Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nową nawierzchnię Szerokiej testował sprowadzony przez „Nowości” słoń

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Słoń na Szerokiej musiał trafić na pierwszą stronę „Nowości”. I trafił
Słoń na Szerokiej musiał trafić na pierwszą stronę „Nowości”. I trafił
Toruński deptak zawdzięcza dzisiejszy wygląd remontowi zakończonemu 6 lat temu. Wcześniej były dwie wielkie przebudowy, w tym jedna wielka fuszerka.

[break]
Czerwone płyty kwarcytowe jezdni oraz płyty chodnikowe z szarego łupka norweskiego, które próbują dziś sprzedać drogowcy, dały się we znaki torunianom. Na tyle, że szybko po ich ułożeniu w 1994 roku zatęsknili za nawierzchnią z piaskowca, która została ułożona znacznie wcześniej, w 1970 roku.
Jak informował podczas ostatniej przebudowy toruński magistrat, głównym problemem łupka było zjawisko odspojenia płyt od podłoża i braków w spoinowaniu. Powodowało to pęknięcia płytek i liczne ubytki. O skręcenie nogi czy upadek nie było trudno. Problemy zaczęły się bardzo szybko, bo już w miesiąc od zakończenia prac.
- Fragment nowej nawierzchni ul. Szerokiej w Toruniu podniósł się w poniedziałek. Szare płyty potrzaskały tuż przed drzwiami go Galerii państwa Łyczaków pod numerem 38. Potykający się przechodnie zauważyli, że już raz w tym miejscu, tuż po oddaniu nawierzchni, coś podobnego się zdarzyło - pisały „Nowości” 1 lipca 1994 roku.

Przyczyn usterki wówczas nie znaleziono. Na szczęście Urząd Miasta miał jeszcze w rezerwie 100 metrów kwadratowych płytek, które jednak dość szybko trafiły z magazynu na deptak. Pogarszający się stan Szerokiej i Królowej Jadwigi zmusił więc władze miasta do remontu. Prace ruszyły jesienią 2008 roku i były wykonywane fragmentami - dla zmniejszenia i tak niemałych uciążliwości w tym ważnym dla miasta miejscu.
Remont przeprowadzało PBD Bielczyny. Objęto nim odcinek deptaka o długości 376 m. Trafiło tam w sumie 3,3 tys. mkw. kostki kamiennej i 2,4 tys. mkw. płyt granitowych. Poza wymianą nawierzchni drogowcy zmodernizowali kluczową dla ochrony zabytków kanalizację deszczową. Dodatkowo ustawiono stylizowane na XIX wiek lampy.
Prace kosztowały 9,2 mln zł i zakończyły się w grudniu 2009 r. Tym razem słonia nie było, ale bez świętowania się nie obyło. W prezencie na zakończenie budowy wykonawca prac podarował kontrowersyjną, jak się okazało, rzeźbę słonia. Znacznie większym niż estetyczny problem pojawił się bardzo szybko.
Pomiędzy fragmentami nawierzchni zaczęła wysuwać się ku górze izolacja. Od tego czasu stan deptaka nie budzi już zastrzeżeń.

LICZBA ARTYKUŁU
9,2
miliona złotych kosztował ostatni remont ulic Szerokiej i Królowej Jadwigi w Toruniu. Prace realizował PBD Bielczyny. Były one prowadzone od jesieni 2008 roku do zimy 2009 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska