane są tzw. ślady porównawcze.<!** reklama>

Zabezpieczone ślady linii papilarnych przesyłane są do laboratorium Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, gdzie są wprowadzane do systemu AFIS. Z kolei w Komendzie Powiatowej Policji w Lipnie przy pomocy specjalnego urządzenia skanuje się linie papilarne od osób podejrzanych, które automatycznie trafiają do systemu. Nie trudno już sobie wyobrazić, że mogą być brakującym elementem układanki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska