- Większość odwiedzających nas osób jest niezadowolona ze zmian - nie kryje Irena Urbańska, przewodnicząca Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. - Do końca czerwca 2014 roku karty parkingowe wydawane były osobom niepełnosprawnym na stałe. Obecnie, na skutek obostrzeń, zgłaszają się osoby, które miały je od 12-13 lat, a będą musiały się z nimi pożegnać. Komplikacją jest też konieczność ponownego poddania się orzeczeniu. Nie wspominam już o osobach pełnosprawnych, a było ich w Toruniu bardzo wiele, które wykorzystywały karty niepełnosprawnych rodziców czy dziadków, także zmarłych. Niezadowolenie w tej grupie z pewnością musi być duże.
[break]
Kto dziś ma prawo?
Od 1 lipca 2014 r. kartę parkingową może otrzymać:
4 osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
4 osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się i kodami w orzeczeniu 04-O (choroby narządu wzroku) lub 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna),
4 osoba do 16 roku życia ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się.
W orzeczeniu o niepełnosprawności w punkcie 9 musi być zaznaczona przesłanka określona w art. 8 ust. 3a pkt 1 i 2 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym o wskazaniu do wydania karty parkingowej.
W przypadku osób z niepełnosprawnością zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności spełnienie tych przesłanek może zostać stwierdzone jedynie w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności, oznaczonej symbolem 04-O (choroby narządu wzroku) lub 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).
- Nowe przepisy odbierają przywileje sporej grupie. Wcześniej każdy niepełnosprawny ze znacznym stopniem niepełnosprawności dostawał kartę. Wystarczyło, że miał obniżoną sprawność ruchową. Obecnie musi mieć „znacznie ograniczone” te możliwości - podkreśla Irena Urbańska. - Umiarkowanie niepełnosprawni też nie mieli określonych, jak dziś, schorzeń uprawniających. O osobach z lekką niepełnosprawnością nie wspominając - one straciły przywilej darmowego parkowania.
Aby wyplenić przekręty
Zmiany w przepisach wprowadzono, aby skończyć z przekrętami. Według danych resortu infrastruktury obecnie w Polsce wydanych jest ponad 650 tys. takich kart, wiele z nich używanych jest w sposób nieuprawniony. Często zdarza się używanie kart podrobionych, posługiwanie się kartami osób zmarłych lub członków rodzin, mieszkających w innym rejonie kraju, podczas gdy taka karta ważna jest tylko wtedy, gdy osoba niepełnosprawna uczestniczy w podróży - jako pasażer lub kierowca. Według szacunków autorów ustawy po zmianach w obiegu pozostanie ok. 180 tysięcy kart.
- W Toruniu wydanych mamy 6,5 tysiąca kart parkingowych dla niepełnosprawnych. Szacujemy, że z wnioskiem o wydanie nowej karty zgłosi się do nas od 2 do 2,5 tysiąca torunian. Założyć trzeba, że jeszcze mniejsza liczba osób ją otrzyma - nie kryje Irena Urbańska.
Złożenie wniosku o kartę kosztuje 21 zł. niepełnosprawny, jak wspomnieliśmy, stawić się też musi przed komisją orzekającą. Karta zostanie mu przyznana na czas ważności orzeczenia, ale nie dłużej niż na 5 lat.
malgorzata.oberlan@nowosci.com.pl