Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Toruniu. Czy są z nią problemy?

Sara Watrak
Sara Watrak
- Usłyszeliśmy, że nie ma lekarza - mówi nam mama z Torunia, która w miniony weekend pojechała z chorym synkiem do szpitala dziecięcego. Czy nocna i świąteczna opieka zdrowotna w naszym mieście działa prawidłowo?

Smaki Kujaw i Pomorza - sezon 4 odcinek 12

od 16 lat

Pacjentów odsyłają, czyli jak wygląda nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Toruniu

Do naszej redakcji zgłosiła się Czytelniczka, zbulwersowana sytuacją, która miała miejsce w weekend, w szpitalu dziecięcym.

- Syn miał prawie 40 stopni gorączki, całą noc wymiotował, pojawiła się wysypka. Był cały rozpalony, więc w niedzielę, około 14 pojechaliśmy z nim do szpitala dziecięcego - relacjonuje torunianka.

To właśnie tam, zgodnie z wykazem dotyczącym nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, dostępnym na stronie Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ, można udać się z dzieckiem w tygodniu, od godz. 18 lub w weekendy i święta, całodobowo.

- Od pani w rejestracji usłyszeliśmy, że nie ma lekarza i będzie dopiero o 18 - przekazuje torunianka. - Pani powiedziała, że jeśli nie chcemy czekać do 18, to może dać nam numer na Rudak. Tam też pojechaliśmy. Na Rudaku przyjęli nas, syn dostał antybiotyk, mimo że, jak powiedziała nam pani w tamtejszej rejestracji, w sobotę w szpitalu dziecięcym również nie było lekarza i odsyłali małych pacjentów na lewobrzeże.

To nie pierwszy taki przypadek. Na grupie na Facebooku "Mama w Toruniu" nietrudno w weekendy natrafić na wpisy o treści "Nie jedźcie do dziecięcego. Lekarza nie ma".

Brakuje lekarzy! Również na dyżurach w Toruniu

Zapytaliśmy rzecznika prasowego Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego, Janusza Mielcarka, czy faktycznie takie sytuacje mają miejsce.

- Brak kadry lekarskiej dotyka także obsady dyżurów nocnej i świątecznej pomocy, ale w ostatnich miesiącach udaje się jednak zapewnić obecność lekarza pediatry - mówi Janusz Mielcarek.

W miniony weekend podobno również problemów takich nie było. Rodzice jednak twierdzą inaczej. Gdzie leży prawda? Jak tłumaczy rzecznik, nawet gdy w danej chwili lekarza nie ma, to jest on ściągany na dyżur. Czasami trzeba poczekać na pomoc nieco dłużej, gdy pacjentów jest sporo.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Toruniu. Gdzie można się zgłosić i kiedy?

Warto zaznaczyć, że w Toruniu nocną i świąteczną opiekę zdrowotną sprawują:

  • Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu, szpital dziecięcy, ul. Konstytucji 3 Maja 42
  • Miejska Przychodnia Specjalistyczna, ul. Uniwersytecka 17
  • Specjalistyczna Przychodnia Medycyny Rodzinnej „Rudak-Med”, ul. Podgórska 24a

Umownie dzieci z prawobrzeżnej części Torunia oraz ościennych gmin powinien przyjąć szpital dziecięcy, mieszkańców lewobrzeżnej części Torunia Rudak-Med, a dorosłych mieszkańców prawobrzeżnej części Torunia i gmin ościennych Miejska Przychodnia Specjalistyczna. W praktyce wygląda to inaczej.

- Staramy się przyjąć wszystkich pacjentów także i tych, którzy mieszkają w lewobrzeżnej części Torunia, choć powinni oni zgłaszać się do Poradni Rudak-Med. W ostatnich miesiącach coraz więcej rodziców z tej części miasta zgłasza się jednak do nas, bowiem w poradni Rudak-Med często nie dyżuruje lekarz pediatra - twierdzi Janusz Mielcarek.

Z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie nocnej opieki skontaktowaliśmy się także z przychodnią Rudak-Med. Oto odpowiedź, którą uzyskaliśmy:

"Uprzejmie informujemy, iż w Specjalistycznych Przychodniach Medycyny Rodzinnej Rudak-Med sp. z o.o. w ramach nocnej i świątecznej pomocy medycznej przyjmują lekarze rodzinni, którzy udzielają pomocy zarówno dorosłym jak i dzieciom z lewobrzeżnej części Torunia. Zdarza się również, że do naszej placówki przyjeżdżają rodzice z dziećmi odsyłane ze szpitala dziecięcego i one również przyjmowane są przez naszych lekarzy rodzinnych. W miniony weekend (3-5 czerwca 2022) przyjęliśmy dziewięcioro dzieci odesłanych ze szpitala dziecięcego."

Co ciekawe, na stronie rządowej czytamy, że nocna i świąteczna opieka zdrowotna nie podlega rejonizacji.

"Możesz korzystać z porad nocnej i świątecznej zdrowotnej, bez względu na to, gdzie mieszkasz lub przebywasz."

Za świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nic nie zapłacimy. Korzystajmy z niej, gdy poczujemy się źle i obawiamy się, że nasz stan zdrowia może pogorszyć się do dnia następnego. W przypadku zagrożenia życia - dzwońmy na pogotowie.

A gdzie w Toruniu do dentysty nocą i w weekend?

  • Od 1 czerwca w Toruniu działa pogotowie stomatologiczne w NZOZ Pomorskie Centrum Medyczne ORMED przy ul. Srebrnego 1 (tel. 56 621 08 11).
  • Z doraźnej pomocy dentysty skorzystamy codziennie od godz. 19.00 do godz. 7.00 dnia następnego oraz całodobowo w soboty, niedziele i dni świąteczne od godz. 7.00 w sobotę do godziny 7.00 w poniedziałek.
  • W Kujawsko-Pomorskiem pogotowie stomatologiczne w ramach NFZ działa też w Dobrczu (Madental Stomatologia, ul. Leśna 2, tel. 668 56 92 32) oraz we Włocławku (Miejski Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Kilińskiego 16, tel. 54 306 62 13).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska