Nie żyje Grzegorz Chrapkowski, bydgoski szachista, zawodnik złotej drużyny Łączności

Piotr Krzyżanowski - zdjęcie ilustracyjne
W wieku 76 lat zmarł Grzegorz Chrapkowski, jeden z najlepszych bydgoskich szachistów w historii. Jego największym sukcesem było Drużynowe Mistrzostwo Polski w 1978 roku zdobyte z drużyną Łączności Bydgoszcz.

Lata 70. były złotym okresem w historii bydgoskich szachów. Drużyna Łączności, złożona z miejscowych zawodników, brązowy medal DMP zdobyła już w 1974 roku w Poznaniu, a Grzegorz Chrapkowski wywalczył dla niej 8,5 punktu z 11 rund. Cztery lata później w Szeligach bydgoszczanie byli już bezkonkurencyjni dla rywali i wywalczyli mistrzostwo Polski. Chrapkowski i tym razem miał znaczny wpływ na końcowy wynik - na piątej szachownicy wywalczył 7,5 punktu z 11 rund. Oprócz niego w złotym składzie byli także Jerzy Pokojowczyk, Andrzej Maciejewski, Włodzimierz Kruszyński, Waldemar Jagodziński i Hanna Jagodzińska.

Indywidualnie Chrapkowski raz - w 1976 roku w Bydgoszczy - zagrał w finale mistrzostw Polski. Z powodzeniem radził sobie w szachach błyskawicznych - w finale IMP w tej specjalności potrafił znaleźć się w czołowej dziesiątce, a także sięgnąć po trzy medale, w tym złoty, w rywalizacji drużynowej.

Grzegorz Chrapkowski posiadał tytuł kandydata na mistrza.