Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko dla najmłodszych

Katarzyna Radzimirska
„Ilustracje” to tytuł wystawy prac Olgi Siemaszko, którą można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej. Ekspozycja zorganizowana została z okazji 10. rocznicy śmierci oraz 100. rocznicy urodzin artystki.

„Ilustracje” to tytuł wystawy prac Olgi Siemaszko, którą można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej. Ekspozycja zorganizowana została z okazji 10. rocznicy śmierci oraz 100. rocznicy urodzin artystki.

<!** Image 2 align=none alt="Image 173006" sub="Ilustracje Olgi Siemaszko są prezentowane w stolicy Kujaw po raz pierwszy. Wystawa przypadła do gustu włocławianom Fot. Jarosław Czerwiński
">- Jest to wystawa dla dzieci i wszystkich, którzy dziećmi chcieliby się poczuć - mówi Lidia Piechocka-Witczak, dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej. - Olga Siemaszko to jedna z najwybitniejszych polskich artystek, zaliczana do twórców znanej w świecie „polskiej szkoły ilustracji”. Była wzorem dla wielu młodych, dziś już uznanych artystów, a na jej ilustracjach wychowało się kilka pokoleń Polaków. Jej ilustracje są unikatowe i cieszymy się, że możemy zaprezentować tę wystawę w naszej galerii.

Na ekspozycji, która będzie prezentowana we Włocławku, zgromadzono ponad 150 ilustracji z różnych okresów, a wśród nich tak znane jak „Alicja w krainie czarów” czy nagrodzone - „Kalif bocian” W. Hauffa i „Bajeczki” J. I. Kraszewskiego. Pochodzą one ze zbiorów prywatnych Anny i Andrzeja Majewskich oraz Biura Wystaw Artystycznych Galerii Zamojskiej - kolekcji autorskiej tworzonej w latach 1982-2000 przez ówczesne Biuro Wystaw Artystycznych w Zamościu.

<!** reklama>Od kilku miesięcy wystawa wędruje po Polsce. Na mapie galerii, które prezentują ekspozycję, są Biuro Wystaw Artystycznych Galerii Zamojskiej, placówki w Mielcu, Krośnie, Lesznie, Koninie, Częstochowie.

Wystawie towarzyszy album zwierający teksty Andrzeja Matyni i Józefa Wilkonia oraz 40 reprodukcji najbardziej znanych i lubianych ilustracji Olgi Siemaszko.

Artystka urodziła się w 1911 r. w Krakowie i ukończyła tamtejszą Akademię Sztuk Pięknych w pracowniach: malarstwa prof. Mieczysława Kotarbińskiego, rysunku prof. Tadeusza Kulisiewicza, grafiki prof. Edmunda Bartłomiejczyka i grafiki warsztatowej prof. Stanisława Ostoi-Chrostowskiego. Uprawiała twórczość w dziedzinie ilustracji, rysunku, grafiki wydawniczej, scenografii i plakatu. Zilustrowała ponad 200 książek, kalendarzy i innych druków akcydensowych. Wystawę można będzie oglądać do 26 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska