Nowe oblicze starego kasyna

Nowe oblicze starego kasyna

Krzysztof Lietz

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Nowe oblicze starego kasyna
Ulica Broniewskiego zmienia swoje oblicze. Dzięki kilku inwestycjom prowadzonym przez miejscowe firmy ten rejon Torunia nabierze wielkomiejskiego charakteru.
Nowe oblicze starego kasyna

Ulica Broniewskiego zmienia swoje oblicze. Dzięki kilku inwestycjom prowadzonym przez miejscowe firmy ten rejon Torunia nabierze wielkomiejskiego charakteru.


Największe piętno na tym miejscu wywrze z pewnością Osiedle Sztuk Pięknych, inwestycja konsorcjum firm Nesta-Bis, Grupy Pres i Marbudu jako lidera. Docelowo ma tam powstać 700 mieszkań i apartamentów, podziemne parkingi, usługi z najwyższej półki. Całe przedsięwzięcie jest rozłożone na kilka etapów. W pierwszym z nich, właśnie realizowanym, ma powstać około 250 mieszkań.


- Tempo budowy I etapu osiedla wyraźnie wzrasta, bo staramy się nadgonić pewne straty czasowe - mówi Mariusz Prestel, prezes Marbudu. - Zakładamy, że oddamy tę część na przełomie tego i przyszłego roku. Wznosimy w tej chwili budynki o nazwach Quatro i Ulmus. Rozpoczęliśmy też już II etap. Widać to zresztą już od ul. Broniewskiego, gdzie są wykopy pod obiekt uzupełniający budynek Quatro. Chcemy do końca roku postawić go w stanie surowym.


Nieco bliżej na ul. Sienkiewicza wśród drzew w zabytkowym, odrestaurowywanym, XIX-wiecznym kasynie wojskowym powstanie kompleks restauracyjno-hotelowy. Jego inwestorem jest bydgosko-toruński deweloper Pres.


- Planujemy oddać hotel do użytku na przełomie 2010 i 2011 roku - mówi Ewa Gralikowska, asystent zarządu ds. marketingu w Grupie Pres. - Jego nazwy jeszcze nie ustalono. To hotel trzygwiazdkowy, ale przystosowany do czterogwiazdkowego standardu. Cały kompleks będzie się składał ze starej części po kasynie i dobudowanej. Oba budynki zostaną połączone przeszklonym łącznikiem z klatką schodową. Będzie to pewien eksperyment polegający na wkomponowaniu nowoczesnych przeszkleń w historyczny, pruski mur kasyna. W hotelu znajdzie się 21 pokoi dwuosobowych, 3 - trzyosobowe i 2 apartamenty. Powstanie też parking na 64 miejsca, w tym podziemny na 24 auta.


To nie wszystko w tym rejonie. Po drugiej stronie ul. Broniewskiego swój nowoczesny obiekt wznosi firma Bud-Tech. W czteropiętrowym budynku powstanie 68 mieszkań o powierzchni od 34,5 mkw. do prawie 84 mkw. z balkonami. Na parterze będzie osiem lokali usługowych, a w piwnicy 65 miejsc parkingowych. Obiekt ma być gotowy do końca tego roku.


Jakby tego było mało, nieco głębiej, bo przy ulicy Słowackiego, równoległej do ulicy Broniewskiego, Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa wznosi swoje dwa budynki mieszkalne. Jeden ośmiopiętrowy, drugi czteropiętrowy. Będzie w nich łącznie 80 mieszkań o powierzchni od 37 do 92 mkw. Jak nam powiedziano w dziale członkowsko-mieszkaniowym MSM, wszystkie mieszkania są już sprzedane. Mniej zaawansowany budynek czterokondygnacyjny ma być gotowy w lutym przyszłego roku.


Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo