Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie stać nas na prawo jazdy?

Ewelina Piotrowska
Czy zdających na prawo jazdy czeka podwyżka opłat za egzaminy? Niewykluczone. Kandydatów na kierowców ubywa, a koszty utrzymania wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego rosną.

Czy zdających na prawo jazdy czeka podwyżka opłat za egzaminy? Niewykluczone. Kandydatów na kierowców ubywa, a koszty utrzymania wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego rosną.

<!** Image 2 align=none alt="Image 172717" sub="W 2010 roku do egzaminów na prawo jazdy przystąpiło 9120 osób. Egzaminów odbyło się w sumie 25235 Fot. Jarosław Czerwiński">- Egzaminy i tak są już bardzo drogie, a ból kosztów odczuwają szczególnie ci, którzy podchodzą do nich po kilka razy - uważa pani Monika, która ma już za sobą trzy nieudane egzaminy na prawo jazdy. - Myślałam, żeby zrezygnować, bo mam wrażenie, że wywalam pieniądze w błoto, nie stać mnie na to. Już teraz współczuję tym, którzy będą zdawali po nowych stawkach.

O podwyżkę cen egzaminów wnioskują dyrektorzy wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego w całej Polsce (ta może być wprowadzona jedynie ustawowo). Nieoficjalnie mówi się, że koszt egzaminu praktycznego ze 112 złotych miałby wzrosnąć do 150 zł. Argumentów przemawiających za podwyżką dyrektorzy mają pod dostatkiem.

<!** reklama>- Podwyżki cen egzaminów nie było od 2006 roku, natomiast w 2008 wzrosły ustawowo określone wynagrodzenia egzaminatorów, we Włocławku egzaminatorzy zaczęli zarabiać o 53 procent więcej (przeciętnie egzaminator z uprawnieniami na wszystkie kategorie zarabia obecnie 6800 zł - przyp. red.) - podaje Jarosław Chmielewski, dyrektor WORD we Włocławku. - Rosną również koszty utrzymania ośrodka, wzrósł VAT, koszty paliwa. Egzaminatorów staram się nie zwalniać, redukuję im natomiast etaty do trzech czwartych lub połowy w oczekiwaniu na poprawę sytuacji. Warto dodać, że podań od nowych egzaminatorów mamy bardzo dużo. Niestety, nie mamy dla nich pracy, ponieważ z każdym rokiem ubywa kandydatów na kierowców.

W 2008 roku włocławski WORD przeegzaminował 11323 osoby, natomiast w roku 2010 zaledwie 9120 osób.

- Gdyby odnosić to do danych demograficznych, spadek ten powinien wynosić około 5 procent w stosunku do poprzedniego roku, jak widać wynosi znacznie więcej - stwierdza Jarosław Chmielewski. - Najprawdopodobniej ludzi po prostu nie stać na egzaminy.

Odczuwają to również ośrodki szkolenia kierowców.

- Rynek jest bardzo trudny, w ciągu 7 miesięcy, odkąd zacząłem prowadzić własną szkołę, udało mi się wykształcić ponad 50 kierowców, co na aktualne warunki i tak jest bardzo dobrym wynikiem - mówi Piotr Kozak, instruktor OSK. - Jeśli ktoś myśli teraz o zakładaniu własnej działalności, lepiej chyba z tym trochę poczekać.

Niekorzystna sytuacja odbije się, między innymi, na akcjach prewencyjnych, prowadzonych w ramach bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ponadto zlikwidowana została druga zmiana w WORD. Obecnie egzaminy są prowadzone od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 do 15.30, raz w miesiącu pracująca jest również sobota oraz jeden piątek miesiąca w godzinach od 11.30 do 19.30 (druga zmiana pracowała we wszystkie dni robocze do 21).

Warto wiedzieć

We Włocławku ubywa osób, które chcą zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdami

  • w 2008 roku włocławski WORD przeegzaminował 11323 osoby
  • w 2009 - 11644
  • natomiast w roku 2010 zaledwie 9120 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska