Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko portrety

Tomasz Bielicki
Edmund Piotrowicz związał się z UMK w 1962 roku. Na specjalnej wystawie poświęconej jego pamięci zostaną przypomniane wybrane dzieła.

Edmund Piotrowicz związał się z UMK w 1962 roku. Na specjalnej wystawie poświęconej jego pamięci zostaną przypomniane wybrane dzieła.

<!** Image 2 align=right alt="Image 80646" sub="„Infantka”, Bogumiła Pręgowska">Pochodził z Ukrainy. Po okupacji spędzonej w Warszawie, studiował na tamtejszej ASP uzyskując w 1951 roku dyplom artysty plastyka w zakresie malarstwa. W pracy artystycznej stosował akwarelę, pastel, rysunek ołówkiem, kredką i tuszem. Zasłynął wprowadzeniem nowatorskich rozwiązań edukacyjno-pedagogicznych. Zmarł w 1991 roku.

Do wychowanków Edmunda Piotrowicza należą, m.in., Mirosław Cezary Piotrowski, Andrzej Stypułkowski, Leszek Kiljański, Gabriela Kiljańska i Bogumiła Pręgowska. Prace dwóch ostatnich artystek zobaczymy na specjalnej wystawie razem z dziełami ich profesora. Ekspozycję zatytułowano „Mistrz, Bogusia, Gabrysia”.

Gabriela Kiljańska pochodzi z Bydgoszczy. Tam też ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych oraz rozwijała swoje zamiłowania artystyczne pod wpływem Mariana Turwida. W latach 1970-1975 odbyła studia artystyczne. W swojej twórczości uprawia malarstwo, pastel i rysunek.

<!** reklama>Artystka jest autorką portretu Andrzeja Lubawego, z którego kolekcji będą pochodzić wszystkie prezentowe na wystawie prace. Portret przedstawia kolekcjonera jako wizjonera Wernyhorę. Charakteryzuje się stonowanym, walorowym modelunkiem, starannym rysunkiem, spiętym w całość… ,,wampirzymi” szponami i kogutem.

<!** Image 3 align=right alt="Image 80646" sub="„Portret Doroty”, Gabriela Kiljańska">Bogumiła Pręgowska również pochodzi z Bydgoszczy, gdzie ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu rozpoczęła w roku 1969. Dyplom z grafiki uzyskała w pracowni Edmunda Piotrowicza. Obecnie pracuje jako profesor na WSP UMK.

Kolekcja Andrzeja Lubawego wciąż się rozrasta. Cały czas wzbogaca się o kolejne prace artystów związanych ze środowiskiem toruńskim. To nadrzędny wymóg, jakie dane dzieło musi spełnić, aby wzbogacić jego zbiór. To jedyny tak szeroki zbiór tzw. Artystów Szkoły Toruńskiej. Co jakiś czas mamy okazję obejrzeć niewielki wycinek jego kolekcji.

Gdzie i Kiedy

  • Wystawa „Mistrz, Bogusia, Gabrysia” będzie czynna do 30 kwietnia. Można ją oglądać bezpłatnie w Domu Muz przy ulicy Podmurnej
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska