Tym razem na filmowy przegląd Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” zaprasza w niedzielę nie do swojego kina, ale do „Pokoju z kuchnią”.
<!** Image 2 align=none alt="Image 168544" sub="Kadr z filmu Alfonso Araua „Przepiórki w płatkach róży” / Fot. Archiwum filmu">To zrozumiałe - hasło przeglądu to: „Najdziwniejsze filmy o jedzeniu”. Wśród nich znalazły się dzieła tak znanych reżyserów, jak Ang Lee, twórca m.in. „Tajemnicy Brokeback Mountain” i Alfonso Arau.
Na przegląd złożą się filmy: „Jedząc Raula” w reżyserii Paula Bahtela z 1981 roku, „Garlic is as good as ten mothers”, w reżyserii Lesa Blanka z 1982 roku (w wolnym tłumaczeniu - „Czosnek jest tak dobry jak dziesięć matek” co jest częścią powiedzenia „Czosnek jest tak dobry jak dziesięć matek w trzymaniu dziewcząt na odległość”), „Jedz i pij, mężczyzno i kobieto” w reżyserii Anga Lee (1994 r.) i „Przepiórki w płatkach róży” w reżyserii Alfonsa Araua (1992 r.).
<!** reklama>- Popularne w badaniach porównawczych określenia: junk food, porn food i kung food znalazły niezwykle ciekawe realizacje w sztuce filmowej. Strawa dla oka i myśli zostanie uzupełniona rozgrzewającym czajem masala (czyli herbatą przyrządzoną na sposób indyjski) i słodkimi przekąskami - zachęca Katarzyna Drewnowska-Toczko z CSW.
Organizatorzy zastrzegają możliwość zmian w programie i informują, że część filmów będzie tylko z angielskimi napisami. Przegląd odbędzie się w niedzielę, 20 marca o godzinie 18. Wstęp jest wolny.
Dzień wcześniej CSW zaprasza na spotkanie z cyklu „Augenmusik”, podczas którego zaprezentują się Francesco Cavaliere i Marcel Turkowsky z Włoch i Niemiec.
- Etnomuzykolog Francesco Cavaliere oraz perfomer, autor tekstów i kurator wystaw Marcel Turkowsky tworzą na pograniczu muzyki, performance, kompozycji, tańca i archeoantropologii. Ich spektakl pt. „Mirror Trance” jest rezultatem szczególnego poczucia więzi, jaka towarzyszyła spotkaniu tych dwóch artystów. Odnosząc się w tym do długiej tradycji teatru muzycznego, poprzez prezentację dźwiękowych scenariuszy, mentalnych krajobrazów i współuczestnictwo publiczności, artyści w niezwykły sposób uzupełniają się bądź wręcz imitują - wyjaśnia Katarzyna Drewnowska-Toczko, rzeczniczka prasowa Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. -**Artyści pracują w berlińskim Grimmuseum i w wydawnictwie „Harpokrates” (założonym przez Turkowsky’ego).
Prezentacja koncertu-widowiska odbędzie się w sobotę (19 marca) w „Pokoju z kuchnią” CSW „Znaki Czasu” o godzinie 20.