Nowe obostrzenia na jesień. Rząd ujawnia szczegóły. Czwarta fala coraz bliżej

Sara Watrak
Sara Watrak
Koronawirus nie daje nam o sobie zapomnieć. W każdym tygodniu przybywa nowych przypadków infekcji, a także - niestety - zgonów. Wraz z nadejściem jesieni liczba zakażeń koronawirusem może gwałtownie wzrosnąć. Rząd już teraz przygotowuje się do na czwartą falę. Jakie obostrzenia szykuje? Musimy być gotowi na możliwą regionalizację restrykcji, limity osób w takich miejscach jak restauracje czy kina, a także większe ograniczenia dla niezaszczepionych. Wszystko zależy jednak od liczby nowych przypadków, a także od tego, ile osób zdecyduje się przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19.
Koronawirus nie daje nam o sobie zapomnieć. W każdym tygodniu przybywa nowych przypadków infekcji, a także - niestety - zgonów. Wraz z nadejściem jesieni liczba zakażeń koronawirusem może gwałtownie wzrosnąć. Rząd już teraz przygotowuje się do na czwartą falę. Jakie obostrzenia szykuje? Musimy być gotowi na możliwą regionalizację restrykcji, limity osób w takich miejscach jak restauracje czy kina, a także większe ograniczenia dla niezaszczepionych. Wszystko zależy jednak od liczby nowych przypadków, a także od tego, ile osób zdecyduje się przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19. Pawel Relikowski / Polskapress
Udostępnij:
Koronawirus nie daje nam o sobie zapomnieć. W każdym tygodniu przybywa nowych przypadków infekcji, a także - niestety - zgonów. Wraz z nadejściem jesieni liczba zakażeń koronawirusem może gwałtownie wzrosnąć. Rząd już teraz przygotowuje się do na czwartą falę. Jakie obostrzenia szykuje? Musimy być gotowi na możliwą regionalizację restrykcji, limity osób w takich miejscach jak restauracje czy kina, a także większe ograniczenia dla niezaszczepionych. Wszystko zależy jednak od liczby nowych przypadków, a także od tego, ile osób zdecyduje się przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19. Zobacz szczegóły!

Szczepienia trzecią dawką. Dla kogo wskazane?

Czwarta fala koronawirusa puka do drzwi. Rząd wieszczy wzrost zakażeń

W ostatnich tygodniach dziennie w Polsce przybywa ok. 200-300 zakażeń koronawirusem. Jak jednak zapowiada Adam Niedzielski, w połowie września, gdy wrócimy do szkół, a liczba interakcji społecznych wzrośnie, należy spodziewać się bardziej niepokojących statystyk. Tym bardziej że jesień to również czas infekcji. Zdaniem ministra zdrowia najbardziej pesymistyczny scenariusz to nawet 15 tys. zakażeń koronawirusem dziennie.

Obostrzenia w Polsce. Co planuje rząd?

Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, poinformował, że w czasie czwartej fali epidemii należy spodziewać się restrykcji takich, jak w czasie poprzednich wzrostów zachorowań. O jakie dokładnie ograniczenia chodzi? Mowa o regionalizacji obostrzeń, tym razem jednak nie na poziomie województwa, lecz poszczególnych powiatów. Co więcej, istotna będzie nie tylko liczba osób zakażonych, lecz także tych, które przyjęły szczepionkę. Co nas czeka? Możliwy jest ponowny podział Polski na trzy strefy:

  • zieloną,
  • żółtą,
  • czerwoną.

Zmienią się jednak warunki przydzielenia rejonu do danej strefy.

- Przypomnę, że od sześciu przypadków na 10 tysięcy to była strefa żółta, a od 12 - czerwona. Chcemy to co najmniej dwukrotnie przeskalować, czyli zamiast sześciu przypadków będzie 12 na 10 tysięcy, a zamiast 12 będą 24 - wyjaśnia Adam Niedzielski.

A zatem restrykcje te będą nieco mniej surowe niż w minionych miesiącach. Tym bardziej że rząd będzie brał pod uwagę także poziom wyszczepienia. Jeśli liczba zakażeń będzie wskazywała na to, że dany region powinien znaleźć się w czerwonej strefie, ale odsetek osób zaszczepionych będzie wyższy od średniej, wówczas dany powiat znajdzie się w strefie żółtej.

Regionalizacja obostrzeń to nie wszystko. Jakie inne restrykcje czekają Polaków?

Gdy nadejdzie czwarta fala, możliwe są także inne restrykcje takie jak:

  • zakazy zgromadzeń,
  • zakazy organizacji imprez towarzyskich,
  • obostrzenia związane z nauczaniem zdalnym bądź hybrydowym,
  • limity osób w miejscach publicznych takich jak kawiarnie czy kina.

- Myślę, że od limitów można zacząć. A dalej? Działania będą podejmowane zgodnie z konsekwencją rosnących zakażeń - powiedział Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia podczas konferencji prasowej. Podkreślmy, że wprowadzane obostrzenia zależeć będą także od poziomu wyszczepienia. Najprawdopodobniej do limitów nie będą wliczane osoby, które przyjęły szczepionkę.

- To może być uciążliwe dla mieszkańców, ale też mobilizujące do tego, aby się zaszczepili - uważa Waldemar Kraska.

Dodajmy, że we Francji, gdzie wprowadzono przepustkę sanitarną, w ciągu dwóch dni na szczepienie zapisało się blisko 2,5 mln osób. Dokument potwierdzający przyjęcie szczepionki (lub negatywny wynik testu PCR, antygenowego lub autotestu wykonanego przez laboratorium lub farmaceutę i ważnego 72 godziny) należy okazać przy wejściu do muzeów i innych miejsc kultury, a od 9 sierpnia także w lokalach gastronomicznych, środkach dalekobieżnego transportu oraz w placówkach opieki medycznej. Od 16 sierpnia trzeba ją przedstawić również w wielu galeriach handlowych.

Szczepienia w Polsce. Im więcej zaszczepionych, tym mniej obostrzeń

W Polsce wykonano do tej pory ponad 36 mln szczepień, przy czym liczba osób w pełni zaszczepionych sięgnęła 18,7 mln. Przypomnijmy, że aby uzyskać odporność populacyjną, preparat musi przyjąć 70 proc. z 38 mln mieszkańców. Niestety, z dnia na dzień liczba podawanych dawek spada.

Wideo

Komentarze 132

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
I co ze szczepien. U mnie w pracy chorzy ludzie po 2 I 3 dawce
G
Gość
4 fala tralala...

4 fala tralala...

4 fala tralala...
p
piotr mieczyslaw
swius wladzy bojacej sie utracic wladze
G
Gość
"Dr Martyka: Lockdown niszczy, zabija i przed niczym nie chroni...

Doktor Zbigniew Martyka jest lekarzem, który bardzo często stoi w opozycji do tego, co mówią jego koledzy. Nie boi się nazywać po imieniu tego, co widzi. Z doktorem Martyką rozmawia Beata Pudło, niezależny dziennikarz...

– Od ponad roku mamy do czynienia z dosyć nietypową sytuacją w Polsce i na świecie. Jak Pan ocenia działania polskiego rządu do tej pory? Czy są one wg Pana przemyślane i prowadzą do zatrzymania epidemii wirusa?

– Te działania są przemyślane pod jednym względem: w jaki sposób wyolbrzymić zagrożenie i jak wystraszyć ludzi. To jest konsekwentnie realizowane. Co do logiki medycznej – brak podstaw, by uznać działania za mądre i przemyślane. Twarde dane wskazują, że lockdown zwiększa ogólną ilość zgonów, ilość zachorowań na wszelkie inne choroby, niszczy psychikę, a nie ma żadnego wpływu na liczbę zakażeń Sars-CoV-2. To w sensie medycznym. W sensie gospodarczym niszczy gospodarkę, uderza w rodziny, w relacje międzyludzkie. Lockdown służy interesom grup biznesu...

Kolejnym faktem przemawiającym za brakiem podstaw medycznych i pragmatycznych zastosowanych zarządzeń jest to, że posiedzenia Rady Medycznej przy premierze nie są protokołowane i nie zostały wytworzone żadne dokumenty, pod którymi odważyłyby się podpisać konkretne osoby..."

https://naszapolska.pl/2021/03/27/tylko-u-nas-dr-martyka-lockdown-niszczy-zabija-i-przed-niczym-nie-chroni/?fbclid=IwAR3R_kwA-hAq0AIMS0Y70FTGD__o0RzG3WBphH5-Km4zP9ySeqEIxFPk3SE
G
Gość
"Brak leczenia zabija! Dramatyczny spadek liczby hospitalizacji w Polsce

Od marca 2020 roku do kwietnia 2021 roku zmarło w Polsce o 120 tys. osób więcej w stosunku do średniej z pięciu ubiegłych lat. To największa liczba zgonów od II wojny światowej, a Polska jest liderem UE w tym tragicznym rankingu. Rząd usiłuje obarczyć społeczeństwo odpowiedzialnością za tę sytuację: winni mają być turyści bawiący się na Krupówkach i pacjenci, którzy za późno zgłaszają się do lekarza. Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził nawet, iż tak wysoka śmiertelność w Polsce wynika z tego, że Polacy konsumują alkohol i palą papierosy. Oczywiście nie zamierza podawać się do dymisji i nie poczuwa się do odpowiedzialności za to, co się stało.

Spójrzmy na dane dotyczące liczby hospitalizacji od początku marca 2020 do końca listopada 2020 w porównaniu do 2019 roku. Liczba ta spadła o ponad 1,8 miliona! Ile osób zakażonych koronawirusem hospitalizowano w 2020 roku? 102 438! Po to, żeby przyjąć do szpitali 102 tysiące osób pozbawiono dostępu do szpitali 1,8 mln osób!

Nie zapominajmy, że oprócz odcięcia od leczenia szpitalnego, Polacy zostali również pozbawieni możliwości leczenia w przychodniach, w których kontakt z lekarzem zastąpiła teleporada. Taki system walki z pandemią stworzył minister Niedzielski, a zaakceptował go premier Morawiecki. Nic dziwnego, że Polacy umierają na potęgę. Brak leczenia zabija. Wróciliśmy do fatalistycznej zasady sprzed czasów nowoczesnej medycyny: „Kto ma przeżyć ten przeżyje, a kto ma umrzeć ten umrze”."

https://wprawo.pl/brak-leczenia-zabija-dramatyczny-spadek-liczby-hospitalizacji-w-polsce/
G
Gość
"Warto rozmawiać", emisja 12.04.2021 TVP:

"„Nigdy nie wrócimy już do normalności” – straszy minister zdrowia, a media epatują kolejnymi rekordami śmiertelności. Jak wiele z tych osób mogłoby żyć, gdyby nie lockdown podstawowej opieki zdrowotnej? Kiedy zaszczepieni lekarze zaczną z powrotem przyjmować pacjentów? I dlaczego medycy kwestionujący zasadność aktualnej polityki pandemicznej padają ofiarą postępowań dyscyplinarnych? Czy jedynym rozwiązaniem dla problemu pandemii jest polityka szczepionkowa i co z leczeniem innych chorób, które przez koronawirusa zostało mocno ograniczone? Gośćmi programu są dr Zbigniew Hałat, epidemiolog, b. wiceminister zdrowia, dr Zbigniew Martyka, ordynator oddz. zakaźnego w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej, mec. Piotr Schramm, prawnik, Tomasz Wróblewski, publicysta, Warsaw Enterprise Institute i prof. Ryszard Rutkowski, alergolog."

https://vod.tvp.pl/video/warto-rozmawiac,12042021,52921563
G
Gość
"Szokujące doniesienia: Restauracja Sowy "tętni życiem". Wśród gości politycy koalicji rządzącej

Stołeczna restauracja Roberta Sowy mimo pandemii tętni życiem. Bywać w niej mają biznesmeni, lobbyści i politycy, w tym koalicji rządzącej.

O sprawie informuje "Gazeta Polska". Tygodnik przypomina, że od października ubiegłego roku lokale gastronomiczne w całym kraju - w związku z wprowadzonymi ograniczeniami - mogą serwować posiłki jedynie na wynos. Jak zauważono w artykule, niektórzy przedsiębiorcy zdecydowali się na złamanie obostrzeń i funkcjonowanie w "podziemiu". Wśród nich ma być jedna ze stołecznych restauracji, która mimo epidemii "tętni życiem".

"Szczególną popularnością – mimo bardzo wysokich cen (kolacja na dwie osoby z butelką wina kosztuje tu około tysiąca złotych) – cieszy się luksusowa restauracja N31 znanego kucharza Roberta Sowy" – czytamy.

Wśród gości politycy Zjednoczonej Prawicy

Z ustaleń tygodnika wynika, że w lokalu często widywani są "znani biznesmeni, lobbyści, celebryci, prawnicy, menedżerowie państwowych przedsiębiorstw, a także politycy, również z koalicji rządzącej". Według gazety, w restauracji tej mają jadać m.in. osoby, które bywały w poprzednim lokalu Robeta Sowy - Sowa i Przyjaciele - który zasłynął przy okazji afery taśmowej.

Zwracając uwagę, że w restauracji widywani są politycy, których miesięczne zarobki wynoszą ok. 8 tysięcy złotych, autor artykułu pyta, jak stać ich na wizyty w restauracji Roberta Sowy. Natychmiast pojawia się dopowiedź na to pytanie. "Politycy nie płacą za siebie. Są zapraszani głównie przez lobbystów i biznesmenów" – czytamy."

https://dorzeczy.pl/obserwator-mediow/176119/restaruracja-sowy-otwarta-mimo-obostrzen-wsrod-gosci-politycy.html?fbclid=IwAR0z34NwCwfCYyC4mVZm4gtp9qkSGa010NaKkHg8oS984l_AT5ljt6-f420
G
Gość
17 października, 16:13, Gość:

Będąc wczoraj w markecie budowlanym zauważyłem z radością, że Suweren nie za bardzo przejmuje się propagandą płynącą zewsząd.

Zawsze mówiłem, że w tym narodzie tkwi jakiś niezbadany pierwiastek mądrości.

17 października, 19:55, Gość:

Oczywiście, większość się zaszczepiła i ma wywalone że zakażą niezaszczepionych, niech [wulgaryzm]ą.

Pod prąd płynie tylko szlachetna ryba.

Z prądem płyną tylko śmieci...

G
Gość
17 października, 16:13, Gość:

Będąc wczoraj w markecie budowlanym zauważyłem z radością, że Suweren nie za bardzo przejmuje się propagandą płynącą zewsząd.

Zawsze mówiłem, że w tym narodzie tkwi jakiś niezbadany pierwiastek mądrości.

Oczywiście, większość się zaszczepiła i ma wywalone że zakażą niezaszczepionych, niech [wulgaryzm]ą.

G
Gość
Będąc wczoraj w markecie budowlanym zauważyłem z radością, że Suweren nie za bardzo przejmuje się propagandą płynącą zewsząd.

Zawsze mówiłem, że w tym narodzie tkwi jakiś niezbadany pierwiastek mądrości.
G
Gość
Czwarta fala, piąta fala, fala fal, falafel...
G
Gość
17 października, 10:58, Nobody63:

Ministerstwo Zdrowia podaje, że 99% zgonów na kowid to osoby nieszczepione. Inne państwa podają podobne wyniki.

Jedynie trolle piszą że jest inaczej, ale nie mają na to żadnych danych. Po prostu kłamią.

Ministerstwo "zdrowia"???

Liczba nadmiarowych zgonów, fatalny, pogarszający się ogólny stan zdrowia Polaków świadczy zupełnie, że ze zdrowiem temuż ministerstwu zupełnie nie po drodze!

G
Gość
17 października, 10:57, Gość:

Jenner , Pasteur , Weigl , Salk , Medin , Koprowski , Enders , Ramon , Ferran a przeciw nim staje antyszczepionkowy tępy internetowy zyeb , Górniak wdychająca przez maskę własne spaliny , Rola - "na wirusy nie da się robić szczepionek"), Gessler "cebula przyciąga wirusy i że można było oglądać je pod mikroskopem na początku XX w" . No kogo wybierasz . NO KOGO WYBIERASZ?

Tylko uwaga: kogo wybierzesz gdy trafisz do szpitala? Kto cię będzie leczył?

17 października, 15:40, Piotr:

Wyłącz TV-włącz myślenie!

Nie dyskutuj z ludźmi, u których telewizor zajmuje więcej miejsca niż półka na książki 😁

P
Piotr
17 października, 10:57, Gość:

Jenner , Pasteur , Weigl , Salk , Medin , Koprowski , Enders , Ramon , Ferran a przeciw nim staje antyszczepionkowy tępy internetowy zyeb , Górniak wdychająca przez maskę własne spaliny , Rola - "na wirusy nie da się robić szczepionek"), Gessler "cebula przyciąga wirusy i że można było oglądać je pod mikroskopem na początku XX w" . No kogo wybierasz . NO KOGO WYBIERASZ?

Tylko uwaga: kogo wybierzesz gdy trafisz do szpitala? Kto cię będzie leczył?

Wyłącz TV-włącz myślenie!

P
Piotr
17 października, 10:58, Nobody63:

Ministerstwo Zdrowia podaje, że 99% zgonów na kowid to osoby nieszczepione. Inne państwa podają podobne wyniki.

Jedynie trolle piszą że jest inaczej, ale nie mają na to żadnych danych. Po prostu kłamią.

Wyłącz TV-włącz myślenie!

Dodaj ogłoszenie