Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieistniejące książki, wyspy z legend i gazeta, która znika

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Wpływ fikcji, plotek i zjawisk paranormalnych na... ekonomię i politykę, inteligencja zbiorowa, manipulacje na społecznej podświadomości - te tajemnicze zjawiska interesują Agnieszkę Kurant.

Wpływ fikcji, plotek i zjawisk paranormalnych na... ekonomię i politykę, inteligencja zbiorowa, manipulacje na społecznej podświadomości - te tajemnicze zjawiska interesują Agnieszkę Kurant.

<!** Image 2 align=none alt="Image 191054" sub="Praca Agnieszki Kurant z cyklu „Mapy wysp fantomowych”. Fot. archiwum CSW">

Wystawa prac artystki otwarta zostanie dzisiaj w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”.

Agnieszka Kurant, Polka mieszkająca w Nowym Jorku, ma na koncie oryginalne pomysły artystyczne. Jasnowidza współpracującego z policją poprosiła o prognozę wydarzeń na 2020 rok. Na tej podstawie stworzyła wydanie „New York Timesa” z 2020 roku. Artykuły pisali dziennikarze gazety, nie zabrakło reklam i kodu kreskowego. Tylko farba drukarska nie była zwykła, ale taka, która staje się niewidoczna, gdy temperatura przekracza 26 stopni. Ta praca Agnieszki Kurant nosi tytuł „Future Anterior”.<!** reklama>

„Widmową bibliotekę” zaś artystka zapełniła książkami istniejącymi tylko na kartach innych książek, m.in. w powieściach Philipa K. Dicka, Stanisława Lema, Jorge Luisa Borgesa, Vladimira Nabokova. Do tych fikcyjnych książek zamówiła oprawy, kupiła numery ISBN i kody kreskowe. Tworząc „Mapy wysp fantomowych” usunęła z map rzeczywiste kontynenty, a w ich miejsce wstawiła wyspy, które dawni kartografowie umieszczali w swych odwzorowaniach świata przez pomyłkę i błędne wyobrażenia lub takie, które pojawiały się w mitach, plotkach, legendach.

„Multiverse” to seria monet o nominale... minus jeden dolar. To odniesienie do długu i alternatywna wersja ekonomii, odpowiednik antymaterii. W pracy „Milczenie jest złotem” zaś użyła artystka... momentów ciszy z przemówień Winstona Churchilla, Georges’a Pompidou, Fidela Castro, Adolfa Hitlera. Zainspirowało ją opowiadanie Heinricha Bolla „Doktor Murke przerywa milczenie”.

Także prace ze wspomnianych cyklów będzie można zobaczyć w CSW na wystawie Agnieszki Kurant zatytułowanej „Widmowy kapitał”. Ta wystawa ma stać się pierwszą z serii prowadzonych wraz z kuratorką Joanną Sandell badań nad znaczeniem pamięci zbiorowej. Kolejna odsłona ma się odbyć w Sztokholmie, a fragmenty toruńskiej wystawy pokazane zostaną w słynnym Guggenheim Museum w Nowym Jorku.

Agnieszka Kurant, młoda polska artystka, może poszczycić się nie tylko takimi osiągnięciami jak zaproszenie do stworzenia wystawy w Muzeum Guggenheima. Jej prace prezentowane były m.in. w Palais de Tokyo w Paryżu, w Tate Modern w Londynie i na Biennale Sztuki w Wenecji. Była nominowana do międzynarodowej nagrody Henkel Art Award w MUMOK w Wiedniu.

Gdzie, kiedy?

  • Wernisaż wystawy„Widmowy kapitał” Agnieszki Kurant odbędzie się w piątek, 15 czerwca, o godz. 19 w toruńskim CSW „Znaki Czasu”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska