Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe atrakcje w Toruniu - nie tylko dla turystów! Piwnica Hanzy i wyjątkowe spacery

Sara Watrak
Sara Watrak
"Cudze chwalicie, swego nie znacie" - to nieco już wyświechtane powiedzenie staje się niezwykle aktualne w przypadku Torunia i tutejszych atrakcji. Nasze miasto to coś więcej niż Kopernik, piernik i Krzywa Wieża. Przekonują o tym toruńscy przewodnicy, którzy zapraszają na interaktywny spektakl i niestandardowe spacery.
"Cudze chwalicie, swego nie znacie" - to nieco już wyświechtane powiedzenie staje się niezwykle aktualne w przypadku Torunia i tutejszych atrakcji. Nasze miasto to coś więcej niż Kopernik, piernik i Krzywa Wieża. Przekonują o tym toruńscy przewodnicy, którzy zapraszają na interaktywny spektakl i niestandardowe spacery. Agnieszka Bielecka
"Cudze chwalicie, swego nie znacie" - to nieco już wyświechtane powiedzenie staje się niezwykle aktualne w przypadku Torunia i tutejszych atrakcji. Nasze miasto to coś więcej niż Kopernik, piernik i Krzywa Wieża. Przekonują o tym toruńscy przewodnicy, którzy zapraszają na interaktywny spektakl i niestandardowe spacery.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

Piwnica Hanzy w Toruniu zaprasza na interaktywny spektakl

Na początku kwietnia w Toruniu pojawiła się nowa atrakcja - Piwnica Hanzy. Hanzą nazywano powstały w średniowieczu związek europejskich miast handlowych, do którego należał także Toruń. Przewodnicy miejscy postanowili to wykorzystać i w gmachu Ratusza Staromiejskiego stworzyli interaktywny spektakl, podczas którego uczestnicy wraz z animatorami wcielą się w role średniowiecznych kupców. Poznają również historię Hanzy i dowiedzą się, co wspólnego miały z nią śledzie. Ponadto wysłuchają opowieści o europejskich miastach, a także zmierzą się ze sobą w zadaniach zręcznościowych, takich jak wyścig statków kupieckich, czy też artystycznych - stworzyć będą musieli żywą kopię obrazu, a następnie sfotografować utworzoną scenę.

- Jestem przekonany, że Piwnica Hanzy zaskoczy nie tylko turystów z zewnątrz, ale także rodowitych torunian. Gdy rozmawiamy z mieszkańcami miasta, niejednokrotnie okazuje się, że Hanza jako organizacja, zasady jej funkcjonowania, a już na pewno historie z nią związane są bardzo mało znane. Nawet jeśli jednak trafi do nas miłośnik historii, których w naszym mieście nie brakuje, to sposób, w jaki o niej opowiadamy, dostarczy dodatkowych emocji - zapewnia Piotr Graczyk, przewodnik po Toruniu.

Jego zdaniem Piwnica Hanzy to idealne miejsce na weekendowy wypad dla całej rodziny. - Rodzice będą mogli wzbogacić swoją wiedzę, dzieci dobrze się bawić, gdyż podstawą naszego spektaklu jest interakcja, a każdy uczestnik wyjdzie że średniowiecznej piwnicy ze swoim gmerkiem kupieckim, który sam przygotuje. W jaki sposób? Zapraszamy, aby się przekonać - mówi przewodnik.

Toruń jakiego nie znacie. Spacer szlakiem filmów albo toruńskich knajp

A jeśli nie interaktywny spektakl, to może... spacer? Na niestandardowe wycieczki po Toruniu zaprasza Mateusz Katolicki, znany jako Pan Przewodniczący. Organizuje on m.in. spacery po toruńskim osiedlu Stawki, szlakiem toruńskich knajp, kryminalnych zagadek naszego miasta albo filmów. Poza tym zaprasza turystów i torunian na Kępę Bazarową i w okolice zamku dybowskiego. Z Panem Przewodniczącym przeniesiemy się także do Torunia na przełomie XIX i XX wieku, a podczas gry miejskiej - do szpiegowskiego Torunia lat 30. XX wieku.

- Wśród mieszkańców Torunia zauważam coraz większy trend na poznawanie miasta od innej strony. Standardowe wycieczki po starówce albo im się znudziły, albo po prostu ciekawią ich inne aspekty historii naszego miasta - mówi Mateusz Katolicki i dodaje, że często po zakończonym spacerze uczestnicy przyznają, że zupełnie inaczej patrzą na miejsca, które dotąd wydawały im się zupełnie zwykłe. - Tak jest np. w przypadku spaceru z kryminalnymi zagadkami czy zakątkami z filmów kręconych w Toruniu. Często spacer jest inspiracją dla uczestników, ktoś fotografuje, ktoś sięgnie po więcej wiedzy do książki czy choćby wspomnianego wcześniej filmu. Moje małe miejskie wyprawy mają przede wszystkim dostarczyć rozrywki, pomóc się zrelaksować i dostarczyć ciekawych wrażeń. Tak, aby apetyt na nasze miasto rósł w miarę jedzenia - mówi przewodnik.

Toruń jak z bajki

Rodzinom z dziećmi polecamy również spacer z książką Pauliny Ostaszewskiej "Bajeczny Toruń - zwierzaki". Absolwentka filologii polskiej na UMK, specjalnie dla najmłodszych Czytelników, stworzyła wyjątkową opowieść o Toruniu. Pozwala ona wszystkim mieszkańcom, którzy znają miasto, odkryć je na nowo.

- Zapraszam w szczególności dzieci lubiące magiczne przygody - mówi Paulina Ostaszewska, ale zapewnia, że książka pozwoli dostrzec magię Torunia także dorosłym. - Wiosenne spacery szlakiem Bajecznego Torunia już trwają, co niezmiernie mnie cieszy - mówi autorka.

Książkę polecają chociażby Helenka z mamą, na co dzień mieszkające w Toruniu. Jak przyznają, pomimo że znają miasto, szukanie i odkrywanie przyniosło im ogromną frajdę.

Drodzy torunianie, czas ruszyć w miasto!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto