Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Niebezpieczne powikłania po COVID u dzieci i młodzieży. Mogą towarzyszyć długo po koronawirusie

Mateusz Bąk
Mateusz Bąk
Jak pokazują statystyki, koronawirus nie stanowi tak dużego zagrożenia dla dzieci i młodzieży jak w przypadku osób starszych. To jednak nie oznacza, że Covid-19 omija najmłodszych. Czasem choroba przebiega bezobjawowo, a czasem kończy się hospitalizacją, a nawet śmiercią. Znaczna część dzieci i nastolatków Covid-19 przechodzi jednak łagodnie. Mimo to koronawirus może pozostawić po sobie ślady. Niektóre powikłania występują nawet kilka miesięcy po zarażeniu koronawirusem! W jakiej formie? Czy są groźne dla zdrowia? Co mówią najnowsze badania?Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNECZYTAJ TAKŻE:Brytyjska mutacja koronawirusa sie rozpędza! Kolejny przypadek w PolsceNowe warianty koronawirusa
Jak pokazują statystyki, koronawirus nie stanowi tak dużego zagrożenia dla dzieci i młodzieży jak w przypadku osób starszych. To jednak nie oznacza, że Covid-19 omija najmłodszych. Czasem choroba przebiega bezobjawowo, a czasem kończy się hospitalizacją, a nawet śmiercią. Znaczna część dzieci i nastolatków Covid-19 przechodzi jednak łagodnie. Mimo to koronawirus może pozostawić po sobie ślady. Niektóre powikłania występują nawet kilka miesięcy po zarażeniu koronawirusem! W jakiej formie? Czy są groźne dla zdrowia? Co mówią najnowsze badania?Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNECZYTAJ TAKŻE:Brytyjska mutacja koronawirusa sie rozpędza! Kolejny przypadek w PolsceNowe warianty koronawirusa Grzegorz Dembinski
Jak pokazują statystyki, koronawirus nie stanowi tak dużego zagrożenia dla dzieci i młodzieży jak w przypadku osób starszych. To jednak nie oznacza, że Covid-19 omija najmłodszych. Czasem choroba przebiega bezobjawowo, a czasem kończy się hospitalizacją, a nawet śmiercią. Znaczna część dzieci i nastolatków Covid-19 przechodzi jednak łagodnie. Mimo to koronawirus może pozostawić po sobie ślady. Niektóre powikłania występują nawet kilka miesięcy po zarażeniu koronawirusem! W jakiej formie? Czy są groźne dla zdrowia? Co mówią najnowsze badania?

Nowe powikłania po koronawirusie u dzieci i młodzieży!

Odległe powikłania po przejściu Covid-19 dotykają nie tylko osoby dorosłe, ale też dzieci i młodzież. Na to wskazują najnowsze badania przeprowadzone we Włoszech. Mimo że najmłodsi pacjenci często nie wymagają hospitalizacji, czasem nawet infekcję koronawirusem przechodzą bezobjawowo, muszą liczyć się z ryzykiem długotrwałych powikłań. W jakiej formie występują?

Zobacz wideo: Kalkulator kolejki szczepionkowej Covid-19.

Najnowsze badania pod kątem powikłań COVID-19 u dzieci przeprowadzono w Rzymie. Wyniki opublikował portal medyczny medRxiv. Badano przebieg choroby u pacjentów, którzy wcześniej byli okazami zdrowia.

Okazuje się, że aż 68 procent z nich po pięciu miesiącach od ustąpienia COVID-19 wciąż odczuwało skutki koronawirusa.

Skutki COVID-19 u dzieci i nastolatków

Na szczęście powikłań nie było dużo. Około 33 procent miało jedną lub dwie dolegliwości, a 20 procent - trzy. Jakie zatem są najczęstsze następstwa po koronawirusie? Jaki ślad COVID-19 pozostawia w organizmie dzieci i nastolatków?

  • bezsenność (u 18,6 % dzieci i nastolatków)
  • bóle i napięcie w klatce piersiowej (14,7 %)
  • przekrwienie nosa (12,4 %)
  • zmęczenie (10,8 %)
  • bóle mięśni (10,1 %)
  • bóle stawów (6,9 %)
  • trudności z koncentracją uwagi (10,1 %).

Polecamy

Długotrwałe powikłania dotknęły głównie dzieci i nastolatków, którzy wcześniej mieli objawy koronawirusa. Naukowcy z Włoch przestrzegają jednak, że następstwa odczuły też osoby, które przechodziły zakażenie bezobjawowo.

Zespół pocovidowy PIMS. Jakie są objawy?

Warto przypomnieć, że skutkiem COVID-19 u dzieci i nastolatków może też być zespół pocovidowy PIMS. Pojawia się około 2-4 tygodnie po zakażeniu koronawirusem. Jakie są objawy?

  • bólu brzucha, biegunki i wymioty
  • gorączka powyżej 38,5 st. C,
  • zapalenie spojówek,
  • zaczerwienione i spierzchnięte usta,
  • mocno czerwony język, na którym bardzo wyraźne są brodawki,
  • spuchnięte i zaczerwienione bądź pokryte wysypką dłonie i stopy,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • wysypka,
  • kaszel, duszności, ból w klatce piersiowej,
  • zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie, omdlenia,

Oczywiście pojedyncza dolegliwość nie musi oznaczać PIMS, ale zespół kilku objawów będzie je sugerował.

Polecamy

Zespół pocovidowy u dzieci jest wskazaniem do hospitalizacji, ponieważ stan zdrowia może się nagle pogorszyć. Najczęściej ma to miejsce około 5-6. dnia od wystąpienia pierwszych objawów. W skrajnych przypadkach dziecko może wymagać opieki na Oddziale Intensywnej Terapii. Leczenia opiera się na specjalistycznych lekach, podawanych jedynie w trakcie hospitalizacji. Poprawa stanu zdrowia następuje po nich bardzo szybko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska