Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepokorni od lat

Anna Krzesińska
Daj się zarazić... kinem - tym hasłem organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest zapraszają wszystkich kinomaniaków do udziału w tej imprezie.

Daj się zarazić... kinem - tym hasłem organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest zapraszają wszystkich kinomaniaków do udziału w tej imprezie.

<!** Image 2 align=none alt="Image 174508" sub="Pasmo Nowe Kino Litewskie - kadry z filmów Balkonas (reż. Giedrė Beinoriūtė) i Keturi žingsniai (reż. Audrius Stonys) / Fot. Nadesłana">Dodają też, że 9. edycja ma na celu wpuszczenie „pozytywnego wirusa filmowego” w krwioobieg kultury polskiej, wirusa, który będzie mocno niepokorny, jak i cały Tofifest.

- Niepokorność to kręgosłup ideologiczny Festiwalu, to odwaga pokazywania dorobku nieszablonowych twórców, wciąż niepoznanych kinematografii, zaskakującego łączenia w programie różnych esencji X Muzy - mówi Kafka Jaworska, dyrektor Tofifestu. - To właśnie nasz wrodzony, twórczy niepokój powoduje, że jesteśmy niepowtarzalni. Nie jesteśmy produktem festiwalowym, ale naturalnym hand made festiwalem. Od początku do końca.

<!** reklama>Na program tegorocznego Tofifestu, oprócz pokazów konkursowych, składają się retrospektywy narodowe, prezentacje wybranych mistrzów kina czy panele dyskusyjne ze znanymi aktorami i reżyserami. Ponadto po raz trzeci przyznana zostanie nagroda specjalnego Złotego Anioła za Niepokorność Twórczą dla wybitnego filmowca. Dotąd otrzymali ją Janusz Gajos oraz Bogusław Linda. W tym roku trafi ona do Jiřiego Menzla. Twórca urodził się w 1938 roku w Pradze.

<!** Image 3 align=none alt="Image 174508" sub="Pasmo Nowe Kino Litewskie - kadry z filmów Balkonas (reż. Giedrė Beinoriūtė) i Keturi žingsniai (reż. Audrius Stonys) / Fot. Nadesłana">Reżyser filmowy oraz teatralny i scenarzysta zaliczany jest do grona głównych przedstawicieli czeskiej szkoły filmowej. Jako reżyser zadebiutował krótkim filmem „Śmierć pana Baltazara” w zbiorze nowel „Perły na dnie” (1964 r.), na który złożyły się adaptacje prozy Bohumila Hrabala. W 1966 roku zrealizował głośny film „Pociągi pod specjalnym nadzorem” również na podstawie powieści Hrabala. Do dziś ta produkcja uznawana jest za jeden z najwybitniejszych obrazów w historii tamtejszej kinematografii. Twórca współpracuje też z praskimi teatrami oraz wykłada reżyserię w akademii filmowej w Pradze. Co ciekawe, często występuje również w filmach innych reżyserów.

Szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie www.tofifest.pl.


Spotkania:

28 czerwca - otwarte dla widzów

g. 20.05 - wręczenie Specjalnego Złotego Anioła Tofifest za otwieranie nowych horyzontów i twórczy wkład w kinematografię światową dla Jiřiego Menzla, Teatr Baj Pomorski

g. 21 - spotkanie z reżyserem Antonim Krauzem (reżyserował m.in. „Czarny czwartek”), Kino Centrum CSW „Znaki Czasu”

29 czerwca

g. 15.30 - spotkanie po filmach „Toruń 1939” i „Warszawa 1938”, prowadzi dziennikarz „Nowości” Szymon Spandowski, Teatr Baj Pomorski

g. 18.15 - spotkanie z Dagurem Kari z Islandii (jurorem i laureatem Złotego Anioła dla Wybitnego Młodego Artysty Kina Europejskiego), Teatr Baj Pomorski

g. 21 - spotkanie z Pawłem Kosuniem (kierownikiem produkcji „Gdyby ryby miały głos”), Teatr Baj Pomorski

g. 21 - spotkanie z reżyserem Grzegorzem Królikiewiczem, Kino Centrum CSW „Znaki Czasu”

g. 21.15 - spotkanie z reżyserem Mahdi Naderim, Teatr Baj Pomorski, sala A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska