Nowe składki ZUS 2020: stawki, mały ZUS dla firm, terminy, płatności, podwyżka ZUS. Kto w 2020 roku zapłaci więcej? [20.01.2020]

vt
Nowe składki ZUS 2020: Zobacz, jakie będą stawki w tym roku? Przeczytaj koniecznie, ile pieniędzy będzie musiał odprowadzić przedsiębiorca z tytułu działalności? W 2020 roku właściciele firm wpłacą do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu składek ubezpieczeniowych aż prawie 1500 zł składki miesięcznie. To niemal 10 procent więcej niż w roku obecnym. Kto może liczyć na zwolnienie z opłat? Kiedy dokładnie należy dokonywać wpłat na konto ZUS? Ile wynosić będzie w 2020 roku składka emerytalna, rentowa i chorobowa w ZUS-ie? W naszym materiale zapoznajcie się z nowymi składkami ZUS obowiązującymi od 2020 roku. O wszystkich ważnych zmianach przeczytacie poniżej.

Składki ZUS: Ile zapłacą przedsiębiorcy w 2020 roku? Sprawdź nowe ustalenia

Opłacanie co miesiąc składek ZUS jest obowiązkowe. Pieniądze te stanowią podstawowe źródło przychodu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego finansowane są wypłaty świadczeń. Podstawą prawną, regulującą sposób wypłacania i wielkość świadczeń, jest ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998 roku.

POLECAMY: Korek na A1? Wypadek? Utrudnienia na autostradzie pomiędzy Toruniem a Gdańskiem? Sprawdź aktualne informacje z A1

Rząd przyjął już założenia do projektu budżetu na rok 2020. Z dokumentu opublikowanego przez ministerstwo finansów wynika m.in. na jakim poziomie będzie wynagrodzenie miesięczne w przyszłym roku. Właśnie ten poziom decyduje o tym, jak wysokie będą składki ZUS płacone przez przedsiębiorców w 2020 r.

Nowe składki ZUS 2020: stawki, mały ZUS dla firm, terminy, płatności, podwyżka ZUS. Kto w 2020 roku zapłaci więcej? [20.01.2020]

Składki ZUS 2020. Jakie zmiany?

Prognozowane przeciętne wynagrodzenie miesięczne na 2020 r. przyjęto na poziomie na poziomie aż 5227 zł. Obecnie wynosi ono 4765 zł. Podstawę wymiaru składek ZUS stanowić będzie 60% tej kwoty, czyli 3136,20 zł. To oznacza jedno dla przedsiębiorców - coraz większy wzrost składek ZUS na 2020 rok.

POLECAMY: Karta Osoby z Niepełnosprawnością w Toruniu już działa! Do czego uprawnia, jak z niej skorzystać?

Minimalne składki ZUS dla przedsiębiorców na rok 2020

 • Składka emerytalna - 612,19 zł (wzrost o 54,11 zł w porównaniu z rokiem 2019 r.)
 • Składka rentowa - 250,90 zł (wzrost o 22,18 zł)
 • Składka chorobowa - 76,84 zł (wzrost o 6,79 zł)
 • Składka wypadkowa - 52,37 zł (wzrost o 4,62 zł)
 • Składka na Fundusz Pracy - 76,84 zł (wzrost o 6,79 zł)

Łącznie więc pełne składki ZUS na rok 2020 (bez składki zdrowotnej) wyniosą 1069,14 zł wobec 974,65 zł w roku 2019. Oznacza to wzrost o 94,49 zł, czyli o 9,7% w stosunku do br.

W dalszym ciągu nie jest znana wysokość nowej składki zdrowotnej. Liczona jest ona bowiem oddzielnie. Jej wartość zależy od wskaźnika, którego wartość zostanie opublikowana w styczniu przyszłego roku.

POLECAMY: Kleszcze 2019: Naukowcy alarmują! Plaga groźnych kleszczy w Polsce!

Jednak jak wynika z wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, biorąc pod uwagę zmiany wysokości składki zdrowotnej w poprzednich latach, możemy założyć, iż w 2020 roku składka zdrowotna wzrośnie do poziomu blisko 375 zł.

Składki ZUS w 2020: Nie wszyscy muszą płacić pełnych składek ZUS. Kto może liczyć na ulgę:

 • przedsiębiorstwa zarabiające mniej niż 63 tys. zł (korzystające z programu „mały ZUS”)
 • nowi przedsiębiorcy, którzy opłacają tzw. preferencyjny ZUS (ich składki ZUS wynoszą 555,89 zł z dobrowolną składką chorobową lub 539,35 zł bez niej)
Nowe składki ZUS 2020: stawki, mały ZUS dla firm, terminy, płatności, podwyżka ZUS. Kto w 2020 roku zapłaci więcej? [20.01.2020]

Składki ZUS w 2020: Zwykłe składki ubezpieczeniowe będą płacili ci przedsiębiorcy, którzy nie mogą skorzystać z:

 • półrocznej ulgi na start w ZUS,
 • dwuletniej ulgi ZUS dla nowych firm,
 • ryczałtowego ZUS, uzależnionego od przychodu.

POLECAMY: Policyjna Mapa śmiertelnych wypadków. Jest aktualizowana codziennie. Przybywa tragicznych miejsc w regionie

Chodzi o osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność, tj.:

 • osoby, które prowadzą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, niewymienione w punkcie I,
 • twórcy i artyści,
 • osoby, które prowadzą działalność w zakresie wolnego zawodu w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a także osoby prowadzące działalność w zakresie wolnego zawodu, z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej
 • w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych,
 • wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólnicy spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej,
 • osoby, które prowadzą publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół, na podstawie przepisów o systemie oświaty

Składki ZUS: terminy płatności w 2020 roku, przesyłanie deklaracji rozliczeniowej (ZUS DRA), imienne raporty miesięczne (ZUS RCA, ZUS RZA, ZUS RSA)

 • do 5. dnia następnego miesiąca – jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe,
 • do 10. dnia następnego miesiąca – osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie,
 • do 15. dnia następnego miesiąca – pozostali płatnicy.

Jeżeli koniec tego terminu przypada w święto (dzień ustawowo wolny od pracy), sobotę lub niedzielę, to za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień roboczy.

Mały ZUS dla firm: kto skorzysta?

Około 320 tys. najmniejszych przedsiębiorców od 1 lutego 2020 roku będzie mogło skorzystać z tzw. Małego ZUS-u Plus.

 • Ich składki będą liczone proporcjonalnie do dochodu i niższe średnio o kilkaset złotych miesięcznie;
 • To rozwiązanie dla najmniejszych firm, których przychód w 2019 roku zamknie się w kwocie 120 tys. zł;
 • Szacowany koszt nowych regulacji dla finansów publicznych to ok. 1,3 do ok. 1,5 mld zł w kolejnych latach – tyle pozostanie w kieszeniach przedsiębiorców;
 • Chęć korzystania z Małego ZUS-u Plus będzie można zgłosić do końca lutego – takie będą efekty ustawy, którą uchwalił Sejm, a 27 grudnia podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowelę ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej przygotowało MR we współpracy z ZUS i właściwymi resortami.

– Dzięki rozszerzeniu Małego ZUS-u najmniejsi przedsiębiorcy każdego miesiąca zaoszczędzą średnio po kilkaset złotych. Przykładowo, przedsiębiorca, którego przeciętny miesięczny dochód w 2019 r. wynosił 2800 złotych, w przyszłym roku będzie płacił na ubezpieczenia społeczne 442,96 zł miesięcznie plus obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jego korzyść w stosunku do pełnej składki ZUS w 2020 roku, bez ubezpieczenia zdrowotnego, wyniesie zatem 549,34 zł – mówi minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

System AmberGo na autostradzie A1

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 69

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Małgorzata

Jak tak o nas dbają to czemu nagonka na jednego lekarza, że brał pewno tak bo mało, który nie bierze przy takich małych zarobkach nie mieli by Ci lekarze prywatnych klinik kilka domów i gabinetów. Kij ma dwa końce chcą upolować jednego jak tak bardzo dbają o nasze społeczeństwo to czemu nie rozgrzeszą wszystkich lekarzy, którzy biorą bo jest to dla nich fizycznie nie możliwe nie było by wtedy służby zdrowia no chyba że w pigułce daje to do myślenia polowanie na jednego.

G
Gość
8 stycznia, ‎17‎:‎34, Gość:

Ile wynosi dobrowolna składka zdrowotna za styczeń 2020? Nie jestem w stanie znaleźć oficjalnej informacji

9 stycznia, 8:46, Gość:

tyle ile było za grudzień bo to 12 nr składki za 2019 r

9 stycznia, 16:30, Gość:

Dziękuję bardzo za odpowiedź

Jeszcze nie ma informacji o wysokości składki zdrowotnej na 2020 r.

R
Rotschildek

Pic na wodę fotomontaż , jak zwykle Oszustwo goni oszustwo , śmiech na sali i tyle w temacie premierze uszatku łebku ze szmatku !

G
Gość

zwykły pracownik zainwestował pół swojej wypłaty około.250euro w bitcoina teraz zarabia 21.000zł miesięcznie zdalnie wygodnie z domu, teraz każdy moze dołączyć do tego biznesu, można sie zapisać i jeszcze dziś zarobić na stronie: systemzarabiania.pl

G
Gość

żenada. "mały ZUS" dla "zarabiających poniżej 64tys rocznie? Co to za wprowadzanie nieświadomych czytelników w błąd. By mieć mały ZUS musi być mały przychód (tzw. obrót) a nie tzw"zarobek (dochód). Brak mi słów.

n
nick

Kiedyś były kartki na cukier.wrócimy do tych czasów?

r
raul

Otwieram ketchup – cukier. Bułki z marketu – cukier – jogurt – cukier - płatki – cukier …. to tez wzrosnie?

m
migos

Jak mówili, że o nas zadbają, to nie sądziłąm, że w taki sposób :D

e
ewelajna

Oni myśla,że uzdrowia naród podwyższajac cene napojów, a ludzie w kolejkach do lekarzy dalej beda czekac po 3 miesiace

J
JOHNY

Szkoda, że nie myślą tak o emerytach,służbie zdrowia,

J
JOHNY

Szkoda, że nie myślą tak o emerytach,służbie zdrowia,

c
cukiergood

Ktoś tu chyba żyje w jakimś odrealnionym świecie. Polska ma tyle problemów,a oni zajmuja się pierdołąmi

G
GGG

A co z solą? Wcale zdrowsza nie jest..

n
nick

Bedzie już tylko gorzej :D

m
mario

Będzie jeszcze gorzej, bo beda kupować tansze napoje... czyli te gorsze

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3