Niepełnosprawni też potrafią

Anita Etter
Grudziądzkie Centrum Caritas dba nie tylko o ubogich i bezrobotnych mieszkańców Grudziądza. Pomaga także niepełnosprawnym odnaleźć się w ich chorobie.

Grudziądzkie Centrum Caritas dba nie tylko o ubogich i bezrobotnych mieszkańców Grudziądza. Pomaga także niepełnosprawnym odnaleźć się w ich chorobie.

<!** Image 2 align=none alt="Image 174878" sub="Podczas wczorajszego pikniku niepełnosprawni uczestniczyli w licznych konkursach. Cała impreza miała charakter morsko-wiślany, dlatego łowiono rybki, budowano tratwy i śpiewano szanty. Do grudziądzkiej placówki przychodzi codziennie 30 osób / Fot. Anita Etter">Od trzech lat w dawnym żłobku przy ul. Marcinkowskiego pod skrzydłami GCC funkcjonuje Środowiskowy Dom Samopomocy. To tam wczoraj odbył się niezwykły piknik w rytmie szanty przygotowany przez wychowawców oraz osoby niepełnosprawne.

<!** reklama>W imprezie wzięli też udział podopieczni Domów Dziennego Pobytu. Nie zabrakło poczęstunku, konkursów z nagrodami i dobrej zabawy.

Uczą podstaw życia

- Celem naszych działań jest pomoc rodzinom i samym chorym w pokonywaniu ograniczeń, które wynikają z choroby - mówi ksiądz Daniel Adamowicz z Caritas Diecezji Toruńskiej, która prowadzi najstarszy dom środowiskowy w województwie kujawsko-pomorskim, obchodzący w tym roku 15-lecie. - Ci ludzie przeżywają swój trudny czas, są po leczeniach szpitalnych, rehabilitacji i potrzebują wsparcia polegającego na przyjęciu na całodzienną terapię. Wtedy rodzina może normalnie funkcjonować, ma ten dzień dla siebie. Nasi terapeuci starają się niepełnosprawnym pomagać w różny sposób, uczyć ich podstawowych funkcji, odnaleźć się w społeczności lokalnej. Pokazujemy jak zrobić kanapkę po umiejętność zachowania się gdzieś w biurze czy innym miejscu publicznym.

<!** Image 3 align=none alt="Image 174878" >Do grudziądzkiej placówki przychodzi codziennie 30 osób. Marzeniem jest adaptacja strychu, co pozwoli na przyjmowanie codziennie dodatkowej grupy niepełnosprawnych, bo jest zapotrzebowanie w mieście na taką opiekę.

- Dom jest podzielony na dwie części - mówi Beata Wyczyńska-Hoppe, kierowniczka Środowiskowego Domu Samopomocy. - W części A przebywają osoby psychicznie chore, a w części B niesprawne intelektualnie. Te grupy funkcjonują zupełnie odrębnie. Chorzy psychicznie to socjalizacja ze społeczeństwem, a niepełnosprawnych intelektualnie uczymy codziennego funkcjonowana w rodzinie. Dbania o siebie.

Dorosłe dzieci

- Swoją córkę przyprowadzam tutaj od początku istnienia domu - mówi mama 37-letniej Ani. - Daje mi to trochę swobody i odpoczynku. Córka ma niedorozwój umysłowy od urodzenia. Mało mówi, ale wiem, że jest bardzo zadowolona z pobytu w tym miejscu. Chce tu przychodzić.

- Moja córka pracowała w banku, miało normalna rodzinę, ale 10 lat temu zachorowała na schizofrenię - mówi Stanisława. - Mąż ją zostawił, ma depresję. Po lekach jest bardzo uciążliwa i trudna w kontaktach. Kiedyś była bardzo towarzyska, a teraz nic prawie nie mówi. Na szczęście chce tutaj przychodzić i uczestniczyć w zajęciach. Póki ja żyję, to się nią opiekuję, a co dalej życie pokaże.

Jak otrzymać pomoc?

Środowiskowy Dom Samopomocy powstał w grudniu 2007 roku. Jego zadaniem jest stworzenie osobom niepełnosprawnym odpowiednich warunków kadrowo i merytorycznie do prowadzenia rehabilitacji, tworzenie innowacyjnych rozwiązań o charakterze profilaktycznym i edukacyjno-rekreacyjnym i przygotowywanie niepełnosprawnych umysłowo do samodzielnego życia we własnym środowisku.

W ramach domu samopomocy prowadzone są również zajęcia dla opiekunów prawnych i członków rodzin niepełnosprawnych

Skierowanie do ŚDS następuje na podstawie decyzji wydanej przez właściwy Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Placówka jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie