Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemcy: Bundeswehra pilnie potrzebuje żołnierzy. Będzie ich pozyskiwać z krajów Unii

kazimierz sikorski
Żołnierze Bundeswehry na manewrach
Żołnierze Bundeswehry na manewrach AP/EAST NEWS
Niemiecka armia otwiera się na obywateli z krajów Unii Europejskiej.

Siedem lat po zniesieniu obowiązkowej służby wojskowej niemiecka armia zastanawia się nad możliwością pozyskiwania obywateli Unii Europejskiej. Powód? Brakuje drastycznie wojsku specjalistów wielu dziedzin.

Generał Eberhard Zorn mówi, że wojsko rozgląda się w różnych obszarach na fachowców różnych kategorii. Ma on przede wszystkim na myśli lekarzy i fachowców branży informatycznej.

Nie jest tajemnicą, że obecny stan niemieckiej armii wynika z lat niedoinwestowania. W najbliższych latach ma się to zmienić. Do roku 2025 ma przybyć 21 tysięcy personelu wojskowego. Pozwoli na to podniesienie nakładów na wojsko z obecnych 1,2 proc. do 1.5 proc. produktu narodowego brutto do roku 2014.

Niemieccy politycy mają jeszcze w pamięci bardzo ostre słowa pod ich adresem za postawę wobec wojskowych wydatków ze strony amerykańskiego prezydenta Donalda Tumpa. Przypominał on o zobowiązaniu przyjętym przez członków NATO przeznaczania 2 procent krajowego produktu brutto na wojsko. Tylko nieliczne państwa dotrzymały słowa. Do tej grupy należy Polska.

Niemiecka minister obrony narodowej Ursula von der Leyen powiedziała w niedawnym wywiadzie, że w tej chwili armia niemiecka liczy 182 tysięcy umundurowanych żołnierz i oficerów, co oznacza wzrost stanu osobowego o 6500 ludzi w ostatnich dwóch latach. W ciągu najbliższych siedmiu lat stan wojska ma się zwiększyć do 203 tysięcy. Minister von der Leyen przypomniała też, że 12 procent żołnierzy to kobiety, a jedna z trzech starających się o stopień oficerski, to panie.

Zdaniem generała Zorna niemiecka armia pilnie potrzebuje nowych ludzi, dlatego musi przygotować atrakcyjne propozycje dla nowego pokolenia. Obywatele z krajów wspólnoty w niemieckiej armii to „opcja” brana pod uwagę przede wszystkim w wąskich specjalnościach.

Zgodnie z obowiązującym od zakończenia wojny prawem żołnierzami niemieckiej armii mogą być tylko obywatele Niemiec. Członek parlamentarnej komisji obrony narodowej, Hans-Peter Bartels mówi, że rekrutowanie obywateli Unii Europejskiej staje się normalnością, bo wielu żołnierzy ma podwójne obywatelstw lub pochodzenie imigranckie.

Szacuje się, że w tej chwili niemieckie wojsko zatrudnia około 900 obywateli innych krajów, a zatrudniani są oni na stanowiskach dla cywilów.

Celem niemieckiej armii jest osiągnięcie gotowości bojowej 70 procent swoich żołnierzy, ostatnie raporty mówią, że droga do osiągnięcia tego celu jest długa i wymaga wielu nakładów.

Dziś tylko jedna trzecia z przekazanych armii nowych czołgów, samolotów bojowych i śmigłowców jest gotowa do podjęcia natychmiastowej walki. Najgorsza pod tym względem jest sytuacja marynarki wojennej.

Z raportu gazety „Die Zeit” wynika, że generalnie dramatyczny jest stan techniczny czołgów, śmigłowców, okrętów wojennych i innego sprzętu wojskowego. Przykładem zaniedbań był fatalny stan techniczny samolotu Airbus A240, którym miała polecieć na niedawny szczyt G20 do stolicy Argentyny kanclerz Angela Merkel. Skończyło się na łamanym locie przez Madryt, skód Angela Merkel poleciała do Buenos Aires… rejsową maszyną.

Wydaje się dziwne, że tak bogaty kraj, jak Niemcy ma relatywnie źle wyposażoną armię. Po zjednoczeniu Niemiec Bundeswehra zmniejszyła stan osobowy z 486 tysięcy do 168 tys. w roku 2015. Nie było poważnych zagrożeń od zakończenia zimnej wojny i cięto aż do roku 2014 wydatki na wojsko. I teraz to się mści.

Problem dostrzegają już nie tylko wojskowi, społeczeństwo też. Ostatni sondaż mówi, iż 43 proc. Niemców widzi potrzebę przeznaczania większych środków na wojsko. W roku 2017 ten wskaźnik wynosił 32 proc.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Niemcy: Bundeswehra pilnie potrzebuje żołnierzy. Będzie ich pozyskiwać z krajów Unii - Portal i.pl

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska