Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa instalacja w toruńskim Parku Pamięci odsłonięta. To hołd dla bezimiennych ofiar Zbrodni Pomorskiej [zdjęcia]

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Nową instalację w Parku Pamięci w Toruniu poświęcono bezimiennym ofiarom niemieckich zbrodni na Pomorzu
Nową instalację w Parku Pamięci w Toruniu poświęcono bezimiennym ofiarom niemieckich zbrodni na Pomorzu Andrzej Goiński/Urząd Marszałkowski
W Parku Pamięci w Toruniu odsłonięto nową instalację ku czci bezimiennych ofiar niemieckiego terroru na zajętych we wrześniu 1939 roku ziemiach polskich. Co najmniej 30 tysięcy cywilnych mieszkańców Pomorza zginęło wówczas w masowych rozstrzeliwaniach podczas ludobójczej akcji eksterminacyjnej nazywanej Zbrodnią Pomorską. Tysięcy z nich nie udało się zidentyfikować.

Zobacz wideo: Takie mają być zasady emerytur stażowych.

Park Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 to niewielki skwer w centrum Torunia. Znajduje się przy ul. Uniwersyteckiej w sąsiedztwie dworca autobusowego i Miejskiej Przychodni Specjalistycznej. Właśnie tam po raz kolejny oddano hołd ofiarom tragicznych wydarzeń sprzed 82 lat, podczas których życie z rąk Niemców straciło nawet 30 tys. Polaków. Tym razem specjalną instalacją uczczono pamięć zabitych, których tożsamość wciąż jest nieznana.

Krople to wspomnienie ofiar

Jak ona wygląda? Zastygły metal symbolizuje przemoc i okrucieństwo wojny, biały granit ma przypominać o ofiarach - mieszkańcach Pomorza, którzy zginęli z rąk niemieckich okupantów w 1939 roku. Szczególne znaczenie w całej instalacji mają spadające krople wody.

- Od trzech lat odsłaniamy kolejne karty prawdy o tej zbrodni. Park Pamięci to miejsce, które przemawia wieloma symbolami, przestrzenią, rzeźbami. Ostatnia stacja tej drogi krzyżowej to stacja nadziei. Pod płaczącą wierzbą od dziś czas wyznaczać będą krople wody, krople życia. To one, wypływając z martwej białej skały i rozbijając się o ostrze mroków ludzkiej bezduszności, w końcu to ostrze stępią. Śmierć nie zwycięży, nigdy nie pokona sumienia człowieka. Każda kropla to wspomnienie kolejnej ofiary. Wspomnienie wołające do naszych sumień o przebaczenie i dobro, o oddalenie nienawiści, o zburzenie murów - mówił w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki.

W ramach wojewódzkich obchodów 82. rocznicy Zbrodni Pomorskiej w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki odbyła się także uroczysta gala, podczas której wręczono medale stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski.

Czym była Zbrodnia Pomorska?

Terminem Zbrodnia Pomorska określa się ludobójczą akcję „odpolszczania” północno-zachodniej części polskich ziem, przyłączonych wkrótce po napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku do III Rzeszy. Zaplanowane jeszcze przed wybuchem wojny i przeprowadzone według przygotowanych zawczasu list proskrypcyjnych masowe rozstrzeliwania ludności cywilnej, przede wszystkim inteligencji oraz osób zaangażowanych w umacnianie polskości, pochłonęły dziesiątki tysięcy istnień. Historycy mówią nawet o 50 tysiącach ofiar, spośród których zidentyfikowano zaledwie 10 tysięcy. Niemiecka dokumentacja zawierająca listy ofiar została, dla zatarcia śladów, zniszczona już w 1939 roku. Zacieranie śladów odbywało się także w 1944 roku. Niemcy wydobywali z dołów śmierci zwłoki, palili je, a popioły zakopywali lub topili w jeziorach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska