Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko dla gejsz i samurajów

Redakcja
Rozbijali tu swoje wigwamy Indianie, a rzymskie legiony toczyły bitwy z oddziałami barbarzyńców. W Biskupinie nie ma rzeczy niemożliwych.

Rozbijali tu swoje wigwamy Indianie, a rzymskie legiony toczyły bitwy z oddziałami barbarzyńców. W Biskupinie nie ma rzeczy niemożliwych.

<!** Image 2 align=right alt="Image 95054" sub="W ubiegłym roku Biskupin na kilka dni przejęli we władanie Bałtowie
/ Fot. Tadeusz Pawłowski">Co roku organizatorzy Festynu Archeologicznego starają się wymyślić nowe atrakcje, dzięki którym można poznać pradawne kultury i cywilizacje świata. Prezentowano już Wikingów, Celtów, Egipcjan, Indian... W ubiegłym roku Biskupin na kilka dni przejęli we władanie Bałtowie.

Teraz przyszedł czas na cywilizację Japonii. Kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni będziemy mogli poznać w ciągu dziewięciu dni.

- Co jakiś czas, oprócz prezentacji kultur europejskich, sięgamy do krajów zamorskich. Zainteresowanie Japonią w Polsce jest ogromne. Głównie ukierunkowane jest na sztuki walki. Ale nie tylko. Drzewka bonsai, ikebana - mówi Wiesław Zajączkowski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. - Tylko u nas będzie można m.in. zobaczyć, jak wykuwa się słynne japońskie miecze - katany.

<!** reklama>Aby tego dokonać, na terenie Biskupina powstaną dymarki, czyli dawne piece hutnicze. Zgodnie z planem po trzech dniach i nocach palenia powinna popłynąć z nich surówka. Tzw. proces dymarkowy był już znany kilka tysięcy lat przed naszą erą.

Uczestnicy festynu będą mogli obejrzeć również odtworzone ze szczegółami domostwa japońskie, pokazy broni, strojów, a nawet przyjrzeć się bliżej rytuałom samobójstwa seppuku i jigai.

- Może to okazać się sporym zaskoczeniem dla wielu osób, ale mamy w Polsce mistrza świata w sumo - Roberta Paczkowa. On również nas odwiedzi. Będą pokazy aikido, karate, kabudo, iaido, jodo. - wymienia Wiesław Zajączkowski. - Elementów sztuki walki nie mogło przecież zabraknąć.

Jedną z największych atrakcji festynu może okazać się porównanie sposobu walki i uzbrojenia wojowników z różnych okresów i kultur: Celtów, Gotów, Słowian, Saracenów, rzymskich legionistów, gladiatorów, wikingów i krzyżowców. Walkę będzie można podziwiać także na niebie. I to niezwykle oryginalną, bo na japońskie latawce.

Najwięksi śmiałkowie będą mogli rywalizować w cięciu mieczem lub wcielić się w mincerza, który zajmował się kontrolą monet i wyłapywał fałszerstwa. Do tego nauka kaligrafii, origami oraz pokazy makijażu gejszy, którego zrobienie zajmuje około dwóch godzin.

Uwaga!

Tegoroczny festyn archeologiczny rozpocznie się w najbliższą sobotę i potrwa do 21 września.

Szczegółowy program można znaleźć na: www.biskupin.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska