Nowe karty parkingowe dla niepełnosprawnych budzą emocje

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Zamieszanie z kartami parkingowymi dla niepełnosprawnychZamieszanie z kartami parkingowymi dla niepełnosprawnychZamieszanie z kartami parkingowymi dla niepełnosprawnych
Zamieszanie z kartami parkingowymi dla niepełnosprawnychZamieszanie z kartami parkingowymi dla niepełnosprawnychZamieszanie z kartami parkingowymi dla niepełnosprawnych Grzegorz Olkowski
1 lipca zmieniły się przepisy, które zawężyły krąg niepełnosprawnych osób uprawnionych do darmowego parkowania. I wymusiły ponowne stawianie się przed komisją orzekającą.

- Większość odwiedzających nas osób jest niezadowolona ze zmian - nie kryje Irena Urbańska, przewodnicząca Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. - Do końca czerwca 2014 roku karty parkingowe wydawane były osobom niepełnosprawnym na stałe. Obecnie, na skutek obostrzeń, zgłaszają się osoby, które miały je od 12-13 lat, a będą musiały się z nimi pożegnać. Komplikacją jest też konieczność ponownego poddania się orzeczeniu. Nie wspominam już o osobach pełnosprawnych, a było ich w Toruniu bardzo wiele, które wykorzystywały karty niepełnosprawnych rodziców czy dziadków, także zmarłych. Niezadowolenie w tej grupie z pewnością musi być duże.
[break]
Kto dziś ma prawo?
Od 1 lipca 2014 r. kartę parkingową może otrzymać:
4 osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
4 osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się i kodami w orzeczeniu 04-O (choroby narządu wzroku) lub 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna),
4 osoba do 16 roku życia ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się.
W orzeczeniu o niepełnosprawności w punkcie 9 musi być zaznaczona przesłanka określona w art. 8 ust. 3a pkt 1 i 2 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym o wskazaniu do wydania karty parkingowej.
W przypadku osób z niepełnosprawnością zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności spełnienie tych przesłanek może zostać stwierdzone jedynie w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności, oznaczonej symbolem 04-O (choroby narządu wzroku) lub 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).
- Nowe przepisy odbierają przywileje sporej grupie. Wcześniej każdy niepełnosprawny ze znacznym stopniem niepełnosprawności dostawał kartę. Wystarczyło, że miał obniżoną sprawność ruchową. Obecnie musi mieć „znacznie ograniczone” te możliwości - podkreśla Irena Urbańska. - Umiarkowanie niepełnosprawni też nie mieli określonych, jak dziś, schorzeń uprawniających. O osobach z lekką niepełnosprawnością nie wspominając - one straciły przywilej darmowego parkowania.
Aby wyplenić przekręty
Zmiany w przepisach wprowadzono, aby skończyć z przekrętami. Według danych resortu infrastruktury obecnie w Polsce wydanych jest ponad 650 tys. takich kart, wiele z nich używanych jest w sposób nieuprawniony. Często zdarza się używanie kart podrobionych, posługiwanie się kartami osób zmarłych lub członków rodzin, mieszkających w innym rejonie kraju, podczas gdy taka karta ważna jest tylko wtedy, gdy osoba niepełnosprawna uczestniczy w podróży - jako pasażer lub kierowca. Według szacunków autorów ustawy po zmianach w obiegu pozostanie ok. 180 tysięcy kart.
- W Toruniu wydanych mamy 6,5 tysiąca kart parkingowych dla niepełnosprawnych. Szacujemy, że z wnioskiem o wydanie nowej karty zgłosi się do nas od 2 do 2,5 tysiąca torunian. Założyć trzeba, że jeszcze mniejsza liczba osób ją otrzyma - nie kryje Irena Urbańska.
Złożenie wniosku o kartę kosztuje 21 zł. niepełnosprawny, jak wspomnieliśmy, stawić się też musi przed komisją orzekającą. Karta zostanie mu przyznana na czas ważności orzeczenia, ale nie dłużej niż na 5 lat.

malgorzata.oberlan@nowosci.com.pl

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rypiniak

Jestem osobą niepełnosprawną, po Heine całe życie borykam się z przeciwnościami tego świata i teraz dochodzą do tego bzdurne przepisy naszej wspaniałej demokracji. Posiadałem kartę parkingową z powodu z powodu inwalidztwa(ograniczenie poruszania się) Niestety teraz na komisji lekarskiej (czy jeden lekarz i to ogólny jest komisją lekarską ???) wydała mi orzeczenie o lekkim stopniu, a ja poruszam się w aparacie ortopedycznym i dodatkowo używam kuli bo od zawału(dwa lata temu) moja kondycja spadła radykalnie. Trudno mi przejść ponad 100 m a oni odmówili mi wydania karty parkingowej. Czy ja mieszkam w państwie normalności i prawa ? wydaje mi się że niestety demokracja ma zły wpływ na mózgi naszych władz i polityków. przykro mi że żyję w takim głupim i beznadziejnym państwie. Niech to państwo nie oczekuje że będę kiedykolwiek myślał i czynił cokolwiek dla jego dobra

J
Jan III

Tak to już u nas jest, że nawet najprostszą sprawę nasi sejmowi uczeni potrafią solidnie skomplikować. Myślą, obradują, dyskutują, kłócą się i przepychają...a uchwalają kolejny, niestrawny gniot, który jest tak niejasny i wieloznaczny jak nasze wspaniałe prawo podatkowe. Myślę, że uczniowie dowolnej klasy maturalnej, po dyskusji, byliby w stanie opracować prosty i jednoznaczny tekst ustawy. Jesteśmy (ci z Wiejskiej) specjalistami w...dyskusji o d...Maryni, dalekich delegacji i przedwyborczego rejwachu... Co im zrobi inwalida bez prawa do parkowania...ten mocno poszkodowany na wybory na pójdzie, a więc co im po takich...

m
mieszkaniec staruwki

prosba do strazy miejskiej o scisla kontrole co jest za szyba dużo jest starych kart dla strazy to lepszy dochod niż fotoradary czysty pieniadz strażnicy do pracy miasto się wzbogaci Inwalida kochający straz miejska.

h
halo

No tak ,tz że nie ma prawa wychodzić z domu i jak jedzie samochodem z kierowca to on ma go zatargać po zakupy .Widać ,ze osób niepełnosprawnych na oczy nie widzieliście i macje blade rozeznanie o ich życiu

u
uprawniona

Mam legalnie wydaną kartę parkingową ważną do końca stycznia 2016 roku. Zapłaciłam za nią.
Nigdy nie korzystałam z karty zmarłej osoby i zawsze uczestniczyłam w podróży, kiedy karta była za szybą samochodu.
Kto mnie podejrzewa o oszustwo i na jakiej podstawie???
KIM jest ta kobieta???
Wypraszam sobie takie pomówienia.
Mam gdzieś tą ich zakichaną kartę, nie będę się prosić o coś, co już mi zostało przyznane.
Ja powinnam się cieszyć, ze jeszcze żyję, prawda?.
Chory kraj, w którym z niepełnosprawnych robi się przestępców...

a
abc

jesli niepełnosprawny ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się to jak on jeździ samochodem??? a już z powodu chorób wzroku czy słuchu-to niebezpieczne dla innych użytkowników dróg!!!

M
Mnietek

Krowa niema rączek a mleko daje Wojtuś, no nie ? Duda też niema ale da. Obiecał opodatkować hipermarkety które od 89 roku nie są opodatkowane a rocznie generują zyski ok. 20mld zł zagranicę wykazując przy tym buchalteryjnie straty, przywrócić nam poprzedni wiek przechodzenia na emeryturę, a gdy tego nie uczyni w pierwszym roku swego urzędowania to podda się to dymisji. Konkret ? Konkret !... nie spotykany ani w PRL-u ani w III RP, tylko w IV RP i za Rządów mec. Jana Olszewskiego. Po zatem jest do oskubania z wysokich emerytur niemała armia firmowych chłopaków ze WSI, pogardzanych przez nich jako coś gorszego rzesza ubeckich "smutnych panów w kapeluszach" w słynnych Citroenach DS,MO, TW, ZOMO, ORMO i insze tałatajstwo kapusiowate z emeryturką żadne nie niższą niż 4,5 tyś. kafli a jest tego wszystkiego ok. 900 tysięcy trutni, które będą musiały teraz żyć za najniższą krajową, dlatego tutaj taki nam rejwach podnoszą. Wiem, bom się nieświadom wżenił w takie familię kapusiów z trepem w stopniu mjr LWP z-cą dcy dywizji d/s pol-wych bez matury z zawodu rzeźnik z Gdańskiej Rzeźni z emeryturką 7 tyś zł.

W
Wojtek

A co Duda zmieni? Co nam da? Skąd na to weźmie kasę ?.
Obiecanki macanki a głupiemu ....

A
Alik na Krzywej Wieży

Publiczna seksmisja tej kobiety - wkładanie kija w du...że mrowisko jest PO-rażająca, abyśmy normalni Obywatele Torunia mogli dalej biernie tolerować taką 'radosną twórczość' PO-papranych urzędników wobec nas Polaków ! Wpierw PO-dzielili zdrowych, na swoich kolesi i resztę spauperyzowanej ciemnej masy a teraz dobrali się do niepełnosprawnych i Ich zwaśnili między sobą w myśl zasady kolonialnej 'dziel i rządź' aby one, które już ósmy rok chapią pazernie i nachapać się nadal nie mogą wprowadzonymi rządami Kaszuby prowadzącymi Polskę do zguby !!! Trzeba z nimi szybki koniec zrobić. Hej kto żyw Zjednoczmy się Polacy i 10 Maja głosujemy jak "jeden Mąż na NORMALNOŚĆ" - Pana dr Andrzeja Dudę, aby PO-zbawić złudzeń na reelekcję "chrabiego" obiecującego nam 'Złoty Wiek"... dla Platformy Obywatelskiej.

M
M. z M.

Buchacha. NIedługo dojdzie do tego, że 3/4 miejsc na Starym Mieście będzie zarezerwowanych dla niepełnosprawnych. Kto powstrzyma to szaleństwo MZD? Widać tu ewidentnie jakiś idiotyczny trend...

U
Urszula

Przeszłam przez to piekło. "Cwaniactwo" to postępowanie w stosunku do osób niepełnosprawnych. To zwyczajne "zgnojenie" chorych ludzi. Można było to zrobić na 1000 innych sposobów, ale nie tak okrutną metodą. Już nikt nie zwróci mi zdrowia, które straciłam, ubiegając się o nową kartę, mając kartę wydaną dawniej na stałe.

J
Joanna

Proszę czytać ze zrozumieniem. czasowy meldunek nic nie daje obywatelu "puki co" i tak trzeba celem złozenia wniosku i odebrania karyt udać zię do miejsca stałego zameldownia. Komentarz ten jest więc bezsensowny.

T
Tadeusz Imiński

Pod pretekstem zweryfikowania kart parkingowych, zmienia się stopnie niepełnosprawności inwalidów, oczywiście w stronę cudownego uzdrowienia. W dalszej konsekwencji tego działania jest obniżanie rent, zasiłków itp. -czysty zysk dla budżetu. Drugim aspektem tego działania jest, wychwycenie osób których niepełnospreawność powstała w czasie gdy, posiadali prawa Jazdy otrzymane jako osoby zdrowe. Osoby te są kierowane są na badania lekarskie w WOMP celem ustalenia czy niepełnosprawność pozwala na dalsze posiadanie , okresowe posiadanie prawa jazdy, ewentualne przystosowanie pojazdu do niepełnosprawności. Przejść pozytywnie badania w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy nie jest łatwe, trzeba mieć zdrowie pilota aby to zaliczyć.
odpowiedz na komentarz

p
puki co

puki co masz obowiązek meldunku, chociaż na tymczasowy. Wymiana dowodu nic nie kosztuje prócz zdjęć.

A
Ala

Bardzo słusznie że w końcu będzie porządek i skończy się cwaniactwo , naciąganie itp. W końcu naprawdę ludzie poważnie chorzy , będą mieli miejsca wolne do parkowania . Dziwię się tylko że , niepełnosprawni ze znacznym stopniem niepełnosprawności i niezdolnością do samodzielnej egzystencji nie mają przyznania tego przywileju automatycznie . Po co ciąga się tych ludzi po powtórnych komisjach .Sam fakt choroby stopnia znacznego mówi sam za siebie . Może niektórzy decydenci zaczną wreszcie myśleć. ?

Dodaj ogłoszenie