POLECAMY
QUIZY

Sprawdź się i rozwiąż QUIZ! Jak sobie poradzisz?

Rozwiń
Nowa siedziba delegatury Urzędu Wojewódzkiego

Nowa siedziba delegatury Urzędu Wojewódzkiego

Szymon Spandowski

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Nowa siedziba delegatury Urzędu Wojewódzkiego
Podczas wczorajszej sesji radni zajęli się m.in. dzieleniem tortów. Jeden, wart 10 mln. zł został podzielony między placówki edukacyjne, inny, nieco skromniejszy, pomoże ratować zabytki.
Nowa siedziba delegatury Urzędu Wojewódzkiego
Podczas wczorajszej sesji radni zajęli się m.in. dzieleniem tortów. Jeden, wart 10 mln. zł został podzielony między placówki edukacyjne, inny, nieco skromniejszy, pomoże ratować zabytki.

Sześć milionów złotych brutto płatne w dwóch ratach po trzy miliony w 2011 i w pierwszym kwartale 2012 roku - tyle zarobi Telekomunikacja Polska dzięki sprzedaży swojej działki i budynku przy ul. Moniuszki w Toruniu. Nowym gospodarzem obiektu staną się władze kujawsko-pomorskiego, na Bydgoskie Przedmieście z placu Teatralnego przeprowadzi się najprawdopodobniej toruńska delegatura Urzędu Wojewódzkiego.


Budynek Telekomunikacji, na który ostatecznie padło, nie jest jedynym, jaki budził zainteresowanie Urzędu Marszałkowskiego, wcześniej mówiło się o przeprowadzce części wojewódzkich instytucji do gmachu dawnego komisariatu policji na Bydgoskim Przedmieściu. Był jednak pewien problem, Agencja Mienia Wojskowego, w której rękach znajduje się nieruchomość, chciała za nią ok. sześć milionów złotych. Dla województwa, które teraz wydało tyle samo, to było zbyt dużo, a tymczasem...


- Cena wywoławcza wynosi teraz 3,6 mln. zł - mówi Małgorzata Golińska, rzeczniczka AMW. - Najbliższy przetarg zaplanowany jest na 26 maja.


Ten zabytek najwyraźniej nie ma szczęścia, do innych podczas ostatniej sesji uśmiechnęło się ono zdecydowanie bardziej. Radni podzielili bowiem prawie osiem milionów zł na dotacje konserwatorskie. - W sumie otrzymaliśmy 161 wniosków, 90 z nich zostało rozpatrzonych pomyślnie - mówi Lech Narębski, główny specjalista w Departamencie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego.


W ostatniej chwili, z powodu niedostatków formalnych, z listy wycofany został projekt renowacji Kościoła Garnizonowego w Toruniu, będzie się jednak mógł ubiegać o dofinansowanie podczas drugiego naboru wniosków.


Pieniądze popłyną na ratowanie zabytków, szczęśliwa też będzie trzynastka szkół z województwa, które dzięki 10 milionom złotych doczekają się gruntownej termomodernizacji. Inwestycja ta, finansowana przede wszystkim ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego (7,2 mln zł) będzie realizowana wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Inowrocławiu.


Radni zgodzili się także m.in., by Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu poszerzyć o Centrum Stomatologii i Zakład Diagnostyki Obrazowej.


Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo