Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa fabryka w Ostaszewie pod Toruniem! Kilkaset miejsc pracy więcej

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Tak wyglądają budowle z drewnianych modułów.
Tak wyglądają budowle z drewnianych modułów. www.erbud.pl
Najpierw 150, a docelowo nawet trzy razy więcej miejsc pracy - to oznacza tworzenie przez Erbud S.A. nowej fabryki w Ostaszewie pod Toruniem. Będzie produkować drewniane moduły dla budownictwa, na rynek niemiecki. Fabryka ma ruszyć w 2022 roku.

Zobacz wideo: W restauracji zapłacimy teraz więcej

Dodatkowe miejsca pracy w Ostaszewie pod Toruniem

Najpierw 150, a docelowo nawet trzy razy więcej miejsc pracy - to oznacza tworzenie przez Erbud S.A. nowej fabryki w Ostaszewie pod Toruniem. Będzie produkować drewniane moduły dla budownictwa, na rynek niemiecki. Fabryka ma ruszyć w 2022 roku.

Grupa Erbud S.A to już kolejna polska firma, która będzie miała swoją fabrykę w Pomorskiej specjalnej Strefie Ekonomicznej w Ostaszewie pod Toruniem. Hale kupiła od byłego senatora Przemysława Termińskiego. Zainwestować w swój nowy projekt zamierza 80-100 mln zł. Celem jest stworzenie ultranowoczesnego zakładu, który będzie produkować drewniane moduły na potrzeby budownictwa.

Polecamy

-Nie myślimy o domkach jednorodzinnych, ale o innym produkcie – wielkich, wielopiętrowych budynkach o różnych funkcjach – akademikach, szkołach, hotelach, budynkach przemysłowych. Wszystkie nowoczesne, wyspecjalizowane, wyposażone w najnowsze technologie. Najlepiej z panelami fotowoltaicznymi na dachach – to podwójna dawka ekologii - objaśnia Radosław Górski, członek zarządu Erbudu S.A., odpowiedzialny za budownictwo modułowe w spółce (na: www.erbud.pl).

Kiedy powstanie fabryka Erbudu? Dla kogo praca?

Drewniane moduły mają być produkowane głównie na rynek niemiecki. Produkcja takich modułów jest seryjna: gotowe elementy zjeżdżają z taśmy, z minimalnym ryzykiem usterek, jeśli ciągle kontrolowana jest ich jakość. -Przewidujemy produkcję minimum 1800 modułów rocznie. Docelowo szacujemy, że nawet co czwarta złotówka zarabiana w Erbudzie będzie pochodzić z budownictwa modułowego. Myślimy o zatrudnieniu 150 pracowników i trzech etapach rozwojowych. Każdy etap będzie dawał możliwość wypracowania 0,5 mld zł przychodu przy rentowności na poziomie 5-10procent - objaśnia Radosław Górski.

Polecamy

Prace budowlane w nowej fabryce Erbud S.A. planuje zakończyć w pierwszym kwartale 2022 roku. Potem przyjdzie czas na montaż linii produkcyjnych. Zakład ma ruszyć w trzecim kwartale 2022 roku. Oczywiście, wcześniej odbędzie się rekrutacja. Z pewnością potrzebni będą operatorzy maszyn, ale i pracownicy bardziej wyspecjalizowani.

Drewniane moduły: czy to jest ekologiczne?

Czy to faktycznie ekologiczna dziedzina, skoro wycinać trzeba drzewa? To pierwsza zazwyczaj wątpliwośc tych, którzy słyszą o drewnianym budownictwie modułowym. Radosław Górski odpowiada tak: - To częsty mit budownictwa z drewna. Tymczasem przecież nikt nie planuje wycinać Puszczy Białowieskiej czy Borów Tucholskich! Drewno musi być uprawiane na certyfikowanych, standaryzowanych plantacjach. Musi być odpowiedniej jakości. Oczywiście spełnia swoje zadanie jako drzewo – dostarcza nam tlen, ale w jego miejsce sadzimy kolejne i tak dalej.

Polecamy

W HafenCity – nowoczesnej dzielnicy Hamburga powstaje właśnie obiekt, którego budowa pochłonęła 5500 m3 drewna. Dużo? Okazuje się, że tyle drewna odrasta tylko w Niemczech i tylko w certyfikowanych plantacjach w ciągu zaledwie 23 minut. Ostatnio w jednym z raportów o zaletach tej technologii wskazano, że co dwanaście sekund w Niemczech rośnie wystarczająco dużo drzew, by wybudować z nich kolejny nowy dom!

Marka "Erbud" obecna jest na rynku od ponad 30 lat. Historia firmy sięga roku 1990, kiedy Eryk Jan Grzeszczak z synem Dariuszem założyli Przedsiębiorstwo Budowlane i Usług Technicznych Erbud z siedzibą w Toruniu. Lata kolejne oznaczały podbijanie rynku na zachód od Odry. W 2003 roku przedsiębiorstwo stało się spółką z.o.o, zostało dokapitalizowane, a siedzibę przeniesiono z Torunia do Warszawy. Od 2007 roku Erbud notowany jest na Giełdzie Papierów Wartościowych, jest spółką publiczną; działa w pełni transparentnie. Jako spółka budowlana wykonuje zlecenia w Polsce, Niemczech, Holandii, Belgii, Francji.

Zobacz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska