Jakie zmiany w przepisach drogowych czekają nas w 2020 roku? Ustawodawcy zapowiadają na przykład, że chcą, aby na terenie zabudowanym dozwolona prędkość wynosiła przez całą dobę 50 kilometrów na godzinę. Obecnie pomiędzy godziną 23 a 5 nad ranem można jechać z dozwoloną prędkością 60 kilometrów na godzinę. Taki przepis – jak uzasadnia rząd - jest raczej ewenementem w Europie, gdzie obowiązują jednolite, bez względu na porę dnia, przepisy o dozwolonej prędkości i ta dozwolona prędkość wynosi właśnie 50 na godzinę.
Zmiany w przepisach drogowych 2020: pierwszeństwie dla pieszych na pasach
Premier Mateusz Morawiecki zapowiada również wprowadzenie bezwzględnego pierwszeństwa pieszych na przejściach. Kierowca musiałby go przepuścić nawet wtedy, gdy nie tylko już się na nim znajduje, ale także wówczas, kiedy się zbliża do „zebry”. Zwłaszcza, że do wielu wypadków z pieszymi dochodzi dlatego, iż piesi są dla kierowców niewidoczni, a nie z powodu świadomego wymuszania pierwszeństwa. Drugi sygnalizowany przez kierowców problem to piesi, którzy lubią po prostu stać w okolicach przejść – według nowych regulacji kierowcy będą w takiej sytuacji musieli się zatrzymywać.

Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
POLECAMY
Szerzej: Policyjne kontrole stanu licznika pojazdów po 1 stycznia 2020 r. Co się zmieni? Weryfikacja przebiegu standardem?
Jesteś kierowcą? Musisz mieć 12/12. Jak dobrze znasz te popularne znaki drogowe [QUIZ]
Tak oszukują nas mechanicy. Sprawdź 8 chwytów perfidnych mechaników z Polski
Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h także w terenie niezabudowanym
W 2020 roku może również dojść do rozszerzenia dziś obowiązującej zasady, że kto przekroczy dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h traci prawo jazdy na 3 miesiące. Teraz zabierane byłoby także, gdy do takiego przekroczenie doszłoby na przykład na trasach poza miastem. Na przykład prawo jazdy traciłby kierowca, który na autostradzie jechałby z prędkością wyższą niż 190 km/h.

Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Zmiany w przepisach 2020. Wyższe mandaty - 3, 4 razy więcej
Trwa też dyskusja o podwyższeniu mandatów. Pojawiają się propozycje, aby po prostu ich kwoty zwiększyć automatycznie 3 lub 4-krotnie. Ma to uzasadniać fakt, iż stawki nie były zmieniane od kilkunastu lat (obecnie najwyższy możliwy mandat to 500 zł za jedno wykroczenie i 1000 zł za zbieg wykroczeń). Inna koncepcja mówi o uzależnieniu wysokości mandatów od dochodów kierowcy.
ZOBACZ TEŻ
Mistrzowie parkowania w Toruniu. Oni parkują gdzie popadnie!...
Buspasy nie tylko dla autobusów
Innym rządowym pomysłem dotyczącym zmian w ruchu drogowym jest zgoda na to, aby buspasami mogły jeździć samochody, którym podróżują co najmniej 4 osoby. Już dziś mogą z buspasów korzystać samochody elektryczne, a na niektórych odcinkach także motocykliści i taksówkarze.

Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Nowe przepisy drogowe 2020: jakie zmiany?
To na razie propozycje. Są już jednak zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia 2020 roku:
- Od tego dnia standardowe kontrole drogowe zostaną wzbogacone o kolejny punkt. Policjant będzie zobowiązany do spisania przebiegu pojazdu. Ma to na celu ukrócenie zjawiska "korekty" liczników. Czujne oko funkcjonariusza może też sprawdzić stan i numer VIN aut importowanych i wprowadzi wynik do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jedynym wyjątkiem są akcje "trzeźwe poranki", gdzie postawiono na skontrolowanie jak największej liczby kierowców.
- Kolejnym krokiem mającym ukrócić zjawisko "korekty" licznika jest obowiązek stawienia się na Stację Kontroli Pojazdów w przypadku jego wymiany. Podczas przeglądu i tak spisywany będzie jego stan. W przypadku wymiany licznika, na przykład z powodu awarii, właściciel pojazdu będzie musiał w ciągu 14 dni pojawić się na SKP, aby udokumentować ten fakt.
- Od 1 stycznia 2020 roku każdy właściciel pojazdu zakupionego w Unii Europejskiej jest zmuszony do zarejestrowania go w ciągu 30 dni. Zapisy rozporządzenia nie rozwiązują jednak wielu problemów – nie będzie można zarejestrować auta, które nie będzie miało przeglądu, czyli niemal każdego samochodu przygotowywanego do generalnego remontu. Przepis ten obejmuje również handlarzy, który będą musieli zarejestrować auto i je ubezpieczyć, co dla nich będzie oznaczało dodatkowe koszty.
ZOBACZ KONIECZNIE
Gdzie najczęściej kradną auta w Polsce? Sprawdź!

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?