Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nocne hałasy z marketu, o który nie prosili

Agnieszka Grądzka-Wadych
Wjazd do budzącego emocje mieszkańców ze względu na hałas marketu Lidl, znajdującego się przy ulicy Gdańskiej od strony skrzyżowania Gdańska Jarocińska
Wjazd do budzącego emocje mieszkańców ze względu na hałas marketu Lidl, znajdującego się przy ulicy Gdańskiej od strony skrzyżowania Gdańska Jarocińska Agnieszka Grądzka-Wadych
Na propozycje Lidla nie zgodzili się mieszkańcy okolicznych domów. Wcześniej, kiedy budowano sklep, nikt nie pytał ich o zdanie.

Ostatnie spotkanie Rady Okręgu Grębocin-Bielawy trwało dwie godziny, uczestniczyło w nim około 34 osób. Przybyli przedstawiciele: firmy Lidl - Emil Koczwarski i Karol Pyzik, Miejskiego Zarządu Dróg - Rafał Wiewiórski, Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta - Marcin Kowallek, Toruńskich Wodociągów - Joanna Szczepańska i Grzegorz Kostulski, Straży Miejskiej, Policji - Bartosz Duszyński. Poza tym stawili się radni miejscy: Dagmara Tuszyńska i Jan Ząbik, Rada Okręgu, sąsiedzi Lidla, skarżący się na hałas z marketu podczas dostaw towarów i mieszkańcy dalszych ulic.

- Przedstawiciele Lidla złożyli pisemne propozycje zapobieżenia emisji szkodliwych odgłosów rozładunku towaru poprzez obsadzenia terenu od strony działek mieszkalnych drzewostanem izolującym - mówi sekretarz Rady Okręgu Bielawy-Grębocin Jan Kwiatkowski. - Oczekiwali również ulgi ze strony mieszkańców, której efektem byłoby skrócenie czasu zakazu rozładowywania samochodów dostawczych z wcześniej ustalonej opcji - od godz. 20.00 do 8.00 - na 20.00 do 6.30.

Wywołało to burzliwą wymianę zdań. Ostatecznie podtrzymano decyzję zabraniającą dostaw w godzinach od 20.00 do 8.00. Ustalono, że gdy zajdzie taka potrzeba, to mediatorem w sprawie będzie Rada Okręgu.

Czytaj też: Jasnowidz o zaginięciu Remigiusza Baczyńskiego

Następnie rozmawiano o sprawach związanych z drogami i chodnikami na osiedlach jednorodzinnych domów. Mieszkańcy prosili o montaż progów zwalniających ruch pojazdów na ulicach: Słodkiej 14-16, Czekoladowej 1-3, Katarzynki 10-12 lub 8-10. Spotkali się z pozytywną opinią WGK - realizacja zadania może rozpocząć się w kwietniu 2017 roku, po dokonaniu wizji w terenie przez MZD. Wtedy też dla każdego konkretnego miejsca zostanie ustalony odpowiedni rodzaj montowanych przeszkód.

- Prace związane z poszerzaniem drogi zablokują moją działalność gospodarczą! - skarżył się przedsiębiorca z ulicy Ceramicznej. - Od 30 lat prowadzę tu duży sklep, w którym pracuje 12 osób. Teraz są czynione zabiegi, aby zlikwidować miejsca postojowe i drzewostan, bo ma być zbudowana ścieżka rowerowa.

Rafał Wiewiórski obiecał, że MZD zajmie się rozwiązaniem problemu, podobnie jak i sprawą złej nawierzchni ulic, których zdjęcia zaprezentowali mieszkańcy.

Zobacz też

Toruński most żelazny został oddany do użytku w 1873 roku. Początkowo był mostem drogowo-kolejowym, jednak jeszcze przed wybuchem I wojny światowej władze kolejowe zdecydowały o jego przebudowie i oddaniu w całości we władanie kolejarzom. Plany te zostały jednak zrealizowane dopiero w latach 30.

Dworce i most kolejowy czekają na remont

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

Jak bumerang powrócił temat wieloletniego oczekiwania na położenie sieci wodno-kanalizacyjnej na ulicy Twardej - w sąsiedztwie Osiedla Pancernych. Rozmowy jeszcze nie przyniosły efektu spodziewanego przez mieszkańców. Dowiedzieli się oni jednak, że Toruńskie Wodociągi konsekwentnie starają się rozwiązać problemy własnościowe ziemi, na której mają zostać położone rury. Są prowadzone działania dotyczące pozyskania dyspozycji terenem dla nieruchomości gruntowych, dla których sytuacja prawna jest nieuregulowana. Spadkobiercy dawnych właścicieli są ustalani przez Biuro Prawne UW, które wniosło do Wydziału Infrastruktury o podjęcie wydania decyzji lokalizacyjnej.

Czytaj też: Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Toruniu?

Mieszkańców interesowało wstrzymanie robót na ulicy Wymarzonej, prowadzącej do cmentarza. Okazało się, że będą kontynuowane. Wstrzymano je tylko na okres zimy.

Na spotkaniu w SP 35 przy ulicy Krynickiej pojawił się też temat dzikich wysypisk śmieci na osiedlach. Rozwiązania tego problemu obiecała się podjąć Straż Miejska.

Warto wiedzieć: Chodnik na Czekoladowej

W budżecie miasta zarezerwowano środki finansowe na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej wykonania nawierzchni i budowy chodnika na ulicy Czekoladowej. Realizację planuje się po 2019 roku. Dla bieżącej eksploatacji Czekoladowej ma być utrzymywany stan, zapewniający bezpieczną komunikację. Docelowo zostanie rozważona możliwość wykonania dodatkowych wpustów deszczowych.

Zobacz też

Kartki walentynkowe z miłosnym motywem i wierszykiem zaczęto produkować w Anglii na początku XIX w. i niemal natychmiast skopiowano go w Ameryce. W Polsce zazwyczaj ten karierę zrobił dopiero w latach 90. XX w.

Walentynki 2018: 10 rzeczy, których (raczej) nie wiedzieliśc...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska