Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie wszyscy pacjenci chcą lub mogą dalej leczyć się w szpitalu miejskim w Toruniu. Lawinowy wzrost wniosków o wydanie dokumentacji medycznej

Sara Watrak
Sara Watrak
Szpital miejski w Toruniu
Szpital miejski w Toruniu Grzegorz Olkowski
Szpital miejski w Toruniu otrzymał w ostatnich miesiącach ogromną liczbę wniosków o udostępnienie dokumentacji medycznej. W związku ze zmianami na oddziale hematologii i zamknięciem poradni immunologicznej wielu pacjentów zdecydowało się na przeniesienie do innych ośrodków. Niektórzy na skserowanie dokumentacji czekali nawet miesiąc.

Budowa linii tramwajowej na JAR

od 16 lat

Jak ubiegać się o ksero dokumentacji medycznej?

"Masz prawo do dostępu do swojej dokumentacji medycznej, czyli dokumentów dotyczących twojego stanu zdrowia i udzielonych ci świadczeń zdrowotnych" - czytamy na stronie rządowej, w zakładce "Rzecznik Praw Pacjenta". Pierwsza kopia dokumentacji jest wydawana nieodpłatnie. Wystarczy zwrócić się do odpowiedniego podmiotu leczniczego z prośbą o udostępnienie.

Zobacz koniecznie

W przypadku szpitala miejskiego w Toruniu mamy trzy opcje. Jak czytamy na stronie lecznicy, wnioski o udostępnienie dokumentacji medycznej można składać:

  • w Dziale Zarządzania i Obsługi Pacjenta – Archiwum Zakładowym w pokoju nr 21 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 14:30,
  • telefonicznie pod nr telefonu 56 61-00-334,
  • mailowo, wysyłając skan wniosku na adres [email protected].

Pacjentka czekała miesiąc na swoją dokumentację z poradni immunologicznej

Z tej ostatniej opcji skorzystała pacjentka zamkniętej z końcem czerwca poradni immunologicznej. Skoro szpital uniemożliwił jej dalsze leczenie przy Batorego, musiała szukać pomocy gdzie indziej. Najbliższa (i obecnie jedyna) poradnia immunologiczna w Kujawsko-Pomorskiem działa w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 w Bydgoszczy. Aby móc kontynuować leczenie, niezbędne było zdobycie dotychczas zgromadzonej dokumentacji medycznej, wyników badań itp. 12 sierpnia torunianka złożyła wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej.

Zgodnie z informacją ze strony szpitala, "udostępnienie dokumentacji medycznej następuje w terminie umówionym z pacjentem lub osobą upoważnioną przez pacjenta – do 7 dni roboczych".

Tymczasem pacjentka, po telefonie wykonanym do Archiwum, najpierw usłyszała, że czas oczekiwania wynosi dwa tygodnie, a gdy zadzwoniła ponownie, po dwóch tygodniach dowiedziała się, że Archiwum ma wyjątkowo dużo wniosków i jej dokumentów jeszcze nie skserowano. Zapewniono ją, że nastąpi to w przyszłym tygodniu. Tak się nie stało.

Na udostępnienie kilku stron dokumentacji medycznej torunianka czekała równo miesiąc. Na odebranych przez nią kserokopiach widnieje pieczątka "12 września 2022".

Setki stron do skserowania. "Pracownicy nie są w stanie skrócić okresów oczekiwania"

Zwróciliśmy się do szpitala miejskiego z prośbą o wyjaśnienie sytuacji. Otrzymaliśmy informacje, że "udostępnianie dokumentacji medycznej odbywa się zgodnie z zasadami zawartymi w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, a czas oczekiwania na udostępnienie dokumentacji medycznej nie przekracza 14 dni, a dokumentacja medyczna wydawana jest sukcesywnie zgodnie z kolejnością złożonych wniosków." Przypadek pacjentki poradni immunologicznej świadczy jednak o czymś innym. Szpital informuje, że od lipca obserwuje znaczący wzrost liczby wniosków o udostępnienie dokumentacji medycznej.

- W sierpniu 2022 roku zostało złożonych 311 wniosków o udostępnienie dokumentacji medycznej, w tym 227 wniosków od pacjentów hematologicznych. Dla porównania średnio miesięcznie w I półroczu tego roku liczba wniosków wynosiła od 60 do 70 - informuje Marzenna Strahl, Kierownik Działu Zarządzania i Obsługi Pacjenta.

Jednocześnie zaznacza, że dokumentacja medyczna pacjentów hematologicznych zawiera średnio od ok. 100 do 220 stron. [cyt[- Każda z nich wymaga opieczętowania i podpisów. Prace te realizują pracownicy archiwum szpitalnego, którzy nawet przy zwiększonym zatrudnieniu nie są w stanie skrócić okresów oczekiwania na wydanie kserokopii dokumentacji medycznej - mówi Marzenna Strahl.[/cyt]

Liczba wniosków o udostępnienie dokumentacji medycznej pokazuje, jak wielu pacjentów - mimo tego że oddział hematologii w szpitalu miejskim w Toruniu nadal działa, choć z innym personelem - zdecydowało się na przeniesienie do innych ośrodków, w tym do szpitala na Bielanach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska