Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko zemsta faraona

Mariola Lorenczewska
Nawet turyści mieszkający w eleganckich hotelach są narażeni na zarażenie się choroba tropikalna. Na niektóre są szczepionki.

Nawet turyści mieszkający w eleganckich hotelach są narażeni na zarażenie się choroba tropikalna. Na niektóre są szczepionki.

<!** Image 2 align=none alt="Image 172952" sub="Coraz częściej w biurach podróży można dowiedzieć się nie tylko, jaka jest sytuacja polityczna w wybranym kraju, ale i jakie występują zagrożenia chorobowe / Fot. Grzegorz Olkowski">- Moja znajoma kilka razy była w Egipcie. Za każdym razem przez pierwsze dni ma zepsuty pobyt, bo dopada ją zemsta faraona. Planuję wycieczki nie tylko do tego kraju, ale i Afryki Południowej i Azji, chcę się zabezpieczyć - mówi Wiktoria Lipnowska. Gdzie szukać informacji?

Nie szczepią

W poradni chorób tropikalnych w Bydgoszczy (tu potrzebne jest skierowanie) radzą, by przed planowanym wyjazdem skontaktować się ze swoją poradnią i sanepidem.

<!** reklama>Stanisław Gazda, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy, zaznacza, że WSS-E nie prowadzi już swojego punktu szczepień. Szczepi jedynie przeciw żółtej gorączce.

Najpowszechniejszą i zarazem najpoważniejszą chorobą tropikalną jest malaria. Występuje w Afryce, południowo-wschodniej Azji, okolicach równika w Ameryce Południowej. Przenoszące malarię komary można spotkać na wyspach Morza Karaibskiego. Przeciw malarii nie ma, niestety, szczepionki. Stosuje się natomiast leki profilaktyczne, zaczyna się terapię przed wyjazdem, kończy po powrocie.

- W zeszłym roku mieliśmy zgłoszony jeden przypadek malarii przywleczonej z Azji, kilka zachorowań na wzw typu A po powrocie z podróży w kraje tropikalne - dodaje Stanisław Gazda.

Na wiele chorób tropikalnych można, na niektóre nawet trzeba się zaszczepić. Żółta gorączka to groźna choroba, występująca w Afryce, głównie Środkowej i Zachodniej. Szczepionka daje odporność po dwóch tygodniach. Szczepienie jest obowiązkowe w kilkunastu krajach Afryki, np. w Kongo, w niektórych, jak Kenia czy Tanzania jest zalecane. Bezpośrednio przed wyjazdem warto się dowiedzieć, jakie szczepienia wymagane są w kraju, do którego się wybieramy (to się zmienia w zależności od sytuacji epidemiologicznej). Jakie są też inne zalecenia dla podróżnych w zależności od kierunku wyprawy.

Najpierw do lekarza

- Zawsze należy to robić z wyprzedzeniem. Żadna szczepionka nie działa natychmiast - podkreśla Joanna Biowska, rzeczniczka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Toruniu. - Zaszczepić się można choćby u swojego lekarza, którego też zawsze warto przed podróżą odwiedzić. Są szczepionki, które wymagają kilkakrotnego podania, np. na wzw typu A trzeba dwukrotnie się zaszczepić, żeby zadziałała. Szczepionka jest procedurą medyczną. Jeśli jednak zrobi się bilans zysków i strat, wychodzi, że warto, bo powikłań po uodpornieniu jest mało, a choroba tropikalna może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Czym jest zemsta faraona, na którą tyle osób zapada (szczepionki nie ma)? To rodzaj biegunki wywoływanej przez odmienną florę bakteryjną, na jaką możemy trafić nie tylko zresztą w Egipcie, ale też w Tunezji czy Turcji. Objawy to, poza biegunką, wymioty, niekiedy wysoka gorączka.

- Wiele osób wracając z Egiptu rzeczywiście narzeka na zemstę faraona. Ja byłam tam kilka razy i nigdy mnie nie dopadła - mówi Joanna Biowska. - Mam zasadę, że nigdy nie piję niepewnej wody, tylko butelkowaną, ani napojów z lodem. Jestem też ostrożna, jeśli chodzi o jedzenie. Generalnie zaleca się, by przez pierwsze dni pobytu uważać na wszelkie surówki. Trzeba też pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny. Oczywiście, osoby jadące z biurami podróży, mieszkające w eleganckich hotelach są mniej narażone na zachorowanie, ale ich też to niekiedy dopada. Natomiast w dużo gorszym położeniu są ludzie organizujący wyjazdy w dalekie kraje na własną rękę. Dlatego zawsze, także po powrocie z podróży, gdy mamy jakieś niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego, wypryski na skórze czy skaczące ciśnienie tętnicze, trzeba się zgłosić do lekarza. Z tropików można wrócić nie tylko z gorączką krwotoczną, ale i np. pasożytem. Wiele zależy od organizmu. Szczególnie groźne dla podróżujących są wirusowe zapalenia wątroby. Zarówno typu A, jak i B. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca szczepienia przeciw obu wirusom przed wyjazdem do większości krajów świata poza Europą (z wyjątkiem Grecji), Ameryką Północną, Australią, Japonią. Szczepienia trzeba zacząć dwa miesiące przed podróżą. Wirus A wnika do organizmu przez pokarm, wodę, owoce, warzywa, lód do napojów. Wirus B przenoszony jest przez krew. Ryzykowny jest zarówno przygodny seks, jak i zabiegi kosmetyczne, np. tatuaż.


ZANIM WYJEDZIEMY

Przydatne informacje dla turystów (szczepienia, zalecenia, rady): strona Głównego Inspektoratu Sanitarnego - www.pis.gov.pl; Centrum Informacji Medycyny Podroży - www.cimp.pl

Poradnia Chorób Tropikalnych, Bydgoszcz, ul. Floriana 10, tel. 52 32 55 639

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska