MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa szkoła w Toruniu robi wrażenie! Zajrzeliśmy do jej wnętrza i w jej otoczenie

Marek Nienartowicz
Dyrektor Barbara Iwanowska w sali chemicznej
Dyrektor Barbara Iwanowska w sali chemicznej Grzegorz Olkowski
Już tylko prace wykończeniowe zostały do wykonania w budynku Szkoły Podstawowej nr 12 wzniesionym przy ulicy Strzałowej w Toruniu. Za miesiąc wyjdą z niej budowlańcy i przygotowania do inauguracji w niej pierwszego roku szkolnego wejdą w ostatnią fazę.

Polecamy: Tak z drona wygląda teren pod dawnym Polchemie

od 7 lat

Przypomnijmy, że budowa nowej szkoły na Rudaku - bo w tej części lewobrzeżnego Torunia znajduje się "dwunastka" - rozpoczęła się w końcu roku 2022. Na zlecenie miasta wznosi ją firma Strabag. Przewidziany w umowie między nimi termin zakończenia inwestycji to 24 listopada 2024 roku. Strabag już wcześniej zadeklarował, że zakończy budowę sporo przed terminem. Tak, by pierwszy rok szkolny, 2024/2025, mógł się rozpocząć z początkiem września. I słowa dotrzyma.

Nowa szkoła w Toruniu: będzie gotowa sporo przed terminem

Już rzut oka z ulicy Strzałowej wystarczy, by stwierdzić, że budowa przy niej obiektu Szkoły Podstawowej nr 12 jest na ukończeniu.

- Prace powinniśmy zakończyć w połowie lipca - mówi Kinga Masłowska, kierownik robót budowalnych z firmy Strabag. - W szczycie pracowało na budowie 150 osób. Działamy codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 17. Na placu budowy nie napotkaliśmy żadnych niespodzianek. Prace przebiegały więc bardzo sprawnie. W efekcie budowę uda nam się skończyć przed terminem.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Po nowym obiekcie wędrujemy z dyrektorką Szkoły Podstawowej nr 12 Barbarą Iwanowską. Stanowisko to zajmuje od kwietnia. W szkole przy Strzałowej urzęduje od maja.

- Obiekt jest bardzo duży. Na początku miałam problemy z odnalezieniem się w nim - mówi pani dyrektor.

Prace wykończeniowe trwają także w Mediatece, czyli filii Książnicy Kopernikańskiej, która znajdzie się w obiekcie przy ulicy Strzałowej
Prace wykończeniowe trwają także w Mediatece, czyli filii Książnicy Kopernikańskiej, która znajdzie się w obiekcie przy ulicy Strzałowej Grzegorz Olkowski

W budynku zakończyły się już prace typowo budowlane. Trwają roboty wykończeniowe. Tak jest na przykład w części budynku, w którym znajdą się oddziały przedszkolne. Sale są tu bardzo przestronne. W miarę potrzeb, dzięki przesuwanym ścianom, można je dzielić na większe i mniejsze, Efektownie prezentują się znajdujące przy przedszkolnych salach toalety.

Polecamy

Nowa szkoła na toruńskim lewobrzeżu: trwa montaż wyposażenia sal

W części obiektu, w której będzie funkcjonować podstawówka wrażenie robi sala do chemii. Między ławkami dla uczniów jest kilka zlewów, co ułatwi prowadzenie lekcji z doświadczeniami. Wszystkie sale są przestronne, także ta do muzyki.

- Tu nawet orkiestra by się zmieściła - zauważa Barbara Iwanowska. - We wszystkich salach trwa montaż mebli i ich wyposażenia. W tej do muzyki znajdzie się pianino, ale jest miejsce nawet dla fortepianu. Pianino otrzymaliśmy od anonimowego ofiarodawcy. Muszę powiedzieć, że budowa szkoły i przygotowanie do jej uruchomienia wywołują wielki entuzjazm. Mamy wiele propozycji pomocy. Na przykład kolega dyrektor ze Szkoły Podstawowej nr 14 zaoferował drukarkę, a Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury - kserokopiarkę. Oczywiście, będziemy mieli nowe sprzęty, ale mamy już te na start. Radny Piotr Drążek wraz z firmą pana Tomasza Kujawy GrupaA3f ufundowali dwa nowe aparaty telefoniczne, dzięki którym mamy kontakt ze światem.

Jedna z sal w Szkole Podstawowej nr 12
Jedna z sal w Szkole Podstawowej nr 12 Grzegorz Olkowski

Wyposażenie jest obecnie montowane także w sali do nauki języków obcych. Zawiśnie tu jeszcze nowoczesna tablica multimedialna, czyli w praktyce 65-calowy telewizor. Docelowo w szkole będą 32 takie tablice.

- Ogromnie się cieszę z przestronnej auli, którą będziemy mieli do dyspozycji - mówi dyrektor Iwanowska, gdy zawędrowaliśmy do wielkiego, wysokiego na 11 metrów pomieszczenia.

- Aula została już przygotowana do montażu widowni na 261 miejsc, który rozpocznie się w przyszłym tygodniu - dodaje Kinga Masłowska.

Prace wykończeniowe w sali sportowej SP nr 12
Prace wykończeniowe w sali sportowej SP nr 12 Grzegorz Olkowski

Na drugim piętrze dyrektor Iwanowska chce urządzić strefę ciszy. Staną tu zielone kanapy, będzie słychać relaksacyjną muzykę. Dzieci będą miały do dyspozycji namioty wyciszające. To bardzo ważne, bo w "dwunastce" będą klasy integracyjne.

Szkoła przy ulicy Strzałowej w Toruniu: z dwupoziomową kuchnią i stołówką

Podczas wędrówki po nowej podstawówce w Toruniu docieramy też do hali sportowej. Akurat trwa montaż kotary grodzącej. Dzięki nim halę będzie można podzielić na kilka części. W efekcie obok siebie będzie mogło trwać kilka lekcji wychowania fizycznego.

W budynku przy Strzałowej znajdzie się też kuchnia i stołówka. W tej pierwszej dziennie ma być przygotowywanych 640 obiadów. Poza tym - inne posiłki dla przedszkolaków.

- Kuchnia będzie dwupoziomowa. Na jednym produkty będą przyjmowane, rozpakowywane, myte, obierane i krojone. Potem windą będą transportowane do części typowo kuchennej, gdzie będą smażone, gotowane i wydawane posiłki - wyjaśnia Barbara Iwanowska.

W kuchni trwają dosłownie ostatnie prace wykończeniowe. Montowane jest odwodnienie.

- Jeszcze w tym tygodniu rozpoczniemy montaż wyposażenia kuchni - zapowiada Kinga Masłowska.

Wyposażenie jest już na miejscu. W stołówce czeka na rozpakowanie i montaż.

Montowane jest już natomiast wyposażenie Mediateki, czyli filii Książnicy Kopernikańskiej, która będzie funkcjonować w budynku przy Strzałowej. Stoją regały, na których znajdą się książki. Gotowe są sale konferencyjne.

Warto dodać, że w obiekcie, jako podwykonawca, działa już firma sprzątająca.

Szkoła Podstawowa nr 12 w Toruniu: jest boisko, bieżnia, będzie basen?

Efektownie prezentuje się także otoczenie Szkoły Podstawowej nr 12. Trwa nasadzanie drzew i krzewów. Gotowy jest plac zabaw oraz bieżnia lekkoatletyczna i skocznia w dal. Na ukończeniu są prace przy wielofunkcyjnym boisku.

- Zamontowaliśmy wyposażenie do gry w siatkówkę. Dojdą jeszcze bramki i kosze - mówi Kinga Masłowska.

Przy szkole powstały też parkingi. Jeden z nich jest tymczasowy. W przyszłości w jego miejscu ma się znaleźć basen.

- Wierzę, że przy wsparciu radnych doczekamy się go w niedalekiej przyszłości - mówi Barbara Iwanowska.

Szkoła będzie otoczona płotem. Jej teren dla mieszkańców będzie dostępny w godzinach od 6 do 21. Dyrektor Iwanowska chciałaby, by powstałą tu jeszcze ścieżka doświadczeń, przede wszystkim fizycznych. Znaleźć by się tu miały Wir wodny Tarcza Macha, promienie żółto-niebieskie, woda w wirującym cylindrze, woda w wirującej kuli, nurek Kartezjusza, wirujący krater, spirala, pięć krzywych luster, tarcza Newtona, kołyska Newtona, pryzmat glicerynowy, trzy wahadła, telegraf akustyczny. Jest szansa, że ścieżka powstanie w ramach Budżetu Obywatelskiego Torunia.

- Chciałabym, by była to szkoła oparta na odkrywaniu, eksperymentowaniu i doświadczaniu. Co do jej otoczenia, to dobrze byłoby jeszcze porozumieć się z wojskiem w sprawie około 500-metrowego pasa jego terenu na północ od terenu szkoły. Tędy można by go połączyć z ulicą Podgórską, co wielu uczniom ułatwiłoby drogę do szkoły - wyjaśnia Barbara Iwanowska.

Nowa szkoła w Toruniu: wielu chętnych przedszkolaków, uczniów i nauczycieli

Przedszkolaków i uczniów w obiekcie przy Strzałowej będzie wielu. Tych pierwszych - 225. W tym gronie około setka dzieci to trzylatki.

- Zainteresowanie oddziałami przedszkolnymi jest taj duże, że zamiast ośmiu, jak planowaliśmy, będzie ich dziewięć. Trwa jeszcze nabór uzupełniający. Mamy osiem wolnych miejsc, a na nie około 50 zgłoszeń. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, bo osiedle cały czas się rozwija, przybywa na nim nowych budynków. W podstawówce będzie z kolei pięć pierwszych klas, a w nich ponad setka dzieci. Uruchomimy także dwie drugie klasy oraz po jednej trzeciej, czwartej, piątej i szóstej - wyjaśnia dyrektor Iwanowska.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

Bardzo duże jest też zainteresowanie pracą w Szkole Podstawowej nr 12. Ma tu być zatrudnionych około 50 nauczycieli, w tym około 20 w części przedszkolnej. Szkoła ma już zgłoszenia od około 300 osób. Kadra zostanie oczywiście ustalona już wkrótce. Tak ona, jak i cały obiekt muszą być gotowe na przyjęcie przedszkolaków i uczniów na początku września. Dzwonek zabrzmi tu tylko symbolicznie. Na stałe zastąpią go melodyjki. Będą miały różne brzmienia - inne na przykład w okresie Bożego Narodzenia, a inne z okazji Dnia Dziecka.

Przypomnijmy, że:

  • powierzchnia użytkowa nowego obiektu przy ulicy Strzałowej to 9125 metrów kwadratowych;
  • 6021 mkw. to powierzchnia budynku szkoły podstawowej;
  • jest on połączony z salą sportową o powierzchni 1114 mkw;
  • w osobnym budynku o powierzchni 1397 mkw. znajduje się przedszkole wraz z kuchnią i stołówką - ze szkołą jest zespolony łącznikiem;
  • 593 mkw. to powierzchnia Mediateki, czyli filii Książnicy Kopernikańskiej;
  • 76,8 miliony złotych to koszt inwestycji przy ulicy Strzałowej - w tej kwocie jest 65 mln zł dotacji z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska