MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niezręczna sytuacja na sesji absolutoryjnej Rady Miasta Torunia

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Głos w debacie na temat raportu o stanie gminy zabrał m.in. Bartosz Szymanski, jeden z najbardziej aktywnych radnych poprzedniej kadencji.
Głos w debacie na temat raportu o stanie gminy zabrał m.in. Bartosz Szymanski, jeden z najbardziej aktywnych radnych poprzedniej kadencji. Szymon Spandowski
Jak zawsze w czerwcu radni głosowali w sprawie wotum zaufania i absolutorium dla prezydenta Torunia. Sytuacja była jednak bardzo nietypowa, wręcz niezręczna. Oceniany był urzędujący od nieco ponad miesiąca prezydent Paweł Gulewski, ale w gruncie rzeczy ocena dotyczyła ubiegłorocznych dokonań Michała Zaleskiego.

Czwartkowa debata nad raportem o stanie gminy oraz w sprawie absolutorium dla prezydenta Torunia trwała do godziny 18. Co ciekawe, kolejka do mównicy wcale nie była długa - w debacie wziął udział jeden radny oraz czworo społeczników. Wystąpienia klubowe przed głosowaniem nad absolutorium również nie były długie. Radni generalnie wznieśli się ponad polityczne podziały, podziękowali prezydentowi byłemu i obdarzyli zaufaniem jego następcę. Prezentacja raportu była jednak dość długa, a poza tym radni mieli jeszcze dość długą przerwę obiadową, zatem ten fragment posiedzenia zakończyli w porze podwieczorku.

Polecamy

Dyskusja nad raportem

W dyskusji nad raportem mogą wziąć udział mieszkańcy, o ile wcześniej złożą wniosek poparty odpowiednią liczbą podpisów popierających ich osób. W czwartek na mównicy pojawili się: Regina Strzemeska, Bartosz Szymanski, Łukasz Broniszewski i Łukasz Ruszkowski. Szymanski był jednym z najaktywniejszych radnych poprzedniej kadencji, zaś w wyborach samorządowych kandydatem na prezydenta. Pozostali działają w radach okręgów na Wrzosach oraz Bydgoskim Przedmieściu.

- To czego w raporcie nie znajdziemy, a warto o tym wspomnieć, to umorzenie kolejnej, nieoprocentowanej pożyczki dla szpitala miejskiego w wysokości 14,5 miliona złotych - powiedział Bartosz Szymanski, który opracowany przez miejskich urzędników raport przestudiował. - Nie znajdziemy tu również informacji o tym, że Toruńska Infrastruktura Sportowa jest zadłużona na 21 milionów złotych, CKK Jordanki na 41 milionów, MZK na 189 milionów, TBS na 99 milionów, Toruńskie Wodociągi na 54 miliony, MPO na 12 milionów, Urbitor na 10 milionów złotych. Zatem łączne zasłużenie miasta to nie wspomniane 1 miliard 170 milionów, a ponad półtora miliarda złotych.

Kulejące konsultacje społeczne

Łukasz Broniszewski, Łukasz Ruszkowski i Regina Strzemeska zwracali uwagę na kulejące konsultacje społeczne, deficyty w zieleni oraz infrastrukturze. Rada udzieliła poparcia prezydentowi Pawłowi Gulewskiemu za ubiegłoroczne dokonania prezydenta Zaleskiego, który - jako przewodniczący klubu Wspólny Toruń - odniósł się do uwag i zarzutów.

- Trochę zmartwiłem się tą dyskusją nad raportem, bo nie usłyszałem nic nowego - oświadczył Michał Zaleski. - Wszystko co było w tej dyskusji przedstawione było przedmiotem wypowiedzi ugrupowań startujących w wyborach i to tych ugrupowań, które nie mają nikogo w Radzie Miasta. A więc mieszkańcy wysłuchali tych wypowiedzi. Wysłuchali dyskusji o zadłużeniu miasta, wysłuchali dyskusji o kwestiach związanych z zielenią w tym czy tamtym miejscu i podjęli decyzję głosując.

Przypomnijmy, że w wyniku decyzji głosujących mieszkańców Michał Zaleski po ponad 20 latach przestał być prezydentem Torunia. Z jego ugrupowania do Rady Miasta weszło czterech przedstawicieli, w tym radny Michał Zaleski, który zdobył 400 głosów, co jest jednym z najsłabszych wyników wśród radnych tej kadencji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska