Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko jadłodzielnie! W Toruniu działa też bank słoików i zniczodzielnie

Sara Watrak
Sara Watrak
Zniczodzielnia na Centralnym Cmentarzu Komunalnym
Zniczodzielnia na Centralnym Cmentarzu Komunalnym Grzegorz Olkowski
Kultura niewyrzucania i niemarnowania opanowała Toruń. Powstają kolejne miejsca, w których możemy zostawić niepotrzebne nam rzeczy, by ktoś miał szansę wykorzystać je ponownie. W ten sposób każdy z nas, niewielkim kosztem, może żyć bardziej ekologicznie i zadbać o planetę.

TORUŃ NA OBCASACH – zobacz nasz nowy cykl

od 16 lat

Pierwszy bank słoików w Toruniu już działa

Jednym z najnowszych ekopunktów na mapie Torunia jest pierwszy w naszym mieście bank słoików. Regał znajduje się w Sklepie Familijnym JBB Baldyga przy Szosie Chełmińskiej 140H, niedaleko skrzyżowania ze Żwirki i Wigury. Właścicielka lokalu od razu zgodziła się na akcję społeczną w jej sklepie. Jak działa bank słoików?

- Przynosimy puste słoiki i zostawiamy je bądź wymieniamy na takie, które są nam potrzebne - tłumaczy Ada, pomysłodawczyni.

Do tej pory bank słoików w Toruniu działał jedynie online - na grupie na Facebooku, która liczy 2700 osób, chętni oddawali, wymieniali i przyjmowali słoiki. Teraz akcja ekologiczna wyszła poza internetowe ramy. To dobry moment - w końcu mnóstwo torunian właśnie przygotowuje przetwory na zimę.

Zobacz koniecznie

Stojaki na znicze na kolejnych cmentarzach w Toruniu

W Toruniu działają też zniczodzielnie. Nieczęsto o tym myślimy, a przecież większość zniczy można użyć ponownie. Wziął to sobie do serca Urbitor, który, szukając rozwiązań sprzyjających ochronie środowiska, postanowił przy głównej alei, na Centralnym Cmentarzu Komunalnym przy ul. Grudziądzkiej, zamontować stojak na znicze

- Pomysł ten spotkał się z dużym odzewem ze strony osób odwiedzających groby bliskich. Pomaga on nie tylko mniej zamożnym mieszkańcom Torunia i okolic uczcić pamięć zmarłych, ale także sprzyja zmniejszeniu ilości odpadów - mówi Jolanta Wolańska, kierowniczka działu usług komunalnych.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

Pomysł ten spodobał się Radzie Okręgu nr 9 Jakubskie-Mokre. W tym roku stojak na znicze do ponownego użycia stanął na cmentarzu przy ul. Antczaka, przy wejściu od ul. Pułaskiego.

Przy szafodzielni można spotkać tłumy

W naszym mieście działa też szafodzielnia. Przy pl. św. Katarzyny, obok X LO, każdy może zostawić niepotrzebną mu odzież, a także wziąć to, co akurat mu się przyda. Ważne, aby ubrania były w miarę czyste i nadawały się do noszenia. Oprócz odzieży w szafodzielni, która powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Wędka, można zostawiać buty, torebki, czapki, szaliki czy inne akcesoria.

Polecamy

Jeśli chcemy żyć bardziej ekologicznie, warto też pamiętać o butelkomacie - ten działa w sklepie Kaufland przy ul. Bema. Za opakowania po popularnych piwach otrzymamy ok. 30 groszy.

Oczywiście na koniec przypominamy o toruńskich jadłodzielniach, czyli lodówkach i szafkach czynnych przez całą dobę, gdzie można zostawić jedzenie, by uratować je przed zmarnowaniem. Oto lokalizacje jadłodzielni:

  • Targowisko Manhattan, ul. Działowskiego,
  • Waryńskiego 19, przy bramie firmy SiG
  • Targowisko, ul. Szosa Chełmińska
  • Stowarzyszenie Wędka, ul. Sukiennicza
  • Bydgoskie Przedmieście, ul. Krasińskiego, obok Domu Kultury
  • Lubicz, sklep ABC przy Kołłątaja 2

Co ważne, z każdego z wymienionych przez nas miejsc mogą korzystać wszyscy - nie tylko najubożsi. Chodzi o to, by rzeczy wciąż zdatne do użytku nie trafiały do śmietników. Te i tak są już przepełnione.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska